Kupujesz samochód w innej walucie? Gdzie najkorzystniej zamienisz pieniądze?

Polska nie jest obecna w strefie euro, natomiast jesteśmy obecni w strefie Schengen, gdzie mamy możliwość swobodnego przemieszczania się osób, bez kontroli na granicach. Strefa ta obejmuje swym terytorium 25 państw, z czego 22 jest w Unii Europejskiej. Nie we wszystkich tych krajach obowiązuje ta sama waluta. W Polsce obowiązującą walutą jest wciąż złotówka. Polski obywatel chcąc skorzystać ze strefy Schengen i pojechać do innych krajów celem zakupu np. samochodu, powinien zainteresować się wymianą swego rodzimego pieniądza, na walutę obowiązującą w kraju docelowego zakupu.

Oczywiście można zlecić komuś zakup samochodu za granicą, ale trzeba liczyć się z tym, iż nasz – nazwijmy go dostawcą – przeliczy sobie nasze złotówki według własnego, bardziej opłacalnego dla niego kursu. Wcale nie musi być on dla nas korzystny. Można udać się do banku (z reguły wszystkie banki prowadzą wymianę walut), jednak i tutaj – pomimo że bezpiecznie – różnice kursu mogą być duże i wahają się one na poziomie ponad 8 %. Kolejnym krokiem może być udanie się do stacjonarnego kantoru wymiany walut. Same kantory raczej „trzymają się” średniego kursu potrzebnej nam waluty i pomimo tego, że mogą być konkurencyjne dla banków, ten kurs także tkwi na dość wysokim poziomie, wykazując od 6% - do 8%.

Co zatem pozostaje?

Można jeszcze spróbować wymienić złotówki na walutę od prywatnej osoby, lub znajomych, ale nie należy tutaj spodziewać się jakichś rewelacji cenowych. Z dostępnych opcji wymiany najbardziej opłacalna wydaje się wymiana online – czyli w tzw. e-kantorach. Obiecują one spready na poziomie 0,6%, co już wydaje się atrakcyjne. Przy wymianie dużej ilości gotówki, taka transakcja może być bardzo opłacalna. A przecież kupując samochód, lub nosząc się z zamiarem jego kupna, liczymy się z większym wydatkiem.

Jak to zrobić?

W internecie jest wiele dostępnych informacji dotyczących wymiany walut online. Aby z nich skorzystać, wystarczy wpisać odpowiednie hasło w przeglądarkę. Jeśli już znajdziemy odpowiednią stronę, na której przedstawiono formy wymiany walut online, należy założyć tam konto. Założenie konta to raptem kilkanaście minut czasu, po których można już zacząć działać. I tak, najważniejszą rzeczą jest zasilenie serwisowego portfela odpowiednią ilością gotówki poprzez przelew, następnie zatwierdzenie kursu i transakcję w wybranym przez nas czasie. Kantor odpowiednio przelicza pieniądze i odsyła przelew na wskazane w profilu konto. Transakcja zakończona. Jest to bardzo korzystne, ponieważ nie musimy biegać po mieście z gotówką w poszukiwaniu kantoru z dobrym przelicznikiem spread.

Inne możliwości?

Tak, są inne możliwości. Ciekawą alternatywą takich możliwości może być internetowy serwis, w którym można wymieniać waluty z innymi jego użytkownikami. Scenariusz wymiany jest bardzo podobny do opcji kantoru online, jednak należy pamiętać, że serwis jedynie pośredniczy w wymianie walut, a wymieniamy się z osobami prywatnymi.

Wszystkie możliwości wymiany walut znajdziesz na portalu finansowym kantorywalut.pl