Jak nauczyć się jeździć samochodem? Porady dla początkujących kierowców

Początkujący kierowcy bardzo często spotykają się z nieustannymi radami od doświadczonych osób. Każdy, kto ma już jakieś doświadczenie w tej sprawie, chętnie dzieli się wiedzą z młodymi kierowcami. Jeśli ta osoba tego chce, wszystko jest w porządku, ale często bywa, że doświadczeni kierowcy po prostu w ramach odruchów czy własnego doświadczenia mimowolnie doradzają tym początkującym. Każdy, kto posiada prawo jazdy, kiedyś się uczył. Jednym to przychodziło łatwo, innym nieco gorzej. Udzielając rad młodym kierowcom warto sobie przypomnieć swoje początki i zastanowić się, czy nie woleliśmy uczyć się na własnych błędach, niż ciągle wysłuchiwać, jak powinniśmy jeździć. Kurs na prawo jazdy jest wystarczającym przygotowaniem, a potem to już tylko zdobywanie doświadczenia. Jednak kilku cennych rad na pewno posłuchać. Przecież chodzi tu o nasze własne bezpieczeństwo, a także o bezpieczeństwo wszystkich uczestników ruchu drogowego.

Co najpierw?

Jak się okazuje ukończenie kursu nauki jazdy i pozytywne zdanie egzaminu to nie wszystko. Dopiero po odebraniu "papierka" rozpoczyna się prawdziwą przygodę z jazdą samochodem. Każdy na początku czuje się niepewnie - to normalne i nie ma się czemu dziwić. Dlatego dopóki nie poczujemy się pewnie za kółkiem warto jeździć raczej wolno i przepisowo. Mamy wtedy więcej czasu na reakcję w razie niespodziewanych sytuacji, a tych jest na drodze całe mnóstwo. Poza tym początkujący kierowca nie potrafi jeszcze zbytnio przewidywać - tę umiejętność nabywa się z czasem - dlatego wolniejsza jazda pozwoli nam na w miarę szybką reakcję. Bardzo istotna jest także zasada ograniczonego zaufania na drodze - nigdy do końca nie możemy ufać drugiemu kierowcy, bo nigdy nie wiemy, kto siedzi za kółkiem. W miarę możliwości trzeba zwracać uwagę na wszystko, co dzieje się dookoła i nawet jeśli mamy pierwszeństwo uważnie przyglądać się reakcjom innych kierowców. Aby móc skupić się na prowadzeniu samochodu przed wyruszeniem w drogę musimy także upewnić się, że jest nam za kierownicą po prostu wygodnie. Dobrze dosunięty fotel, prawidłowo ustawione lusterka oraz wysokość kierownicy - to warunki niezbędne, wpływające na komfort jazdy. Wtedy można skupić się już tylko na samym prowadzeniu.

Co później?

Warto także jeździć samemu. Wtedy czujemy się pewniej i możemy sami  nabierać w spokoju doświadczenia. Oczywiście są i tacy, którzy wolą, gdy jedzie z nimi inny kierowca, który może doradzić i podpowiedzieć w trakcie jazdy. Ale musi to być zaufana osoba i początkujący kierowca sam musi chcieć słuchać rad. Nie może tu być nic na siłę. Niechciane uwagi tylko rozpraszają i dezorientują, a to są emocje na pewno niepotrzebne młodemu kierowcy. Sama jazda jeszcze nie jest taka trudna. Wiele początkujących kierowców ma największy problem przy manewrowaniu - warto tutaj wykonywać wszelkie manewry powoli i ostrożnie, a nawet upewnić się poprzez wyjście z auta i taką ocenę sytuacji. Początkowi kierowcy powinni też mieć możliwość jak największego skupienia się na jeździe. Im mniej elementów ich rozprasza tym lepiej. Dlatego warto przyciszyć lub wyłączyć radio, nie prowadzić rozmów w czasie jazdy itp. Z czasem nabierania doświadczenia takie elementy będą umilać czas spędzony za kółkiem, a nie rozpraszać. Ale na to trzeba trochę więcej czasu.


Szukasz szkoły jazdy w Twoim mieście? Skorzystaj z wyszukiwarki http://www.szkolyjazdy.com.pl/