Pomysł na biznes: warsztat samochodowy. Jak zaoferować coś więcej niż regenerację sprzęgieł?

Jeśli jesteś zainteresowany otwarciem własnego sklepu samochodowego, teraz jest świetny czas na taki biznes, bo rynek mechaniki notuje obecnie znaczne zyski. Większość kierowców ma samochody, które mają co najmniej 10 lat, co oznacza, że potrzeba mechanika samochodowego rośnie dla coraz większej liczby konsumentów. Uruchomienie własnego warsztatu samochodowego może sprawić, że będziesz kontrolować własne godziny pracy i umożliwi ci czerpanie korzyści z posiadania własnej firmy.

Projektowanie biznes planu

Określ zakres swojej firmy. Otwarcie biznes planu z jego zakresem daje ogólny pogląd na to, ile klientów będziesz mógł obsługiwać i na jaką skalę będziesz to robił. Ile samochodów masz zamiar obsługiwać w ciągu dnia i ilu chcesz mieć pracowników? Zastanów się czy będziesz oferował wyspecjalizowaną usługę, taką jak regeneracja sprzęgła hydrokinetycznego wymiana oleju czy naprawa opon, czy oferujesz bardziej kompleksowy zakres napraw. Musisz też wiedzieć, czy chcesz kupić już obecnie działający warsztat samochodowy czy też rozpocząć nowy od podstaw?

Jakie są koszty i korzyści każdej z tych opcji?

Zastanów się też czy może planujesz pozostać niezależnym warsztatem, czy przystąpisz do franczyzy. Zwykle potrzebujesz 30 000 - 200 000 złotych, aby przystąpić do franczyzy, ale zaletą jest to, że to oni będą zajmować się marketingiem i często mają zaufaną markę krajową dla potencjalnych klientów. Jeśli nie masz żadnych obecnych klientów w swojej obecnej firmie, o których wiesz, że pójdą za Tobą do nowej firmy, połączenie z firmą franchisingową może być wartą gry inwestycją.

Twój biznes plan będzie kształtowany przez potencjalne lokalizacje warsztatu samochodowego. Wynajmowanie obecnego warsztatu może być tańsze niż zakup lub budowanie go od podstaw. Poszukaj lokalizacji, które są dogodne dla autostrad lub głównych dróg. Jeśli Twój sklep jest bardzo odizolowany, mało prawdopodobne jest, aby klienci przychodzili właśnie do niego, zwłaszcza gdy koszty holowania są często sprawdzane w kilometrach. Twoja lokalizacja powinna być również w stanie pomieścić biuro, aby zadbać o swoje potrzeby administracyjne i obszar poczekalni dla swoich klientów.

Określ swoje potrzeby sprzętu.

Cena sprzętu najprawdopodobniej będzie największym kosztem po kosztach lokalizacji. Czy wypożyczysz sprzęt czy kupisz go w całości? Najprawdopodobniej potrzebujesz specjalnego zestawu narzędzi mechanika, co najmniej jednej maszyny diagnostycznej i dźwigu z instalacją.

Szczegóły dotyczące źródeł finansowania.

Wraz z kosztem wyposażenia, ubezpieczenia, wynajmu i płatności za personel, prawdopodobnie będzie potrzeba gdzieś pomiędzy 50 000 - 100 000 złotych, aby otworzyć firmę, w zależności od lokalizacji. Powinieneś szczegółowo określić wszystkie kredyty, które planujesz się o nie ubiegać  w celu finansowania firmy. Aby uzyskać zgodę, musisz mieć zdrową historię finansową (z dobrym kredytem, bez historii bankructwa) i być w stanie wykazać, że masz około 70% funduszy już uzbieranych na ten cel.