VOLVO – samochody, którym się nie odmawia. Kilka faktów z historii marki.

Chyba nie ma osoby, która by nic nie słyszała o produktach marki Volvo. Niewiele jednak osób wie, że jest to firma, która ma długą tradycję i lata doświadczeń w konstruowaniu jednych z najlepszych i niezawodnych samochodów według niezależnych rankingów, a także preferencji konsumentów.

Sama etymologia nazwy zasługuje na chwilę uwagi. Marka Volvo wywodzi się bezpośrednio z łacińskiego słowa volvo, od czasownika volvere, które oznacza „toczę”. I tak, auta faktycznie same się toczą, a z wprawnym kierowcą jadą jak po maśle.

Obecnie firm funkcjonuje pod formą prawną jako spółka akcyjna. Została założona jeszcze w dwudziestym wieku, a dokładnie w czternastego kwiatnia1927 roku w Szwecji. Historię znanej marki w całym świecie zapoczątkowali Assar Gabrielsson i Gustaf Larson, dzielący wizję stworzenia pojazdów przystosowanych do trudnego klimatu Skandynawii i ówczesnego stanu dróg w ich ojczyźnie. Stąd koniecznością okazało się użycie do konstrukcji surowców o bardzo dobrej jakości i wytrzymałości, testowanych na miarę niegdysiejszej wiedzy i możliwości.

Mało kto wie, że jeszcze nie tak dawno, w 1993 roku planowana była fuzja szwedzkiego koncernu samochodowego z jedną z najbardziej charakterystycznych francuskich marek, jaką jest Renault. Twór miał się nazywać Volvo Automotive (RVA), ale jak wiadomo, do połączenia nie doszło, głównie przez protest szwedzkich udziałowców i współwłaścicieli. Obecnie siedzibą przedsiębiorstwa jest Göteborg.

Mało kto wie, że koncern Volvo to nie tylko wysokiej jakości samochody osobowe. Obecnie firma produkuje pojazdy użytkowe, takie jak autobusy, trolejbusy, samochody ciężarowe, a także maszyny budowlane, bardzo cenione wśród ich użytkowników, rolnicze, urządzenia transportowe, a nawet silniki.

Firma przechodziła długą drogę. W 1999 roku auta osobowe marki Volvo produkuje przedsiębiorstwo Volvo Car Corporation. Nie byłą to już czysto szwedzka myśl innowacyjna, bowiem prawa do marki zostały podzielone między dwa różne koncerny samochodowe. Połowa głosów należy, zgodnie z tym, co podpowiada logika, do Volvo, natomiast druga połowa jest w posiadaniu… Forda. Jednak i w tej kombinacji firma ulegała dalszym zmianom właścicieli. W marcu 2010 roku bowiem została sprzedana za ogromną sumę i Volvo Car Corporation przeszło w ręce chińskiej firmy o nazwie Zhejiang Geely Holding Group Company Limited.

Obecnym prezesem sekcji motoryzacyjnej jest Hakan Samuelsson. Firma daje zatrudnienie ponad dwudziestu ośmiu tysiącom osób. Stan zysku firmy na 2016 rok jest liczony w miliardach koron szwedzkich (SEK).

Pierwszym samochodem, który zjechał z taśmy produkcyjnej w Hisingen opatrzony logiem firmy Volvo był ÖV4. Było to 14 kwietnia 1927 roku, co uważa się jednocześnie za datę powstania firmy. Obecnie model nie jest już produkowany, a można zobaczyć go tylko na pamiątkowych zdjęciach lub pojedyncze modele, które przetrwały u pasjonatów motoryzacji. Na dzień dzisiejszy grupa Volvo Car Corporation jest właścicielem fabryk samochodowych w dziewiętnastu krajach świata i działa na ponad 180 rynkach na całym globie.

Współczesne modele, które możemy spotkać na drodze, mają konkretne litery w nazwach, które oznaczają typ nadwozia pojazdu. Wyróżnia się następujące rodzaje:

  • Litera C oznacza cabrio, coupe
  • Litera S oznacza sedan
  • Litera V oznacza kombi
  • Litera XC oznacza model uterenowiony

 

Natomiast modele, jakie obecnie są produkowane i jakie możemy spotkać na drogach, to:

  • Volvo S60
  • Volvo S90
  • Volvo V40
  • Volvo V90
  • Volvo XC60
  • Volvo XC90

 

Najlepiej zaopatrzonym sklepem w części do Volvo wg. naszego rozpoznania jest firma http://vsklep.com - polecamy!