Kupujesz samochód z zagranicy? O jakich dokumentach i czynnościach musisz pamiętać?

Już od jakiegoś czasu wśród naszych rodaków panuje przekonanie, iż używane samochody z zagranicy są w lepszym stanie technicznym niż te, które mielibyśmy nabyć w Polsce. Jako powód podają przede wszystkim to, że w Europie Zachodniej stany dróg są znacznie lepsze niż u nas. Dlatego też tak wielu z nas decyduje się na zakup auta w Niemczech, Holandii, Austrii itd. Wiąże się to jednak z pewnymi procedurami i odpowiednimi dokumentami. Jakimi? O tym poniżej.

Czynności na które należy zwrócić uwagę

Najważniejszą z czynności przy kupnie auta z zagranicy jest sprawdzenie go pod względem technicznym. Nazbyt często zdarzają się sytuacje, kiedy to sprzedaje się odremontowane powypadkowe samochody, jako w stanie idealnym. Bywa, że sprzedający wmawiają nam znacznie niższy przebieg kilometrów, a jak się później okazuje to licznik był po prostu „cofnięty”. Nie wspomnę już o fałszowaniu książek serwisowych. Dlatego też zwróćmy szczególną uwagę na:
numer VIN, czyli numer nadwozia – skradzione pojazdy, a co za tym idzie ich numery VIN figurują w rejestrze aut poszukiwanych,
ogólny stan techniczny pojazdu: silnik, skrzynia biegów, zawieszenie, przebieg, układ hamulcowy, karoseria, elektryka itd.,
dokładne sprawdzenie tego, czy auto jest samochodem bezwypadkowym, w związku z czym sprawdzamy dokładne połączenie poszczególnych elementów samochodu: karoseria, lakier, podłużnice, opony, szyby i podłoga bagażnika,
sprawdźcie też stan zawieszenia, geometrię kół, układ kierowniczy, światła, skuteczność hamowania
Takie rzeczy sprawdzić Wam może rzeczoznawca lub fachowiec mechaniki pojazdowej, macie prawo poprosić o to przed kupnem auta. Nie kupujcie przysłowiowego kota w worku.

Umowa kupna-sprzedaży auta

Najważniejszą zasadą przy kupnie sprowadzonego auta jest zawarcie umowy ze sprzedającym, a nie z osobą od której nabył samochód Twój pośrednik. W razie ewentualnego dochodzenia swoich praw nie będziesz wiedział od kogo nabyłeś samochód i zostajesz na tzw. „lodzie”. Nie zaniżaj też kwoty zakupu auta, bo w razie jakiegokolwiek odszkodowania dostaniesz tylko kwotę do równowartości jego zakupu. Wzór takiej umowy możesz zaczerpnąć z internetu. Kiedy masz już umowę w kieszeni, a auto stoi w Twoim garażu pamiętaj, że natychmiast trzeba się zająć sprawami ubezpieczeń, rejestracji i podatków.

Ubezpieczenie auta to pierwszy krok dla kierowcy

Na pierwszym miejscu załatw wszelkie sprawy związane z ubezpieczeniem samochodu. OC to prócz dowodu rejestracyjnego najważniejszy dokument dla kierowcy. Ważne OC auto musi posiadać już od pierwszego dnia, bo biada Ci w razie kontroli lub wypadku jeśli takiego dokumentu nie posiadasz. I tak, jeśli pojazd był zarejestrowany za granicą, ale nie posiada ważnego OC lub tzw. Zielonej Karty, to możesz wykupić OC krótkoterminowe, zanim załatwisz pozostałe formalności. Pamiętaj jednak o tym, że taka polisa nie jest przedłużana automatycznie tylko po 30 dniach traci ważność. Roczne OC możesz wykupić jedynie dla pojazdu, który ma tymczasowe tablice rejestracyjne lub stałe tablice, czyli białe po pełnej rejestracji.

Akcyza i inne formalności

Jeżeli sprowadzasz auto z zagranicy, to masz obowiązek opłaty akcyzy. Taką kwotę przelewasz na konto właściwej izby celnej. Wysokość akcyzy jest uzależniona od pojemności samochodu, który nabyłeś. Nie zaniżaj tej wartości, bo celnicy dokładnie to sprawdzą. Oprócz akcyzy musisz wnieść także opłatę skarbową za wydanie dowodu wpłaty akcyzy. Tą kwotę przelewasz na konto właściwego urzędu miejskiego. W ciągu 14 dni, odkąd sprowadziłeś auto z zagranicy musisz udać się do właściwego urzędu celnego, by uzyskać taki dokument potwierdzający zapłatę akcyzy. W urzędzie celnym musisz mieć ze sobą następujące dokumenty: wypełnioną deklarację AKCU, umowę kupna-sprzedaży, dowód rejestracyjny lub kartę pojazdu, wniosek do Naczelnika Urzędu Celnego o wydanie potwierdzenia zapłaty akcyzy oraz dowód uiszczenia opłaty skarbowej. Istotną sprawą jest tutaj kwestia przetłumaczenia dokumentów. W tym przypadku musisz udać się do tłumacza przysięgłego z prośbą o przetłumaczenie i potwierdzenie następujących dokumentów: umowy kupna-sprzedaży, dowodu rejestracyjnego lub karty pojazdu oraz dokumentu o przeglądzie technicznym auta.

Rejestracja pojazdu

Na przejestrowanie zakupionego auta masz 30 dni. Udajesz się zatem do Wydziału Komunikacji Starostwa Powiatowego i zabierasz ze sobą następujące dokumenty: wniosek o przerejstrowanie (można pobrać z internetu), umowę kupna-sprzedaży auta, dotychczasowy dowód rejestracyjny i kartę pojazdu (jeśli auto taką posiada), tablice rejestracyjne (jeśli auto ich nie ma wypełniasz wniosek o ich braku), dowód odprawy celnej przywozowej (jeśli sprowadzasz auto spoza UE), potwierdzenie zapłaty akcyzy, świadectwo wyrejestrowania pojazdu (jeżeli nie ma o tym wzmianki w dowodzie rejestracyjnym), zaświadczenie o pozytywnym przeglądzie technicznym auta, potwierdzenie posiadania OC oraz opłatę komunikacyjną i ewidencyjną, których dokonasz w danym Starostwie Powiatowym, tłumaczenie dokumentów na język polski. Po takiej procedurze otrzymujesz czasowe czerwone tablice rejestracyjne, ważne przez 30 dni. To właśnie posiadając takie tablice możesz już wykupić roczne OC a potem po otrzymaniu białych tablic informujesz ubezpieczyciela o tym fakcie. Następnie udajesz się do stacji kontroli pojazdów i tam dokonujesz przeglądu technicznego (nawet jeśli ten zagraniczny przegląd jest wciąż ważny). Następnie w Wydziale Komunikacji otrzymujesz tzw. miękki dowód rejestracyjny, naklejkę identyfikacyjną na przednią szybę i białe tablice rejestracyjne. Po 30 dniach udajesz się ponownie do Wydziału Komunikacji i odbierasz stały dowód rejestracyjny oraz kartę pojazdu.

Może i jest w tych działaniach sporo zachodu, ale czego nie jest w stanie zrobić człowiek, gdy chce się pochwalić przed sąsiadami lub kolegami z pracy nowym autem?


Artykuł przygotowano wspólnie z firmą świadczącą usługi tłumaczeń z języka niemieckiego. Więcej o ofercie na stronie https://123tlumacz.pl/niemiecki/

Komentarze:

2017.10.09 - Mors90:
A czy na terenie Rosji jest szansa na wynajem z oc sprawcy? Pytam bo mam tam za miesiąc delegację i chcę się jakoś zabezpieczyć abym nie został bez samochodu.