Antyrefleks w okularach dla kierowców? Zadbaj o swoje bezpieczeństwo


Nadrzędną myślą, która powinna nieodłącznie towarzyszyć nam w trakcie prowadzenia pojazdu, jest zapewnienie bezpieczeństwa swojego, współpasażerów oraz innych kierowców. Odpowiednio dopasowane szkła w wielu sytuacjach mogą nawet uratować nam życie. Jednym z podstawowych powodów, wpływającym na tak wysoką liczbę wypadków drogowych, są właśnie nieleczone wady wzroku. Producenci okularów mają tego świadomość, dlatego oferują nowoczesne technologie, jak np. powłoka antyrefleksyjna, dzięki której zaczynamy w pełni kontrolować sytuację podczas jazdy.

Czym dokładnie jest antyrefleks?

Jest to rodzaj specjalnej powłoki nanoszonej na szkła okularowe. Jest odpowiedzialna za przepuszczanie większej ilości światła do naszych oczu, w związku z czym zyskujemy ostrzejszy obraz widzenia, a dodatkowo nasz wzrok unika zmęczenia.

Antyrefleks umożliwia znaczącą redukcję tzw. refleksów świetlnych, które potrafią obniżać przejrzystość soczewki nawet o 15 procent! Stanowią one również niebezpieczeństwo dla prowadzących pojazdy w godzinach nocnych, z uwagi np. na oślepiające reflektory innych samochodów, mrugające neony itp.

Okulary wyposażone w ten rodzaj ochronnej powłoki przeznaczone są nie tylko dla kierowców i osób starszych, ale również tych, którzy spędzają kilka godzin dziennie przed komputerem. Wspomaganie się kroplami nawilżającymi służy jedynie krótkotrwałemu zapobieganiu. W tym przypadku zalecane jest noszenie soczewek ze specjalnym rodzajem antyrefleksu, który uniemożliwia przedostanie się szkodliwych promieni niebiesko-fioletowych do wnętrza oka.

Wybór okularów dla kierowcy - z antyrefleksem czy polaryzacją?

Decyzja powinna zostać podjęta na podstawie częstotliwości prowadzenia auta oraz porach dnia, w jakich najczęściej siadamy za kółkiem.

Wiele osób myli ze sobą te dwa pojęcia. Obydwie formy ochrony wzroku sprawdzają się znakomicie w różnych warunkach atmosferycznych, lecz to antyrefleks posiada bardziej uniwersalne zastosowanie. Polaryzacja przydaje się w ochronie wzroku przed oślepiającymi promieniami słońca, zwłaszcza podczas cieplejszych miesięcy. Okazuje się jednak bezużyteczna w trakcie nocnych jazd samochodem. W tym miejscu na prowadzenie wysuwa się powłoka antyrefleksyjna, eliminująca uciążliwe dla oczu odbicia świetlne, a dodatkowo skuteczna również w ciągu dnia.

Popularniejszym wyborem wśród kupujących są okulary z filtrem polaryzacyjnym. Wpływ na to mają przede wszystkim ich niższe ceny oraz łatwiejsze utrzymanie w czystości. Antyrefleks ulega łatwemu rysowaniu, dlatego należy bardzo ostrożnie polerować tę czułą powłokę. Jego lepsze działanie w trakcie jazdy lub korzystania z komputera jest jednak mocniejszym atutem. Najlepszym rozwiązaniem wydaje się więc zakupienie dwóch par okularów i ich zamienne używanie, w zależności od zaistniałej sytuacji. Wówczas poradzimy sobie na drodze w nawet najtrudniejszych warunkach.

Niezależnie od ostatecznego wyboru, obowiązkowo należy sprawdzić, czy wybrane przez nas okulary posiadają odpowiednie certyfikaty. Poza tym musimy upewnić się w kwestii czasu trwania gwarancji i jej pełnego zakresu. Dla wielu osób zakup profesjonalnych szkieł stanowi spory wydatek, a mając do czynienia z produktem podatnym na różnego rodzaju uszkodzenia mechaniczne, tym bardziej zadbajmy o to, aby mógł nam służyć przez kolejne lata użytkowania.

Więcej o okularach dowiesz się na stronie poradni okulistycznej Oftaldent