Skuteczne wskazówki dla starających się o auto-kredyt

Jeśli nie posiadasz odpowiedniej wiedzy na temat finansowania i pożyczek, gdy odwiedzasz dealera samochodowego sam narażasz się na akceptację wszelkich warunków przez niego oferowanych – to znaczy takich, które mogą mieć znacznie wyższą stopę oprocentowania niż tą, którą możesz dostać gdzie indziej. Dealerzy często podwyższają oprocentowanie pożyczki w stosunku do tego, do czego faktycznie się kwalifikujesz, co może kosztować Cię dodatkowe setki złotych.

Ostatecznie chcesz zrównoważyć całkowity koszt kredytu w ujęciu miesięcznej wypłaty, na którą możesz sobie pozwolić. Ale jeśli skoncentrujesz się tylko na miesięcznej płatności, zwiększysz szansę na to, że nieświadomie skończy się to źle. Jeśli jednak zdołasz sprytnie zmierzyć się z rzeczywistością zanim poświęcisz całą swoją gotówkę na wymarzoną maszynę – będziesz do przodu, a pożyczka którą weźmiesz na samochód – bez względu na to, czy będzie o charakterze ratalnym czy firmowym będzie najkorzystniejszą, jaką możesz dostać.

Miej oko na całkowity koszt pożyczki

Porównując kredyty samochodowe, należy skoncentrować się na rocznej stopie procentowej (APR), która zmienia się z dnia na dzień. Niższa stawka może przynieść znaczne długoterminowe oszczędności. Na przykład trzyletnia pożyczka w wysokości 15 000 zł przy 5 procentach rocznej stopy procentowej pozwoliłaby zaoszczędzić prawie 500 zł w porównaniu z tą samą pożyczką na poziomie 7 procent.

Kolejnym kluczowym czynnikiem jest termin pożyczki, który może znacząco wpłynąć zarówno na miesięczne płatności, jak i całkowity koszt finansowania. Krótszy okres oznacza wyższe miesięczne płatności, ale mniej pieniędzy spłacanych ogólnie. Staraj się o długość pożyczki tak krótką, na jaką tylko możesz sobie pozwolić.

Trzyletnia pożyczka kosztuje znacznie mniej niż pięcioletnia pożyczka. Na przykład, jeśli pożyczysz 15 000 zł z 6,5 procentową roczną stopą procentową przez 36 miesięcy, miesięczna płatność wyniesie 460 zł, a całkowite odsetki wyniosą 1550 zł. Ta sama pożyczka online na auto rozciągnięta do 60 miesięcy obniżyłaby miesięczną wypłatę do 293 zł - o ponad 150 zł mniejszą, ale zwiększa odsetki o 1 060 zł do łącznej kwoty 2 610 zł. I to nawet nie biorąc pod uwagę tego, że dłuższe kredyty często mają wyższe stopy procentowe.

Kolejną kwestią związaną z długoterminowymi pożyczkami samochodowymi jest wydłużenie czasu, zanim Twoje płatności zaczną budować kapitał własny w pojeździe. Na przykład przy 60-miesięcznej spłacie może upłynąć 18 miesięcy lub więcej, zanim samochód będzie wart więcej niż jesteś winien. Oznacza to, że jeśli chcesz wcześniej sprzedać samochód, cena, którą otrzymasz, nie pokryje kwoty, którą wciąż jesteś winien. To samo dotyczy samochodu, który został skradziony lub zniszczony. Możesz zmniejszyć ten okres, biorąc krótszy kredyt samochodowy. Na przykład, z trzyletnią pożyczką ratalną, możesz już zbudować tysiące złotych kapitału do końca pierwszego roku spłacania.

Gdzie wziąć kredyt samochodowy?

Branża finansowo-finansowa jest ogromna. Przede wszystkim musisz liczyć na zdrowy rozsądek, ale  pożyczki ratalne online są z pewnością jedna z najbardziej wygodnych opcji.