FAQ podatkowe dla taksówkarza na wyspach: wszystko co musisz wiedzieć

Dostałeś pracę jako taksówkarz na wyspach? Gratulacje! Jednak zanim spakujesz walizkę, pożegnasz się z krajem i zaczniesz nowy etap w swoim życiu – koniecznie zapoznaj się z poniższym poradnikiem i upewnij się, że wiesz wszystko o kwestiach podatkowych związanych z tematem, bo jak wiadomo – z fiskusem nie ma żartów.

Od kiedy do kiedy trwa rok podatkowy w Wielkiej Brytanii?

Rok podatkowy we wszystkich krajach Wielkiej Brytanii trwa od 6 kwietnia do 5 kwietnia roku następnego, zatem jeśli podjąłeś pracę jako taksówkarz w Szkocji, Anglii, Walii, czy też Irlandii Północnej musisz się do tego dostosować, a wysokość podatku podobnie jak w Polsce i tam będzie przede wszystkim zależała od wysokości dochodów, jakie uda ci się osiągnąć.

Co jest potrzebne do ubiegania się o zwrot podatku dochodowego na Wyspach?

W celu ubiegania się o zwrot nad płaconego podatku wymagane jest przedłożenie następujących dokumentów:

  • P45 pochodzące z każdego miejsca zatrudnienia w roku podatkowym, o którym mowa.
  • P60 pochodzące z miejsca pracy gdzie byłeś zatrudniony.

 

Skąd pozyskać dokumenty potrzebne  do ubiegania się o zwrot podatku dochodowego na Wyspach?

Dokumenty te możesz uzyskać w każdej firmie, agencji, korporacji dla której pracowałeś jako taksówkarz. Jeśli zdarzy się sytuacja w której zgubiłeś któryś z tych dokumentów – nie martw się, zawsze możesz postarać się u pracodawcy o Statement of Earning.

Income Tax – co to takiego?

Określeniem Income Tax nazywa się kod podatkowy przysługujący każdej osobie zatrudnionej legalnie na terenie Wielkiej Brytanii. Income Tax składa się z ciągu przydzielonych liczb i liter. Jest to podstawowa informacja na temat sposobu obliczania podatku dochodowego. Dzięki income tax określa się także, jakie usługi mogą ci przysługiwać jako taksówkarzowi pracującemu na wyspach.

Czy na Wyspach istnieją progi podatkowe?

Tak w krajach Wielkiej Brytanii, podobnie jak i Polsce mamy do czynienia z progami podatkowymi i w związku z tym istnieje kwota wolna od podatku po przekroczeniu, gdzie się one zaczynają. Jeśli dojdzie do sytuacji, gdzie wysokość dochodów pozyskanych przez taksówkarza-imigranta przekroczy kwotę wolną od opodatkowania i tak istnieją pewne rodzaje ulg, dzięki którym można zmniejszyć swoje obciążenie podatkowe.

Pamiętaj, że chcąc być dobrym taksówkarzem na wyspach musisz wykazywać się pewnymi szczególnymi cechami – sama znajomość jazdy i podatków nie wystarczy. Wymagane umiejętności, których będziesz potrzebował to świadomość bezpieczeństwa na drogach, szczegółowa wiedza na temat obszaru, po którym będziesz się poruszał - w tym nazw ulic, punktów orientacyjnych i systemów jednokierunkowych. Ważne są też umiejętności obsługi klienta i umiejętności matematyczne. Pamiętaj, że czasem będziesz musiał załadować i rozładować bagaż pasażerów, pomóc pasażerom wsiadać i wychodzić z pojazdu w razie potrzeby, a przede wszystkim dbać o utrzymanie pojazdu w stanie czystym i w dobrym stanie technicznym. Prowadzenie rachunków i ewidencji na bieżąco również ma znaczenie.

Zobacz również jak uzyskać zwrot podatku vat z zagranicy