Próba dowiadywania się, jak dostać się do miejsca, które chcesz zwiedzić może być trudnym zadaniem w obcym kraju. Natomiast, jeśli planujesz wycieczki do Lwowa z Warszawy tudzież inne ukraińskie wycieczki – jesteśmy tutaj po to, by pomóc ci zrozumieć infrastrukturę transportową Ukrainy i dostarczyć Ci niezbędnych informacji, które pomogą ci zaplanować podróż po całym tym pięknym kraju. Jeśli masz własny samochód, przeczytaj wskazówki na temat jazdy po Ukrainie – właśnie tutaj.

Sieć transportowa Ukrainy

Ukraina ma bardzo dobrze rozwinięty system komunikacji miejskiej, mimo iż jest to kraj znacznie mniej zależny od prywatnych samochodów niż USA czy kraje Europy Zachodniej. Każde duże miasto i kapitał regionalny są połączone z siecią kolejową i codziennie odbierają pociągi osobowe codziennie z innych dużych miast, dlatego jeśli nie samochód bądź bus to być może warto właśnie udać się na Ukrainę siecią kolejową. Dworzec kolejowy jest głównym węzłem komunikacyjnym każdego ukraińskiego miasta. Stąd minibusy, trolejbusy i prywatne taksówki zabierają pasażerów do innych części miasta.

Transport autobusowy

Drugim głównym węzłem komunikacyjnym miasta ukraińskiego jest dworzec autobusowy międzymiastowy. Często, ale nie zawsze, dworzec autobusowy znajduje się obok dworca kolejowego. Największe miasta na ogół mają kilka dworców autobusowych zlokalizowanych na różnych krańcach miasta. Autobusy międzymiastowe wyjeżdżają ze stacji, która jest w kierunku ich przeznaczenia. To także przyczynia się do faktu, iż zorganizowane autokarowe wycieczki na Ukrainę również cieszą się niemałą popularnością.

Transport powietrzny

Większość ukraińskich stolic regionalnych posiada również lotnisko na skraju miasta – przeznaczone jednak głównie dla lotów krajowych, tylko czasami można liczyć na niewielki wybór lotów międzynarodowych. Ukraina niedawno uzyskała pierwsze tanie połączenia. Można zatem coś się zainteresować tym tematem, aczkolwiek na ten moment rozwiązanie lotniczego podróżowania po Ukrainie nie jest ani najbardziej opłacalne, ani wygodne – co jednak ma szansę mocno się zmienić w najbliższej przyszłości. Loty między miastami na Ukrainie są nieco tańsze niż w Europie, ale w ostatnich latach ceny stale rośnie.

Transport publiczny w miastach ukraińskich

Każde miasto ukraińskie ma naprawdę złożoną sieć transportu publicznego, w której dominują minibusy, a następnie:

  • trolejbusy,
  • tramwaje,
  • autobusy,
  • metra (tylko w największych miastach ukraińskich).

 

Trzeba stwierdzić iż dla turystów te środki komunikacji publicznej w zupełności wystarczą, aby dotrzeć do miejsca, w których trzeba dojechać do miasta – jednak oczywiście dopiero po tym jak dowiesz się, jak ich używać – jednak zarówno w sieci, jak i w punktach turystycznej informacji na pewno z łatwością zasięgniesz szczegółowej porady. Opłata za transport publiczny jest bardzo niska – jak najbardziej mieści sikę w europejskich normach. Na koniec warto dodać iż poza transportem publicznym, również i taksówki są dostępne wszędzie po cenach niższych niż w całej Europie.