Czy kluby sportowe mają obowiązek zwracania kosztów dojazdu na treningi swoim sportowcom?

Cieszy fakt, iż we współczesnym świecie kluby sportowe zrzeszające wokół siebie wielbicielki karate, boksu czy innych sztuk walki cieszą się coraz większą popularnością. Wszakże z udziału w takich treningach można czerpać naprawdę liczne korzyści. Dzięki temu nie tylko dba się o aktywność fizyczną, ale też poprawia się komunikację, organizację i umiejętności przywódcze, które można wykorzystać zarówno w klubie, jak i poza nim. Korzystając z tego wszystkiego można jednak w pewnym momencie zastanawiać się czy dojeżdżając na treningi można liczyć na zwrot kosztów dojazdu z ramienia klubu sportowego? To dość ciekawe zagadnienie, bowiem jak wiemy odzież do karate tania nie jest, więc każdy grosz się przyda.

Co na to ustawy?

Przede wszystkim należy to rozpatrywać w kontekście opodatkowania zwrotu kosztów dojazdów na treningi zawodników uprawiających sport ale bez wynagrodzenia – czyli całkowicie amatorsko. W takim świetle był już w historii polskiego urzędu skarbowego taki przypadek i został on rozpatrzony w następujący sposób.

Naczelnik Urzędu Skarbowego działając na podstawie art. 216 § 1 w związku z art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29.08.1997r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 8 z 2005 r., poz. 60 ze zm.) dokonał interpretacji przepisów prawa podatkowego związanego z kwestią opodatkowania zwrotu kosztów dojazdów na treningi zawodników. Uznał, że wniosek o takowy zwrot jest jak najbardziej zasady.

W jaki sposób zostało to uzasadnione?

Powołano się tutaj na artykuł 14a § 4 ustawy z dnia 29.08.1997r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) gdzie odpowiedni urząd np. wójt bądź burmistrz jest zobowiązany do tego, by doprecyzować kwestii sposobu zastosowania prawa podatkowego  indywidualnych sprawach tego rodzaju, więc jak się okazuje nie zawsze jest to jasne czy kluby sportowe mają taki obowiązek czy nie – w większości przypadków musi to być dopracowane na poziomie lokalnym. Wynika to, z faktu iż w ciągu ostatniej dekady, a nawet dłużej spłynęło dużo wniosków w tym kontekście, a wciąż nie doczekaliśmy się jednoznacznej interpretacji odnoszącego się do tego prawa podatkowego. Czasem jednak jako argument wyciąga się prawo podatkowe tyczące się zwolnienia od podatku dochodowego diet i innych należności związanych z czasem podróży osoby dla osoby, która nie jest pracownikiem tego klubu, ale na przykład uczęszcza do niego typowo rekreacyjnie.

Mówi się wtedy często o takiej jednostce jako o osobie należącej do stowarzyszenia kultury fizycznej, które jest zarejestrowana w rejestrze stowarzyszeń. Jest to też w zależności od celu dla jakiego działa dany klub, bowiem to wpływa na charakter osób czynnie uczestniczących w działaniach takiej komórki społecznej. Zwrot opodatkowania związanego z pokryciem dojazdów jest jeszcze bardziej zasadny, gdy mamy do czynienia z uczestnikami klubu, który są np. studentami, uczniami – a więc zdecydowanie osobami, które nie osiągają dochodów własnych.

Artykuł opracował sklep posiadający w swojej ofercie Buty bokserskie - Madake.pl