Warto wiedzieć:

Opony rolnicze

Chyba nikomu nie trzeba mówić, jak ważnym elementem każdej maszyny rolniczej jest jego ogumienie. Przy tak dużym momencie obrotowym, jakim cechują się nowoczesne traktory i kombajny, opony rolnicze muszą być wytrzymałe i odporne na różne rodzaje obciążeń i uszkodzeń, by sprostały stawianym wobec nich wymaganiom oraz by nie ulegały szybkiemu zużyciu. Producenci opon już od wielu lat podejmują olbrzymi wysiłek, by zapewnić rolnikom jak najlepsze ogumienie ich maszyn oraz zminimalizować zużycie paliwa i ugniatanie gleby. Jednak sama technologia wykonania opony to nie wszystko - kluczowe dla rolnika jest też jej odpowiednie dobranie do maszyny. Jakie opony rolnicze są obecnie w sprzedaży i w jaki sposób wybrać najlepsze? Te kwestie poruszyliśmy w poniższym artykule.

Rodzaje opon rolniczych

Obecnie rozróżniamy dwa rodzaje opon - diagonalne i radialne. Właściciele maszyn rolniczych jeszcze do niedawna mogli wybrać tylko ten pierwszy rodzaj, jednak w ciągu ostatnich lat sytuacja na rynku opon znacząco się zmieniła. Większość dziś stosowanych opon rolniczych to opony radialne, czyli bardziej trwałe, elastyczne i przyczepne oraz mogące pracować przy niższym ciśnieniu. Ich zalety sprawiają, że są idealnym wyborem w przypadku prac polowych. Opony diagonalne są wykorzystywane jedynie tam, gdzie jest większe prawdopodobieństwo uszkodzenia bocznej powierzchni opony, np. podczas prac leśnych lub w silnie zakamienionym terenie.

Dobór opon rolniczych

Podstawowym kryterium decydującym o tym, czy dana opona pasuje do konkretnej maszyny, są parametry takie jak indeks nośności opony oraz symbol jej prędkości, które reprezentują maksymalne obciążenie maszyny (lub raczej zestawu złożonego z maszyny i narzędzi) oraz dopuszczalną prędkość maksymalną. Inne cechy opony zależą głównie od potrzeb - jeżeli ciągnik lub maszyna rolnicza ma pracować w trudnych warunkach, wymagających dużej przyczepności (np. bardzo wilgotna gleba lub zbocza o stosunkowo dużym nachyleniu) lub założeniem jest ograniczenie ugniatania gleby, trzeba rozważyć zakup szerszych opon przeznaczonych do pracy przy niższym ciśnieniu. W innych sytuacjach lepsze mogą okazać się węższe modele o mniejszej powierzchni kontaktu z podłożem, pozwalające na zmniejszenie zużycia paliwa. Warto przy tym zwrócić także uwagę na przepisy dotyczące szerokości pojazdu - zastosowanie do danej maszyny niektórych modeli opon może powodować, że przekroczy on normy ustalone w Kodeksie Ruchu Drogowego, a to zaś może przynieść przykre konsekwencje w przypadku kontroli policyjnych.

W przypadku maszyn napędzanych na cztery koła, trzeba zwrócić uwagę także na współczynnik wyprzedzenia. Obwody kół tylnych i przednich powinny być tak dobrane, by teoretyczna droga opon przednich w danym czasie była dłuższa od odpowiadającej jej drogi opon tylnej osi o 0-4 procent.

Zły dobór opon i jego konsekwencje

Warto wiedzieć także, że zły dobór ogumienia może nieść za sobą pewne konsekwencje. Najbardziej przykre z nich to uszkodzenie samej maszyny oraz wspomniane już przekroczenie dopuszczalnej szerokości pojazdu, które najczęściej kończy się mandatem karnym. Ponadto zbyt duża i szeroka opona zazwyczaj oznacza zwiększenie zużycia paliwa, zaś zbyt wąska - duże ugniatanie. Zależności miedzy doborem opony, a wygodną i optymalną pracą maszyny jest wiele, dlatego najlepiej jest poprosić o pomoc w doborze doświadczonego sprzedawcę.


Opony rolnicze są niezwykle ważnym elementem maszyn rolniczych i od niego w dużym stopniu zależy jakość i wygoda pracy polowej. Warto więc dokładnie przemyśleć ich wybór, a w razie jakichkolwiek wątpliwości, poprosić o pomoc fachowców ze sklepów z oponami - ich doświadczenie oraz wiedza dotycząca nowych technologii stosowanych przez producentów ogumienia pozwala na optymalny dobór właściwych opon rolniczych i skutkuje satysfakcją klienta.

Autor artykułu
Artykuł został przygotowany przez firmę HurtowniaRolnicza.pl specjalizującej się w internetowej sprzedaży części zamiennych do sprzętu rolniczego oraz akcesoriów rolniczych, ogrodniczych i motoryzacyjnych.

Komentarze:

2016.06.21 - Ulter:
Opony kupuję przeważnie na allegro choć ostatnio sporo ciekawych ofert znajduję na stronie nowoczesnafarma.pl - kupiłem tutaj na przykład ostatnio wapno granulowane w cenie niższej niż na allegro. Warto czasem poszukać ciekawych ogłoszeń właśnie na branżowych portalach. 

2017.01.31 - Kaśka Jasiak: 
Czy autokary, które jeżdżą na długie trasy jak na przykład ta: https://www.europol.com.pl/albania również muszą mieć jakieś wzmocnione opony?