Popyt na usługi budowlane wzrasta - warto pomyśleć o rozwoju swojego biznesu

Twój całkowity udział w rynku będzie coraz mniejszy, gdy liczba konkurentów w branży budowlanej wzrasta. Choć popyt na usługi budowlane wzrasta to trzeba przyznać iż to środowisko staje się coraz bardziej konkurencyjne. Dalsze prowadzenie działalności gospodarczej w ten sam sposób jak wcześniej przyniesie Ci mniej w przyszłości. Kontrakty będą trudniejsze do uzyskania w miarę wzrostu liczby ofert. Zatem teraz jest najlepszy czas na to, by pomyśleć o rozwoju swojego biznesu budowlanego!

W ciągu ostatniej dekady przemysł budowlany wzrósł co najmniej kilkakrotnie w porównaniu do tego, co działo się 10 lat temu. Ostatnie dwa lata były dość chaotyczne, ale teraz widać popyt na budowlankę w większej części kraju. Choć na niektórych rynkach nadal istnieje pozytywny wzrost, to nie ma co spoczywać na laurach – trzeba myśleć co zrobić, by nie być za konkurencją.

Liczba kontrahentów w Polsce wzrosła trzykrotnie w ciągu ostatnich dwudziestu do trzydziestu lat, nastąpiła duża ekspansja i zwiększona zdolność budownictwa. Spowodowało to dużą konkurencję i zmniejszenie marż zysku. Wykonawcy, architekci, dostawcy i inżynierowie, którzy przyzwyczaili się do wzrostu od 15 do 25 procent rocznie, podwyższyli wynagrodzenia, wyznaczyli premie, stali się przyzwyczajeni do pracy w maksymalnej pojemności i zwiększali wydatki na wyższym poziomie, jednak co zrobić, by to nie zgubiło? Co zrobić lub pracować mądrze na kwestii sprzedaży, jakości, wydajności, ludzi, marketingu? Cokolwiek wybierzesz, musisz zrobić coś innego, aby uzyskać lepsze wyniki. Oto kilka różnych pomysłów które warto dodać do arsenału możliwości swojej firmy budowlanej.

Poszerz działalność o nowe rynki

Poszukaj co najmniej jednego nowego typu projektu. Na przykład motoryzacja. W niektórych obszarach popyt na wynajem samochodów budowlanych jest zaskakująco wysoki – co być powiedziała na poszerzenie oferty swojej firmy o taką usługę?  W ciągu najbliższych miesięcy mógłbyś dzięki temu otrzymać co najmniej kilka nowych ofert w nowych projektach, które nie są w normalnej strefie komfortu.

Poszukaj nowych klientów

Jeśli nie możesz pokonać konkurentów - dołącz do nich. Sklepy z materiałami do ulepszania domów potrzebują wielu wykonawców, aby wykonywać całą swoją pracę. Możesz się przydać! Wyróżnij jednego ze swoich starszych menedżerów projektu i pozwól mu stać się menedżerem działu odpowiedzialnym za współpracę z jednym z takich sklepów.

Postaw na ryzyko

Znajdź jakieś stare nieruchomości – możesz je kupić, uaktualnić, a następnie wynająć. Może to zwiększyć obciążenie pracą i zwiększyć długoterminową prognozę. Deweloperzy potrzebują dziś więcej kapitału niż w przeszłości, aby finansować swoje projekty. Zaproponuj swoim wspólnikom zainwestowanie  kapitału obrotowego w oszczędności, siły robocze lub materiały – czasem trzeba zaryzykować.

Teraz jest też idealny czas na wyeliminowanie miernych pracowników i zastąpienie ich najlepszymi. Zatem ni krępuj się – pozbądź się słabych wykonawców i wynajmij kilka potencjalnych świetnych wykonawców.

Poradnik opracował: Leca.pl - beton lekki