Prawo jazdy przez internet - fikcja czy niedługa przyszłość?

Internet wykorzystujemy w codziennych elementach naszego życia. Jedną z branż, która wykorzystuje sieć i jej specyfikę jest dziedzina szkoleniowa, a dokładnie e-kursy, które można z powodzeniem wykorzystać w niemal każdym miejscu i czasie. Patrząc na kursy oferowane w Internecie, rzuca się w oczy, jak szeroka jest tematyka oferowanych kursów- od tych wybieranych przez pracowników, poprzez kursy online dla uczniów, np. na platformie https://aedu.pl, poprzez coraz popularniejsze e-kursy dla przyszłych kierowców. Brzmi nieprawdopodobnie, ale kursy na prawo jazdy coraz częściej umożliwiają przyswojenie teoretycznej części kursu przez Internet.

Prawo jazdy w Internecie

Możliwość zrobienia prawa jazdy częściowo przez Internet wydaje się nieprawdopodobna, jednak istnieje grupa osób decydujących się na zdobycie wiedzy teoretycznej online. W przypadku, kiedy nie mieliśmy wcześniej styczności z motoryzacją, lepiej postawić na taką formę szkolenia, która zapewni nam nie tylko efektywne przyswojenie podstaw, ale również umożliwi nam rozwianie wszelkich wątpliwości na bieżąco. Pamiętajmy, że choć nawyków w prowadzeniu nabieramy z czasem, to teoria jest podstawą, która daje nam potrzebną wiedzę do poruszania się po drogach.

Co z prawem jazdy w przyszłości?

Istnieją opinie, że w przyszłości prawo jazdy będzie można zdobyć głównie przez Internet. Forma praktyczna zapewne nie ulegnie znaczącym zmianom, jednak część teoretyczna będzie możliwa do realizacji online. Zdania w tym temacie są podzielone, co widać chociażby po ilości osób odbywających kurs online i tradycyjnie, w siedzibach szkół jazdy. Zwolennicy nauki przez Internet chwalą się łatwością odbycia samego kursu, bez konieczności stacjonarnego uczestnictwa w kursie i przyswojenia wiedzy praktycznie bez wychodzenia z domu. Są jednak osoby, które nie wyobrażają sobie zdania teoretycznej części kursu przez Internet i stawiają na naukę teorii w biurze. Zapewne podział kursantów pod względem wyboru formy kursu na prawo jazdy nadal będzie widoczny, jednak upłynie dużo czasu, zanim kurs na prawo jazdy będzie można realizować tylko w jeden sposób.

Przepisy prawa drogowego

Od kilku lat wyraźnie widać tendencję do zaostrzania przepisów związanych z pozyskaniem prawa jazdy oraz karaniem kierowców stwarzających niebezpieczeństwo na drodze. Chodzi nie tylko o sam egzamin, ale również dodatkowe zadania, które na egzaminie należy wykonać, a także szczególne obostrzenia wobec świeżo upieczonych kierowców. Nie wiadomo więc, czy w przyszłości kurs na prawo jazdy skupi się tylko na realizacji przez Internet. Póki co przyszli kierowcy mają wybór, dzięki czemu mogą wybrać formę kursu wygodniejszą dla siebie. Decydując się jednak na kurs na prawo jazdy, decydującą kwestią powinna być jakość samego kursu, ilość informacji oraz umiejętność nauki prowadzenia pojazdu bezpiecznie i w zgodzie z obowiązującymi przepisami. Kwestia formy samego kursu jest kwestią drugorzędną i nie ma wpływu na efektywność kursu, dlatego też wybór formy kursu na prawo jazdy nie powinien być decydujący.