Zegarki motoryzacyjne znanych marek - symbol kiczu i tandety czy oryginalności i awangardy?

Świat zegarmistrzów i wyścigów samochodowych od dziesięcioleci łączyły silne powiązania. Branża związana z samochodami wyścigowymi i wysokowydajnymi pojazdami, często służyła jako bezpośrednia inspiracja do stworzenia zegarków motoryzacyjnych, w tym klasycznych modeli, takich jak Rolex Daytona i TAG Heuer Carrera. Poniżej przyjrzymy tematom zegarków z motywami motoryzacyjnymi i zastanowimy się nad tym czy są kiczowatym synonimem tandety czy też symbolem awangardy i oryginalności.

Zegarki motoryzacyjne Shelby Cobra, Blancpain L-Evolution i  inne

Wydanie limitowane Shelby Cobra 1963 Limited Edition - produkt współpracy między szwajcarskim zegarmistrzem a firmą Carroll Shelby, Inc. - został wprowadzony na rynek w 2016. Ma dwie wersje, każda z nich posiada chronograf o średnicy 44 mm. Jedna jest ze stali nierdzewnej z szczotkowanym i wypolerowanym wykończeniem, przymocowanym do paska z czarnego aligatora z białą kontrastową tarczą i żółtą, gumowaną podszewką ze skóry cielęcej. Druga edycja ma czarną powłokę ADLC na stalowej obudowie i jest na pasku wykonanym z czarnego, wulkanizowanego kauczuku, tego samego materiału co ten użyty w kołach samochodu wyścigowego Cobra. Choć wiele osób uważa ten model za niezwykle kiczowaty – trzeba przyznać, że robi wrażenie.

Jako partner Lamborghini w serii All-Lambo Super Trofeo, Blancpain wyprodukował linię zegarków Super Trofeo w kolekcji L-Evolution. Zegarek Blancpain L-Evolution Super Trofeo 2012 jest wyposażony w chronograf i zawiera materiały znalezione w samochodach Lamborghini, w tym substancje z włókna węglowego. Lamborghini zaprojektował także samochód wyścigowy Lamborghini Super Trofeo marki Blancpain. Co by nie powiedzieć, taki zegarek oprócz tego że nadaje się do lansowania jest naprawdę solidnym modelem.

W ramach serii Breitling for Bentley Breitling przedstawiono też zegarek motoryzacyjny wykonany jako hołd dla Continental Supersports, najszybszych i najbardziej wydajnych samochodów marki Bentley. Zegarek wyposażony jest w "deskę rozdzielczą" Royal Ebony, z niebieskimi, pomarańczowymi lub białymi obrączkami oraz wewnętrznymi ramkami. Osłona, zaprojektowana w stylu elementów sterujących na desce rozdzielczej Bentley, uruchamia zmienny tachymetr, który mierzy średnią prędkość niezależnie od tego, ile czasu upłynęło, ile jest odległości i czy prędkość jest osiągnięta. Aby uzyskać więcej informacji na temat zegarka i zobaczyć różne kolory warto zagłębić się w temat i przekonać się, że w istocie te modele nie mają nic wspólnego z kiczem.

Ostatnim na to dowodem w dzisiejszym artykule jest zainspirowany przez zespoły wyścigowe sponsorowane przez Gulf Oil w latach siedemdziesiątych i słynny Porsche 917 zegarek motoryzacyjny. Jest wykonany niesamowicie precyzyjnie. Projekt obudowy o średnicy 46 mm sugeruje silnik Moto GP i zawiera element zmodyfikowanego ruchu chronografu ETA Valjoux 7753. Na tarczy znajduje się znane, pomarańczowo-niebieskie logo.

Nie ma zatem co się dziwić fanom motoryzacji, że mimo wszystko decydują się na takie piękne modele jakimi są Zegarki Skagen Time & More