Jakie warunki musi spełniać samochód dostawczy zanim zacznie na siebie zarabiać? 

Praca w branży dostawczej staje się coraz popularniejsza, szczególnie wśród osób, które posiadają odpowiedni pojazd do świadczenia takich usług i chcą dzięki niemu co nieco zarobić. Większość miast ma zapotrzebowanie na takich dostawców – czy to na przeprowadzki - transport samochodowy czy do przewozu materiałów budowlanych bądź innych towarów, jak łóżka czy materace, a nawet produkty spożywcze. Więc jeśli jesteś zainteresowany pracą tego rodzaju w pierwszej kolejności powinieneś zapoznać się z wymaganiami stawianymi wobec takich pojazdów – zanim zacznie rozważać zastosowanie swojego 'dostawczaka' w tym biznesie.

Jak trudno jest spełnić takie wymagania?

Wymagania dotyczące pojazdów mających być używanych jako samochody dostawcze jak się okazuje są minimalne: jednak nie każdy pojazd który jeździ kwalifikuje się do każdego przewozu. Wymagania mogą się różnić też w zależności od branży - niektóre firmy pozwalają na dowolny samochód, inne wymagają samochodu odpowiadającego szczególnym wymaganiom.

Większość firm ma jednak podobne wymagania:

  • Samochód, ciężarówka lub samochód dostawczy kwalifikuje się, jeśli jest zachowana odpowiednia do przewozu liczba drzwi (zwykle pojemność pasażerów nie ma znaczenia).
  • Musisz posiadać wewnętrzną polisę ubezpieczeniową, obejmującą przynajmniej minimalne zabezpieczenie.
  • Twoje imię musi być w polisie ubezpieczeniowej.
  • Twoje nazwisko nie musi być w rejestracji.
  • Samochód musi być po szczegółowej inspekcji pojazdów


Wymagania dotyczące samochodów dostawczych w bardziej skomplikowanych przewozach mogą być bardziej skomplikowane, ponieważ niektóre nisze umożliwiają prowadzenie pojazdów tylko w przypadku konkretnych modeli czy wymiarów, podczas gdy inne wymagają od kierowców kwalifikacji do skorzystania z usługi. Jeśli brana pod ciebie usługa zezwala na jazdę tylko konkretnymi pojazdami - sprawdź normy pojazdów w odpowiednich instytucjach, by nie narażać się na niepotrzebne problemy. Każdy pojazd roboczy będzie kandydatem do dostaw tak długo, jak jesteś ubezpieczony i oczywiście masz pozwolenie na prowadzenie samochodu. Jeśli firma wymaga konkretnych kwalifikacji - musisz postępować zgodnie ze zwykłymi wymaganiami dotyczącymi pojazdów samochodowych, które wymagają dokładnej kontroli pojazdu.


Aby dowiedzieć się, czy możesz ubiegać się o pracę w danej branży bądź firmie - musisz skontaktować się z odpowiednim organem. Serwisy i usługi pomocy lokalne nie zawsze są w stanie rozwiązać tego problemu – więc czasem trzeba będzie zapytać szczebel wyżej.

 

Zasada jest jednak taka, iż zarówno twój samochód dostawczy nie będziecie mogli na siebie zarabiać jeśli dopuściłeś się poważnych naruszeń takich jak jazda po alkoholu, lekkomyślna jazda, zawieszone prawo jazdy i inne. Prawdopodobnie będziesz miał też mniejsze szanse, jeśli w ciągu ostatnich 3 lat miałeś więcej niż 2 mandaty. Dowiedz się też, czy nie potrzebujesz specjalnego ubezpieczenia, gdy chcesz użyć samochodu dostawczego w celach zarobkowych lub komercyjnych. Najlepiej skonsultuj się z firmą ubezpieczeniową i dowiedz się, jaka jest Twoja polityka w tym kontekście.

Artykuł opracowano wspólnie z portalem oferującym Łóżka piętrowe młodzieżowe senso24.pl