Foteliki samochodowe, a przepisy

Jeszcze kilka lat temu każde dziecko, które nie ukończyło dwunastego roku życia musiało być przewożone w foteliku samochodowym. Tego typu przepisy okazały się jednak mocno nieżyciowe, ponieważ dzieci w tym wieku mogą między sobą mocno różnić się zarówno wzrostem, jak i wagą. Dlatego też w 2015 roku wprowadzono zmiany w ustawie Przepisy o ruchu drogowych, które dostosowały polskie prawo do tego, obowiązującego w Unii Europejskiej. W myśl obecnie działających przepisów, w fotelikach samochodowych muszą podróżować dzieci, których wzrost nie przekracza 150 centymetrów. 

Co ważne, prawo w żaden sposób nie reguluje, jaki rodzaj fotelika powinien być zastosowany.

Nie mówi także, czy dziecko powinno być przewożone przodem, czy też tyłem do kierunku jazdy. Pomimo braku uregulowań istnieją jednak pewne wytyczne producentów tego typu sprzętu, których przestrzeganie wpływa na poprawę bezpieczeństwa. Zgodnie z tymi wytycznymi niemowlaki, których waga nie przekroczyła jeszcze dziewięciu kilogramów powinny być przewożone tyłem do kierunku jazdy, w specjalnych nosidełkach, mocowanych za pomocą pasów bezpieczeństwa. Poruszanie się tyłem do kierunku jazdy jest bezpieczne, ponieważ zapobiega wypadnięciu dziecka z nosidełka w przypadku zdarzenia drogowego.

Kiedy waga dziecka przekroczy dziewięć kilogramów producenci zalecają zakup większego fotelika samochodowego.

W tym wypadku najlepszym wyborem będą foteliki dla niemowląt w przedziale wagowym 9-18. Tego typu sprzęt oferuje w sprzedaży np. firma Caretero. Foteliki Caretero ma w swojej ofercie m.in. sklep internetowy abcdomu24.pl. Warto jednak wiedzieć, że na rynku znaleźć można także uniwersalne modele fotelików przeznaczone dla dzieci o wadze 9-36 kilogramów. Wybór takiego fotelika jest z pewnością ekonomiczny, ponieważ wiąże się z jednorazowym wydatkiem. Niestety, jak to zwykle bywa uniwersalność ma swoje wady i wiąże się ze swego rodzaju kompromisem w zakresie bezpieczeństwa. Tego typu fotelik musi chronić zarówno małe, jak i większe dzieci, dlatego też będzie będzie on zapewniał mniejszą ochronę, niż fotelik ściśle dopasowany do danej kategorii wagowej.

Kieruj się logiką i zdrowym rozsądkiem

Chociaż przepisy prawa w wyborze fotelika pozostawiają rodzicom sporą dowolność, warto w tym wypadku kierować się logiką i zdrowym rozsądkiem. Co prawda ustawa dopuszcza przewożenie dzieci o wzroście przekraczającym 135 centymetrów na tylnej kanapie, przy zapiętych pasach, jednak wydaje się, że z tego przywileju powinno korzystać się wyłącznie w wyjątkowych sytuacjach. Policjanci zalecają aby rodzice jak najdłużej przewozili swoje pociechy w fotelikach samochodowych. Warto również pamiętać o tym aby w sezonie zimowym przed podróżą zdjąć dziecku kurtkę. Jej pozostawienie może sprawić, że dziecko pomimo zapięcia pasami wysunie się z nich. 

Należy pamiętać także, że nawet najbardziej rygorystyczne przepisy w zakresie przewożenia dzieci nic nie dadzą jeśli rodzice nie będą ich przestrzegać. Podobnie wygląda sprawa fotelików. Aby spełniały swoją rolę i skutecznie chroniły muszą być poprawnie zamontowane. Bezpieczeństwo dzieci powinno być dla każdego rodzica sprawą priorytetową i zawsze powinno się robić wszystko aby jego poziom był możliwie jak najwyższy. 

 

Komentarze:

2017.11.17 - KostekAKA
Bardzo dobry poradnik na temat fotelików. Szczerze mówiąc chciałem zrobić jakiś prezent dla siostrzeńca (coś jak tutaj http://smartnest.pl/kreatywne-prezenty-na-3-sposoby/) ale chyba nie dam rady i kupię mu fotelik.