Wszystko na temat felg aluminiowych

Felgi aluminiowe to obowiązkowy element sportowego wyglądu, drapieżności i podkreślenia indywidualnego charakteru pojazdu. Dla bardzo wielu kierowców są one nieodzowną częścią samochodu. Choć wokół felg aluminiowych narosło wiele mitów cieszą się one wciąż niesłabnącą popularnością.

Czym jest felga aluminiowa?

Felgi aluminiowe to w myśl ogólnej teorii obręcze stanowiące podstawę koła samochodowego tyle tylko, że w przeciwieństwie do powszechnie produkowanych felg, wykonane są z lekkich stopów aluminium. Pomijając to, w jaki sposób i z czego są one wykonywane to opisują je wszystkie te parametry, które służą do określania felg tradycyjnych. Felgi aluminiowe są, zatem klasyfikowane według rozmiaru felgi, rozstawu śrub, odsadzeniu, średnicy otworu centralnego a także nośności. Podstawową różnicą pomiędzy felgą aluminiową, a taką, która została wykonana ze stali wynika wprost z zastosowanego materiału. Jest ona przede wszystkim lżejsza, może być o wiele bardziej atrakcyjna estetyczne, co jest efektem możliwości dokładniejszego wykonania jej elementów. Ponadto felgi aluminiowe posiadają właściwości zwiększonego chłodzenia zacisków hamulcowych.

Wybrać felgi stalowe czy aluminiowe?

Od samego początku istnienia felg aluminiowych krążyło wokół nich bardzo wiele, często niepochlebnych mitów, które w żaden sposób nie odpowiadają rzeczywistości. Wiele z tych nieporozumień wynika z mylnego pojęcia na temat właściwości aluminium oraz stali.
Jednym z głównych zarzutów, spośród stawianych felgom aluminiowym jest ten mówiący o jej rzekomej wysokiej podatności na uszkodzenia, co jest przeciwstawiane rzekomej trwałości felg stalowych. Prawda jest jednak taka, że felgi wykonane ze stali są niemniej miękkie i wrażliwe na większe przeszkody. Różnica jest jednak taka, że felga aluminiowa z uwagi na swoją elastyczność w przypadku wystąpienia uszkodzenia ulegnie odkształceniu, ale nie pęknięciu, jak może to mieć miejsce w przypadku felgi stalowej (cytat: www.LadneFelgi.pl). Dzięki temu nie stwarza to zagrożenia nagłej zmiany kierunku jazdy wskutek szybkiego spadku ciśnienia powietrza w oponach. Trzeba także pamiętać o tym, że obecna technika wykonywania felg aluminiowych, czyli tak zwana Flow-Forming polega na walcowaniu obręczy po ich odlaniu co sprawia, że stają się one nie tylko wyjątkowo lekkie ale też o wiele bardziej wytrzymałe. Dzięki obniżonej wadze tego elementu spada także wartość zużytego paliwa. Co więcej, felgi aluminiowe poprawiają komfort jazdy i dodatkową chłodzą zaciski hamulców.

Nieodzownym elementem felg aluminiowych jest ich estetyka

szkiełkowanie aluminiumAluminium, jako materiał jest wyjątkowo plastyczny i pozwala na wręcz nieograniczone możliwości tworzenia wzorów felg. Dzięki temu element estetyczny może być dodatkowo swoistym podkreśleniem indywidualizmu właściciela danego pojazdu. Trzeba jednak pamiętać, że felga aluminiowa wymaga odpowiedniej pielęgnacji. Ma to duży wpływ na ich żywotność oraz estetykę. Wbrew powszechnej opinii nie jest to jednak zabieg, który wymaga szczególnych uprawnień czy umiejętności. Kolejny mit, który dotyczy felg aluminiowych to kwestia ich użytkowania w okresie zimowym. Panuje pogląd, że w okresie tym należy stosować felgi stalowe. Prawda jest jednak taka, że nie ma przeciwskazań do korzystania z felg aluminiowych w zimie, które wynikałyby ze względów bezpieczeństwa. Jedyną uwagą jest tylko to, że środki stosowane do usuwania śniegu i lodu mogą mieć negatywny wpływ na felgę. Obecnie jednak, większość obręczy jest zabezpieczana specjalnymi powłokami antykorozyjnymi, co pozwala na ich ochronę w okresie zimowym.


Felgi aluminiowe to idealny sposób na podkreślenie urody samochodu.

Co więcej poza wartościami estetycznymi podnoszę one także szereg wskaźników mechanicznych pojazdu. Zakup felg aluminiowych to wbrew obiegowej opinii nie jest wydatek, który znacząco odbiega od ceny felg stalowych. Produkty renomowanych firm można zakupić zarówno za kilkanaście złotych tysięcy jak i za kilkaset złotych. Trzeba jednak pamiętać by przy wyborze felg zwracać uwagę na to czy posiadają one odpowiednie atesty TUV oraz PIMOT.