Jestem świeżo po studiach i planuję start własnej działalności motoryzacyjnej - gdzie się zapożyczyć?

Co dla absolwentów?

Na polskim rynku pracy można zaobserwować utrzymującą się w ciągu ostatnich lat tendencję do wysokiego poziomu absolwentów studiów wyższych pozostających bez stałego zatrudnienia. Sprawia to jednak, że część z nich organizując własne miejsce pracy stawia na własną firmę. Sprawdźmy więc, na jakie formy dofinansowania mogą liczyć magistrzy zakładający własne przedsiębiorstwo.

Rodzaje dofinansowań dla absolwentów

Każdy przedsiębiorca zakładający własną firmę zastanawia się nad formami wsparcia finansowego na rozwój własnej firmy. Najczęściej przedsiębiorcy myślą o dofinansowaniach rządowych, jednak nie każdy ma szansę skorzystania z takiej formy pomocy, a chętnych jest naprawdę sporo. Absolwent studiów szukający dodatkowej gotówki może więc liczyć na programy dofinansowania stworzone specjalnie z myślą o swojej grupie zawodowej. Do programów stworzonych z myślą o absolwentach należą chociażby projekt „Pierwszy biznes- wsparcie na starcie”, organizowany przez Bank Gospodarstwa Krajowego, będącego we współpracy z Ministerstwem Pracy i Polityki Społecznej. Oprócz programów wsparcia skierowanych bezpośrednio do absolwentów studiów osoby z wyższym wykształceniem mogą skorzystać również z ogólnodostępnych dofinansowań, dostępnych dla osób bezrobotnych.

Szczególnie zyskać można także w programach aktywizujących poszczególne województwa i części kraju. Sposobów dofinansowania jest całkiem sporo, dlatego też warto śledzić instytucje zajmujące się przyznawaniem gotówki, dzięki czemu zainteresowani będą na bieżąco z informacjami o przyznawanych pieniądzach. Niezależnie od tego, którą formę dofinansowania wybierzemy, należy pamiętać, że największą szansę na zastrzyk gotówki mamy na początku roku kalendarzowego.

Dla kogo kredyty?

W przypadku, kiedy nie przyznano nam dofinansowania na rozkręcenie firmy, możemy postarać się o pieniądze z kredytu. W tym przypadku same zasady przyznawania go są nieco inne niż w przypadku dofinansowania. Polskie banki rozróżniają swoją ofertę między osoby fizyczne i instytucje, firmy. Choć przedsiębiorca nie powinien wykorzystywać kredytu konsumenckiego na potrzeby firmy, to jednak istnieje taka możliwość w przypadku, gdy kredyt dla firmy nie zostaje nam przyznany. Z kredytu konsumenckiego może skorzystać również osoba dopiero co zakładająca firmę.

A co ze start-up’ami?

Start-up to dość nowa forma prowadzenia przedsiębiorstwa. Nie jest ona typową formą wsparcia finansowego, ale pozwala znaleźć najkorzystniejszy dla nas model biznesowy. Choć najczęściej trwają krótko, mają dość wysoką szansę na zarobek na atrakcyjnym poziomie.

Jaka forma dofinansowania najlepsza?

Trudno jest jednoznacznie odpowiedzieć, która z form dofinansowania jest najkorzystniejsza, dlatego też zanim podejmiemy decyzję odnośnie wnioskowania o dofinansowanie dla absolwentów studiów, prześledźmy dokładnie, jaką formę i dziedzinę działalności chcemy założyć. Wbrew pozorom to te najprostsze informacje pozwolą nam wybrać dofinansowanie najbardziej dopasowane do potrzeb naszego przedsiębiorstwa. 

Zobacz również portal: Finanse - e-bs.pl

Źródło: ceo24.pl