Wymiana układu rozrządu – co warto wiedzieć?

Koszty związane z wymianą elementów układu rozrządu nie są tanie, niemniej jednak pozwalają one na zmniejszenie ryzyka pojawienia się poważnych problemów z pojazdem. Co warto pamiętać o wymianie rozrządu?

W nowoczesnych samochodach rozrząd pełni ważną funkcję w silniku tłokowym. Steruje on urządzeniami, które doprowadzają ładunek do silnika i jednocześnie odprowadzają spaliny. W starszych modelach auto konstrukcje rozrządu bazowały głównie na zastosowaniu kół zębatych czy łańcuchów, natomiast obecnie to najczęściej specjalne paski. Każdy kierowca samochodu powinien pamiętać o tym, by regularnie wymieniać pasek rozrządu, a także dodatkowe akcesoria, ponieważ w przeciwnym przypadku może on narazić się na bardzo wysokie koszty naprawy po awarii.

Kiedy wymienić pasek?

Nie można dokładnie i szybko wskazać, kiedy pasek powinien być wymieniony, niemniej jednak są pewne symptomy, na które warto zwrócić szczególną uwagę. Przede wszystkim należy wytężyć słuch i w trakcie jazdy nasłuchiwać, czy z okolicy silnika nie dochodzi dudniący dźwięk lub huczenie. Może pojawiać się też charakterystyczne wycie. Gdy zignorujemy takie objawy, może się okazać, że w niedługim czasie dojdzie do zerwania paska i konieczny będzie kapitalny remont silnika.

Nie tylko pasek

Warto też wspomnieć o tym, że wymiana rozrządu oznacza nie tylko wymianę samego paska. Wraz z nim poleca się też dokonać wymiany innych elementów, do których zalicza się rolki prowadzące, rolki napinające, uszczelniacze wałków rozrządu oraz wał korbowy. W samochodach, w których paskiem napędzana jest też pompa wodna, również i ona powinna być poddana wymianie.

Gdzie wykonać wymianę i ile to kosztuje?

Ceny związane z wymianą części rozrządu zależne są przede wszystkim od modelu posiadanego samochodu. Przykładowo, gdy mamy auto Ford, części w Warszawie mogą kosztować od około 200 do nawet 1500 złotych. Do tego kosztu musimy też doliczyć robociznę, która w zależności od serwisu kosztuje od 100 do 400 złotych. Adresy serwisów, w których możemy wykonać usługę wymianę rozrządu, możemy znaleźć już teraz on-line. Prace można zlecić też w ASO.