Wakacje w Chorwacji - jak dotrzeć na miejsce?

Okres letni, to czas w którym ogromna ilość polskich rodzin wybiera się na wakacje. Jednym z popularniejszych kierunków wybieranych przez turystów jest leżąca na Bałkanach Chorwacja. Kraj ten przyciąga turystów z całego świata nie tylko ze względu na słoneczną pogodę, ale także ludzi i kuchnię.

Do Chorwacji samochodem

Podróż własnym samochodem do Chorwacji jest możliwa, jednak nie jest to zbyt dobry pomysł, z pewnością nie dla każdego. Wszystko zależy od miejsca, z którego zaczyna się podróż i regionu, gdzie ma ona się zakończyć. Przykładowo do jednego z najpiękniejszych chorwackich miast, czyli Dubrownika mieszkaniec Kołobrzegu pojedzie o około dziewięć godzin dłużej, niż mieszkaniec Krakowa. Pomijając punkt startu, po takiej trasie z pewnością pojawi się ogromne zmęczenie, dlatego warto pomyśleć dwa razy, zanim zdecydujemy się na pokonanie takiej trasy samochodem.

Do Chorwacji z Polski autobusem

Patrząc pod względem komfortu podróży autobusem do Chorwacji, sytuacja jest analogiczna, jak w przypadku jazdy samochodem. Zdecydowanym minusem takiego rozwiązania jest czas podróży oraz komfort. Nim dotrzemy na piaszczystą plażę spędzimy w autobusie około 30 godzin. Sprawi to, że nasze ciało będzie zmęczone, a organizm będzie domagał się odpoczynku. O zwiedzaniu pierwszego dnia nie ma praktycznie mowy, odpada także nocne życie. Do tego kraju autobusem docierają osoby, które boją się latać samolotem bądź zakupiły bilet w promocyjnej cenie.

Najlepsze rozwiązanie - samolot

Opcją pozwalającą zaoszczędzić sporo czasu jest samolot. Na dzień dzisiejszy do Chorwacji z naszego kraju lata niewiele linii lotniczych, głównie Eurolot obsługujący połączenia sezonowe (od maja do września). Dwa lata temu z połączenia Wrocław - Zadar wycofał się irlandzki przewoźnik RyanAir. Cena biletu w dwie strony z Polski to koszt około 500 zł. Osoby chcące zaoszczędzić kilkadziesiąt złotych mogą rozejrzeć się za lotami z Berlina, które są znacznie tańsze. Lot trwa około dwóch godzin.

Jakie miasto odwiedzić w Chorwacji?

Ostatnia kwestia to ciekawe miejsca, w których spędzimy wymarzony wypoczynek. W pierwszej kolejności warto wziąć pod uwagę leżący na południu Dubrownik. Przez wielu Chorwatów oraz turystów uznawany jest za jedno z najpiękniejszych nadmorskich miast na świecie. Na brak atrakcji w tym niewielkim mieście nie można narzekać.

Równie popularnym kierunkiem jest Zadar, głównie z uwagi na położenie (prawie na samym środku kraju) oraz ilość połączeń lotniczych.
Wybierając się poza część lądową Chorwacji, warto odwiedzić wyspę Hvar, a na niej dwie urocze miejscowości - Stary Grad oraz Hvar. W niewielkiej odległości mieści się wyspa Bol ze specyficzną  plażą o nazwie Złoty Róg.

Na północy kraju ogromną popularnością cieszy się Rovinj nazywany jednym z najbardziej romantycznych miast Chorwacji.
Jeśli podróż odbywa się przez stolicę kraju, warto rozważyć jednodniową wizytę nad jeziorami Plitwickimi, które są jedyne w swoim rodzaju. Koszt wyjazdu dla jednej osoby nie powinien pochłonąć więcej jak 150 zł.

 

Komentarze:

2017.08.11 - Mirko:
Ja też sporo kupuję po przez internet (szczególnie witaminy i inne suplementy po przez iherb zakupy) i wiem, jak ważne jest zaufanie do osób z innych krajów. Z doświadczenia wiem, że lepiej poczekać dłużej na dostawę z innego kraju niż ryzykować przepadnięciem opłaty. Tak samo jest z wycieczkami oferowanymi przez niektóre biura podróży tzw. Last Minute. Dzień przed wyjazdem okazuje się, że taka wycieczka nie dochodzi do skutku a my spędzamy wczasy w domu