Czy warto sprowadzać tanie samochody ze wschodu?

W tym artykule omówimy kwestię zakupy samochodów za niską cenę pochodzących od naszych wschodnich sąsiadów, z szczególnym naciskiem na Rosję. Udzielimy także trochę informacji na temat miejsca i sposobu zakupu nowego samochodu oraz dokumentów i procesów związanych z taką transakcją. Zaczynamy!

Na co uważać przy zakupie samochodu ze wschodu?

Zakup samochodu ze wschodu np. z Rosji może się okazać naprawdę trafionym pomysłem, ale  zaleca się kupowanie od ugruntowanego dealera samochodowego, a nie od małych dealerów lub osób prywatnych znalezionych przez pocztę pantoflową lub reklamy – gdyż to może się okazać zbyt ryzykowne. Nawet, jeśli z takiego źródła samochód się zna osobiście i zadbało się wcześniej o to, by nauka języka rosyjskiego dla początkujących nie poszła w las – to trzeba przyznać, że i tak nie ma gwarancji jakości, nawet jeśli wydaje się, że dokumenty są w porządku.

Niektóre nowe samochody mogą być wyprowadzone z salonu w dniu zakupu. Inne modele mogą wymagać zamówienia, co może oznaczać konieczność czekania na nie do 3-4 miesięcy przed dostawą. Lokalne marki, takie jak Łada, są bardzo popularne wśród rosyjskich kierowców i są tańsze od zagranicznych marek, ale opinie na ich temat różnią się pod względem:

 • komfortu,
 • niezawodności,
 • bezpieczeństwa.
 

W efekcie Polacy często jednak decydują się na zakup międzynarodowych marek. Spośród nich te samochody, które były rzeczywiście produkowane w Rosji mogą być tańsze niż pojazdy wyprodukowane poza granicami kraju z powodu podatków przywozowych. Płatności są zazwyczaj dokonywane gotówką, kartą kredytową lub debetową bądź przelewem bankowym. Kontrole nie są powszechnie stosowane w Rosji.

Jakie samochody można zakupić na wschodnim rynku motoryzacyjnym?

Są tam właściwie dealerzy wszystkich głównych międzynarodowych marek samochodów – szczególnie w Moskwie i Petersburgu, a także w większości dużych miast w Rosji. Warto poszukać ich witryny, które zawierają informacje na temat zakupu nowego samochodu, w tym porównania cen, dostępności kredytu, ubezpieczenia i opcji obsługi. Niektóre witryny mają dwie wersje - rosyjską i angielską - ale większość jest tylko w języku rosyjskim, więc wspomniana wcześniej znajomość języka jest konieczna, by ubić jak najlepszy interes.

W ofercie wschodnich sąsiadów znajdziesz marki m.in. takie jak:

 • Audi,
 • BMW,
 • Mazda,
 • Mitsubishi,
 • Volkswagen ,
 • Volvo,
 • Toyota,
 • Mitsubishi.

 

W celu uzyskania jak najlepszej okazji mądrze jest też odwiedzić witryny porównujące ceny które zawierają listę wszystkich marek sprzedanych w Rosji i uwaga - chociaż te witryny zwykle są w języku rosyjskim, nie są zbyt trudne w użyciu. Przy zakupie należy pamiętać, że aby kupić samochód, obcokrajowcy muszą przedstawić ważny dokument tożsamości (paszport) oraz dowód wizowy i pozwolenie na pobyt. Nowi dealerzy samochodowi zazwyczaj pomogą w rejestracji samochodu. Szczegółowe informacje na temat rejestracji nowego lub używanego samochodu można znaleźć także w sieci internetowej – warto skorzystać z tego źródła i cieszyć się z udanego zakupu.