Blog motoryzacyjny – na co zwrócić uwagę, by z hobby zamienił się w biznes?

Do tej pory byłeś takim ot sobie blogerem, który dokonywał wpisów w zwykłym programie WordPress od czasu do czasu. Twoim hobby jest motoryzacja i to o niej pisałeś na swoim blogu. Jednakże zupełnie nie tak dawno poznałeś człowieka, który prowadzi blog komputerowy i czerpie z tego oprócz przyjemności całkiem niezłe zyski. Zastanawiasz się jak to zrobić? Przeczytaj poniższy artykuł.

WordPress bardziej profesjonalny

Prowadzenie darmowego bloga WordPress.com oczywiście w tej branży jest dopuszczalne, ale postaw się na miejscu osób, które będą go odwiedzały, te osoby natychmiast stwierdzą, że jesteś tylko amatorem. Najlepszym sposobem jest zatem tutaj zainstalowanie WordPress na swoim własnym serwerze. To nie jest wcale takie kosztowne. Niezwykle istotną sprawą jest tutaj także, by Twój blog miał odpowiedni szablon tj. grafikę i ogólny wygląd, prezentację. Najlepiej więc jest zarezerwowanie środków finansowych i zlecenie opracowania designu i brandingu Twojego bloga profesjonalnemu programiście. Tak zaprezentowany blog przykuwa uwagę i sprawia, że odwiedzające go osoby mają go w pamięci i często tam wracają. Ponadto jest on czytelny, a to również bardzo istotna sprawa.

Tematyka bloga

Zakładając bloga musisz wiedzieć, co będziesz tam prezentował. Skoro od dawna interesujesz się motoryzacją i do tej pory prowadziłeś mniej profesjonalny blog właśnie z tej branży, poprzestań na tej dziedzinie i ewentualnie uzupełniaj go o nowości w tym zakresie. Najlepiej więc pogrupować to, o czym chcesz pisać w tematyczne kategorie np. motoryzacyjne nowinki techniczne, sprowadzanie aut z zagranicy, czy też wynajem samochodów do ślubu. Zarówno Ty wiesz o czym masz pisać, jak i też odbiorca bloga wie, co może w nim znaleźć. Wiadomym jest, iż na początku musisz znaleźć tytuł dla Twojego bloga, który to przyciągnie uwagę. Zapamiętaj, że ma być to nazwa bardzo ogólna, nie przesycona słowami i określeniami. Jeżeli masz w swojej kategorii ów wynajem ślubnych samochodów, możesz dać np. tytuł: Ślubne samochody. Narzeczeni szukający takiej atrakcji znajdą w sieci również Twojego bloga, a co za tym idzie przeczytają o wynajmie tychże samochodów oraz być może przejrzą jeszcze pozostałe kategorie.

Tagline jest bardzo ważny

To tajemnicze słowo jakim jest Tagline, to nic innego, jak slogan, który pojawia się pod loginem serwisu. Tagline opisuje, czego osoba wchodząca na Twojego bloga może się tam spodziewać, co w nim jest tak unikalnego, że warto tam zajrzeć i to przeczytać. Pamiętaj, że opis ten buduje wizerunek Twój i Twojego bloga. Zatem jeśli na blogu można znaleźć informacje na temat wynajmu ślubnych samochodów, tagline to w skrócie opisuje. Pamiętaj, by nie były to hasła reklamowe, ani też szumna propaganda. Tagline ma mieć swój urok i być czymś bardzo oryginalnym, co zachęci odbiorcę, by zajrzeć do Ciebie.

Jak pisać na blogu?

Pisząc bloga nie musisz pisać jak naukowiec, czy też Adam Mickiewicz. Ważne, byś pisał językiem zrozumiałym i czytelnym dla odbiorcy. To przecież Twój blog i masz czuć się tam jak u siebie. Jednakże unikaj zbyt prostackiego i kolokwialnego języka, wulgaryzmów itd. Czytając Twojego bloga ludzie chcą Cię poznać, zobaczyć jaką masz osobowość i nie ukrywajmy, wiedzę. Decydując się na założenie bloga musisz mieć wiedzę na tematy, o których piszesz. Nie mogą być to informacje wyssane z palca, zwłaszcza jeśli jest to blog o jakiejś tematyce w tym przypadku blog motoryzacyjny. Jeśli ludzie przeczytają tam same bzdury, więcej do Ciebie nie zajrzą i mało tego, odpowiednio skomentuję Cię na forach. Jak już zostało wspomniane powyżej, czytelność Twojego bloga jest niezwykle istotna, gdyż oprócz jego grafiki, jakość tekstu też musi być na wysokim poziomie.

Jak ma to wyglądać:
zdania muszą być krótkie, bo łatwiej się takie czyta,
stosuj śródtytuły,
wytłuszczaj istotny tekst i stosuj kursywę,
wstawiaj zdjęcia (oczywiście takie, gdzie nie ma do nich praw autorskich),
między paragrafami rób odstępy

Reklama Twojej osoby – reklamą Twojego bloga

Niezwykle ważną sprawą jest, byś na głównej stronie Twojego bloga opisał siebie. Ludzie lubią wiedzieć kogo odwiedzają. Oczywiście nie musisz tam pisać o rozmiarze Twojego buta, czy też kołnierzyka przy koszuli, ale o tym co Cię pasjonuje, dlaczego i jakim jesteś człowiekiem. Reklamując swojego bloga skorzystaj przede wszystkim z portali społecznościowych i kampanii mailingowej. Jeżeli zatem chcesz, by informacja o Twoim blogu dotarła do jak największej liczby osób, napisz coś w postach na znanych portalach społecznościowych, niech te posty udostępniają, a co za tym idzie niech wejdą do Ciebie z początku nawet tylko z czystej ciekawości. Jeżeli już będziesz pisał dobrze i Twoje wpisy będą przydatne, Twój blog zostanie zauważony przez Google, co sprawi, iż w sieci pojawią się odnośniki do Twojego bloga i tym samym będziesz pozycjonowany w wynikach wyszukiwania coraz wyżej.

Początki każdej pracy są zawsze trudne, ale pamiętaj, że czas to pieniądz i będziesz popełniał różne błędy. Ucz się na nich i nie zrażaj się. I co najważniejsze blog, który ma przynosić Tobie zyski, być Twoim sposobem na życie, nie może być chwilową zachcianką. Traktuj to jako pełnoetatową pracę, gdzie trzeba się starać, by uzyskać pochwałę i premię.


Pomocy merytorycznej potrzebnej do opracowania artykułu dostarczył nam portal wykonujący profesjonalne zdjęcia ślubne Warszawa