Stanie w korkach w Warszawie to żadna przyjemność, dlatego wiele osób przesiada się na rower. Czasem jednak nie ma się siły i formy, by korzystać z siły własnych nóg – wtedy wybór zawęża się do motocykli i skuterów. A ty czy widzisz siebie na motocyklu czy skuterze? To, który z tych dwukołowy pojazd jest dla Ciebie najlepszy, zależy od wielu czynników.

Jaka jest różnica między skuterem a motocyklem?

Jeśli chodzi o skutery i motocykle, motocykle są zazwyczaj trudniejsze w nauce jazdy, ale mają większe silniki i najwyższe prędkości, podczas gdy skutery są bardziej oszczędne, tańsze i mają lepszą zwrotność. Dzięki temu skutery są dobrym wyborem dla osób dojeżdżających do pracy w Warszawie. Zanim przejdziemy do bardziej szczegółowych informacji na temat skuterów i motocykli, upewnij się, że otrzymałeś odpowiednie instrukcje dotyczące prowadzenia pojazdu i bezpieczeństwa dla dowolnego pojazdu, który wybierzesz.

Łatwość uczenia się

Motocykle z ręcznymi skrzyniami biegów i dlatego są bardziej skomplikowane w nauce i opanowaniu. Skutery są łatwiejsze, ponieważ zwykle mają automatyczne skrzynie biegów. Rozmiar silnika

Silniki motocykli mają wielkość od 150cc do ponad 2 000cc, a większość silników skuterowych ma wielkość od 50cc do 250cc.

Najwyższa prędkość

Niektóre popularne modele motocykli mogą przekraczać 110 km/h - chociaż motocykliści powinni zawsze przestrzegać ograniczenia prędkości i oszczędzać swoje opony. Skutery maksymalnie mogą osiągnąć 75 km/h.

Stabilność koła

Dłuższy rozstaw osi i większe opony motocyklowe zwiększają stabilność motocykli przy wyższych prędkościach. Ponieważ opony do skuterów są małe, nie nadają się do trudnego terenu (więcej o oponach dowiesz się na stronie https://gmoto.pl/opony-motocyklowe,640/).

Przyjazność dojazdów

Motocykle mają większe zbiorniki paliwa niż skutery, co może oznaczać rzadsze tankowanie. Skutery są świetne dla osób dojeżdżających do pracy w stolicy ze względu na ich wielkość i zwrotność.

Przedział cenowy

Nowe motocykle mogą kosztować zaledwie 2650 zł lub nawet 300 000 zł. Skutery mogą wahać się w cenie od tysiąca do kilku tysięcy. Skutery luksusowe mogą kosztować 10 000 zł lub więcej.

Pojemność przechowywania

Motocykle mają niewiele miejsca na przechowywanie, ale sakwy można dodać z łatwością, aby uzyskać więcej miejsca. Większość skuterów ma duży schowek pod fotelem.

Jazda i manewrowanie

Większy rozstaw osi motocykla zmniejsza precyzję manewrowania i skrętu przy niskich prędkościach. Mały rozstaw osi skutkuje lepszą zwrotnością i skrętem.

Bezpieczeństwo jeźdźca

Zarówno motocykle, jak i skutery motorowe wymagają odpowiedniego szkolenia i edukacji, sprzętu ochronnego i znajomości zasad ruchu drogowego. Bezpieczeństwo zawsze powinno być najwyższym priorytetem.

Jak widać zatem są plusy i minusy dla każdej opcji w różnych aspektach, najważniejsze zatem samemu ocenić w pierwszej kolejności czego się szuka i na tej podstawie wybrać pojazd dla siebie. Jedno jest pewne – bez względu na to czy wybierzesz jazdę do pracy na motorze czy też postawisz na to, by omijać korki skuterem, każdy z tych dwóch wyborów jest dużo lepszy niż jazda samochodem po Warszawie.