Jakie narzędzia przydają się podczas pracy przy samochodzie?

Jeśli kiedykolwiek samodzielnie usuwałeś usterkę w swoim samochodzie, z pewnością wiele razy natknąłeś się na przeszkodę w postaci braku odpowiedniego narzędzia. Okazuje się bowiem, że posiadane przez znakomitą większość z nas zestawy nie radzą sobie z każdym samochodowym problemem.

Jeśli nie stronisz od majsterkowania i lubisz sam wykonywać drobne prace przy swoim aucie, dobrym pomysłem będzie skompletowanie odpowiedniego wyposażenia. Niezbędne do pracy przy samochodzie narzędzia najłatwiej podzielić na te, które warto mieć ze sobą w podróży, oraz te, które powinny znaleźć się w garażu.

Narzędzia przydatne w drodze

Bez względu na to, czy wybieramy się na krótką wycieczkę, czy planujemy długą podróż, nasz samochód powinien być wyposażony w podstawowe narzędzia. Choć wydaje się to dość oczywiste, dobór najpotrzebniejszych akcesoriów nie zawsze przychodzi tak łatwo. Jeśli będziemy wozić ze sobą zbyt wiele narzędzi, niepotrzebnie będziemy obciążać auto, co wpływa na zwiększenie zużycia paliwa oraz części układu jezdnego.

Na co zatem naprawdę warto zrobić miejsce w bagażniku? Podstawowymi narzędziami, jakie powinny znaleźć się w samochodzie, są lewarek do podnoszenia samochodu oraz klucz służący do odkręcania śrub w kole. Zarówno lewarek, jak i klucz powinny być dostosowane do marki pojazdu, jakim się poruszamy.

W podręcznym zestawie samochodowym nie może też zabraknąć kabli wspomagających, umożliwiających wskrzeszenie akumulatora - naszego lub czyjegoś. Planując bardzo długie trasy zastanówmy się także nad zabraniem śrubokrętu, szczypiec, zacisków, młotka, kluczy płaskich oraz wkrętaków. Przydatne mogą okazać się również stary koc i latarka, szczególnie w trudnych bądź niesprzyjających warunkach.

Narzędzia niezbędne w garażu

Planując wyposażenie garażu, możemy pozwolić sobie na znacznie większy zestaw narzędzi, które pozwolą nam wykonać drobne prace naprawcze. Nie decydujmy się jednak na pierwszy lepszy zestaw napotkany w sklepie - bardzo często znajduje się w nich wiele niepotrzebnych akcesoriów, które tylko i wyłącznie zajmują cenne miejsce w garażu. Jeśli chcemy kupić komplet narzędzi, dokładnie sprawdźmy, jakie akcesoria się na niego składają, a także, czy spełnia on nasze indywidualne potrzeby i wymagania.

 

Z kolei niezależnie od posiadanego samochodu, w garażu powinniśmy trzymać między innymi zestawy kluczy płaskich oraz nasadowych, sprawdzające się zwłaszcza w sytuacjach, w których nie możemy użyć modeli płaskich. Niektórzy mogą też zastanowić się nad zakupem klucza dynamometrycznego, który pozwala z ogromną precyzją przykręcić śruby bądź nakrętki znajdujące się w silniku samochodowym. Klucz dynamometryczny bywa wykorzystywany również do dokręcenia kół.

Dobrym pomysłem będzie także zakup zestawu kluczy imbusowych o wszelkich możliwych rozmiarach. Jeśli zdarza nam się pracować przy przewodach elektrycznych, musimy wyposażyć się też w szczypce oraz złącza konektorowe. Nie zapomnijmy jednak o podstawowych narzędziach, przydatnych nie tylko przy pracach samochodowych, takich jak młotek, przecinak, zestaw śrubokrętów i wkrętaków, kombinerki czy latarka.