Awaria auta zawsze wiąże się z wydatkami, ale możesz je nieco zmniejszyć. Jak? Wybierając zamienniki oryginalnych części.

Nie każdego kierowcę stać na zakup oryginalnych części. O ile w przypadku niezbyt poważnych usterek koszty nie będą duże, to awarie kluczowych podzespołów mogą znacznie uszczuplić twój portfel. Na naprawę samochodu nie musisz jednak wydawać fortuny – dzięki zamiennikom zapłacisz nawet o połowę mniej.

Sporo też zaoszczędzisz, rezygnując z pomocy autoryzowanych przez producenta twojego auta stacji obsługi i wybierając tańszy serwis. Mniej zapłacisz nie tylko za części, ale też za same usługi, czego przykładem jest lubelski Auto Perfekt. Firma działa na rynku już od dwudziestu lat, a profesjonalizm jej pracowników doceniły już tysiące właścicieli Volkswagenów, Mercedesów, Seatów i samochodów innych marek.

Wbrew pozorom, jakość zamienników części samochodowych nie musi różnić się wcale od tych oryginalnych. Dobrze dobrane, posłużą tak długo, jak fabryczne podzespoły, a poza ceną, jedyną różnicą będzie brak loga producenta. Na co zwrócić więc uwagę przy ich wyborze? Jak uniknąć – zwykle przykrych w skutkach – pomyłek? 

Uważaj na tandetne podróbki

Dzięki zamiennikom możesz zmniejszyć ponoszone w związku z naprawą auta wydatki, ale powinieneś uważać na podejrzanie tanie oferty. Części o dziewięćdziesiąt procent tańsze od fabrycznych po prostu nie mogą być dobre. Przed zakupem zamiennika sprawdź zatem, czy posiada niezbędne certyfikaty.

Wybierając podróbki, narażasz się na dodatkowe, znacznie większe wydatki. Montaż niecertyfikowanych zamienników zwykle prowadzi do dużo poważniejszych awarii, a naprawa wtedy kosztować będzie nie kilkaset, a kilka tysięcy złotych. Nie zapominaj też o swoim bezpieczeństwie – nie musimy chyba przypominać, do czego może doprowadzić użycie wadliwych podzespołów układu hamulcowego. Co jednak, kiedy nie wiesz, jak ocenić jakość części zamiennych? Najlepiej znaleźć pewnego mechanika.

Szukający oszczędności kierowcy z Lubelszczyzny mogą skorzystać z usług wspomnianego serwisu Auto Perfekt. Warsztat korzysta tylko z certyfikowanych zamienników, a dzięki szkoleniom prowadzonym przez firmę Bosch, jego pracownicy dobrze znają najnowsze motoryzacyjne trendy.

Części regenerowane? Czemu nie!

Obok nowych zamienników, na rynku znajdziesz też regenerowane części zamienne. Wybierając podzespoły restaurowane w warsztacie, powinieneś jednak przygotować się na pewne problemy z ich eksploatacją. Może się okazać, że ich żywotność będzie krótsza niż nowych części, a ty zamiast zaoszczędzić – przepłacisz.

Gwarancją dobrej pracy regenerowanych części jest to, czy do ich odnowienia użyto odpowiedniego sprzętu. Niewielkie warsztaty rzadko nim dysponują, jednak dostępne są także podzespoły regenerowane przez uznane marki.

Problemy z wyborem? Pomoże ci VIN

Koncerny motoryzacyjne mogą używać różnych części nawet dla poszczególnych roczników tego samego modelu. Jak więc masz wybrać podzespoły, które będą pasować do twojego auta? Nic prostszego – po prostu znajdź numer VIN twojego samochodu.

Ten zawierający siedemnaście znaków kod powie ci między innymi, w którym roku auto zostało wyprodukowane i jakie specyficzne cechy wykazuje. Jeśli nie potrafisz sam odczytać VIN, po prostu go przepisz i wybierz się do serwisu, a mechanik znajdzie odpowiednie części zamienne.

A co z gwarancją auta?

Boisz się, że używanie nieoryginalnych zamienników spowoduje utratę gwarancji samochodu? Zupełnie niepotrzebnie – w myśl europejskich przepisów, od jedenastu lat możesz sam zdecydować o tym, jakich podzespołów użyjesz do naprawy twojego auta.

Pamiętaj jednak, że zamontowane części muszą posiadać odpowiednie certyfikaty. Unikaj wspomnianych już podróbek – producent pojazdu ma prawo unieważnić gwarancję, jeśli użyjesz podzespołów nieokreślonego pochodzenia.

Komentarze:

2016.10.27 - Aaadam:
Kumpel jest zawodowym kierowcą rajdowym (jego karierę prowadził na początku sam Tomasz Jakubowski www.tomaszjakubowski.pl) i zawsze kupuje oryginalne części. W takim sporcie na zamiennikach do pierwszego wirażu by nie dojechał:)