Lokata kapitału w samochody zabytkowe - komu się to opłaca?

Klasyczne samochody okazują się dzisiaj jedną z najbardziej lukratywnych i silnych inwestycji, jeśli tylko wie się, w jaką odpowiednią markę i model inwestować. W ciągu ostatnich trzech do czterech lat wartość starych klasycznych samochodów na aukcji wzrosła bardziej niż inwestycje budowlane, a w czasach gdy sprzedaż na rynku prywatnym ucierpiała z powodu globalnej recesji, szukanie rozważnej inwestycji jest ważną sprawą. Zanim jednak podejmiesz decyzję, że chcesz zainwestować w stare samochody, podobnie jak wtedy gdy pierwszy raz zacząłeś inwestować w nieruchomości, także tutaj:

Wykonaj swoje badania

Klasyczny rynek samochodów był trudny jeśli chodzi inwestowania – bez pomocy takiej jak szkolenia nieruchomości i inwestycje lepiej było w to nie wchodzić. Działo się tak dlatego, że w przeciwieństwie do wina, złota lub innych towarów nie było niezależnego przewodnika po szerszych trendach. Natomiast dzisiaj jest dużo łatwiej o informacje – każdy poprzez dobry research szybko dowiaduje się jak inwestować w stare samochody  i czy w ogóle w swojej sytuacji powinien.

Czy mi się to opłaci?

Na pewno na takich inwestycjach skorzystają osoby rozeznane w temacie i wiedzące w co inwestować (warto polecić tutaj szkolenie jakim jest proces inwestycyjny w nieruchomościach). Dla przykładu Aston Martin jest najbardziej pożądaną brytyjską marką dla kolekcjonerów klasycznych samochodów sportowych, dlatego nawet bardzo zniszczone samochody znalezione w stodołach sprzedawanych na aukcjach są dobrym celem lokaty. Indeks przeznaczony dla inwestorów obejmuje teraz 50 samochodów wartych co najmniej 100 000 złotych, z których każdy ma tylko 1000 wykonanych egzemplarzy, a wszystkie mają ugruntowaną społeczność kolekcjonerską.

Eksperci twierdzą, że marki z prestiżową historią, takie jak Aston Martin, Bentley czy Bugatti, czy też z dziedzictwem wyścigowym, jak Ferrari czy Jaguar, są wiarygodnymi inwestycjami. Takie klasyki można znaleźć od lat pięćdziesiątych do lat osiemdziesiątych, w tym bardziej przystępne maszyny, takie jak Jaguar E-typy, Maseratis i wcześniejsze Lancias. Jednak warto tutaj podkreślić, że rynek samochodów najnowszych jest mniej stabilny.

Kto jeszcze poza inwestorami skorzysta?

Czasem może to być producent produkujący duże nowoczesne samochody, które wzbudzają zainteresowanie ich poprzednikami. Czasami zainteresowanie napędza obchody rocznicy określonego modelu. Aston Martin DB5 - specjalnie ze względu na jego powiązania z Jamesem Bond'em był swego czasu naprawdę żyłą złota w lokatach.

Odpowiadając zatem na pytanie czy należysz do szczęśliwców, którzy mogą skorzystać z takich lokat… Jeśli masz czas, wiedzę i fundusze, to auta są najprawdopodobniej najlepszym sposobem na inwestowanie jest właśnie lokata w klasyczne samochody. Ale uwaga - potrzebny jest duży garaż - ewentualnie z regulatorami temperatury - do przechowywania samochodu i trzeba będzie zapłacić też za ubezpieczenie i utrzymanie samochodu.

Pamiętaj, też że wcale nie musisz być milionerem aby kupić klasyczny samochód. Jednak każdy poważny inwestor powinien przeglądać magazyny branżowe i odwiedzać domy aukcyjne, które organizują regularną sprzedaż klasycznych samochodów.