Rola lekarza biegłego w urazach komunikacyjnych

Celem rekonstrukcji wypadków drogowych, inaczej mówiąc – uraz komunikacyjnych jest zbadanie, analizowanie zdarzeń i przyczyn mających miejsce w kolizji między jednym a drugim uczestnikiem ruchu drogowego – pojazdem a pojazdem, a obiektem pieszym lub drogowym. Skutki urazu lub przypadków śmiertelnych, kwestie odpowiedzialności cywilnej lub te dotyczące spornego ubezpieczenia są często zależne od zeznań eksperta od rekonstrukcji wypadku. Jednym z takich ekspertów jest lekarz biegły – co dowodzi na to, że medycyna i motoryzacja wcale nie są od siebie tak odległe jak mogłoby się wydawać.

W poszukiwaniu przyczyny

Wypadki drogowe wynikają z niewłaściwego współdziałania trzech elementów: użytkownika drogi, pojazdu i drogi. Niezliczone warianty scenariuszy są możliwe dzięki oddziaływaniu wielu czynników wynikających z każdego z tych elementów oraz okoliczności występujących w wyniku wypadku. Wypadek drogowy, który wydaje się być prosty na pierwszy rzut oka, może mieć ukryty czynnik - decydujący czynnik, który zmienia oblicze śledztwa. Doświadczony, wykwalifikowany i niezawodny ekspert w dziedzinie takich przypadków rozważa złożoną interakcję czynników i potrafi rozpoznać subtelne szczegóły, a lekarz biegły wiąże to z obrażeniami jakie powstały w wyniku takiego urazy komunikacyjnego. Dodatkowo dynamika pojazdu może być bardzo matematyczna - jakiekolwiek błędne zastosowanie formuły, niedbały błąd lub błędne rozumowanie w gabinecie lekarskim tuż po wypadku mogą prowadzić do błędnego wniosku. Zwykle wymaga się eksperta w celu oceny metodologii i wykrycia błędu.

Rekonstrukcja wypadków polega w dużej mierze na prawidłowym zastosowaniu fizyki, matematyki i dynamiki pojazdów, a także jest to kwestia zrównoważonej oceny czynników ludzkich i środowiskowych. Aby zrekonstruować wypadek drogowy, eksperci w tym także biegły lekarz mogą:

  • Zobaczyć miejsce wypadku, aby ocenić ślady poślizgowe na drodze, ostatnie miejsca postoju pojazdów, odłamki i inne fizyczne dowody oraz wykonać pomiary i zdjęcia osób poszkodowanych na miejscu.
  • Zbadać pojazdy odszkodowawcze i przesłać dowody (farba, krew, szkło, włókna itd.),
  • Przeglądać wcześniejsze raporty, plany szkicu, oświadczenia świadków i zebrane dane, oraz wyodrębnić, ulepszyć i analizować materiały wideo dotyczące wypadku.
  • Przeprowadzać symulacje i oceniać różne czynniki, które potencjalnie przyczyniają się do wypadku.

 

Takie ustalenia i opinie są przedstawione w formalnym raporcie można złożyć w sądzie jako dowód. W razie potrzeby takie raporty mogą zawierać jedną z następujących informacji: osie czasu i sekwencji zdarzeń drogowych, miejsca, orientacje, trajektorie i prędkości pojazdów i pieszych, punkt uderzenia, linia wzroku (martwe punkty), dynamika pojazdu, czynniki ludzkie, obrażenia, możliwości uniknięcia kolizji.

Analiza i interpretacje wykonane przez takich specjalistów jak lekarz biegły i inne zawsze są poparte literaturą naukową i badaniami. W sądzie eksperci przedstawiają nie tylko obiektywne ustalenia, ale również wyjaśniają terminologię techniczną, mechanizmy, przyczyny wypadków i wszelkie niezgodności.

Artykuł przygotowano wspólnie z laboratorium E-diagnostyka.pl - genodieta