Wejściowa brama dojazdowa – dopełnienie ogrodzenia nieruchomości. Którą wybrać?

Rodzaj bramy wejściowej, którą wybierzesz – przesuwną czy wahadłową- ostatecznie zależy od tego na jakie ogrodzenie postawiłeś i kilku innych czynników, jakie musisz wziąć pod uwagę.

W większości przypadków najlepiej jest umieścić bramę wahadłową osadzoną na ogrodzeniu z dala od ruchu i wprowadzającą na teren posesji. Jeśli Twój podjazd jest zbyt stromy, musisz mieć bramę, która bierze to pod uwagę. Brama dwupoziomowa jest najlepsza na pochyłym podjeździe, niezależnie od tego, czy się wjeżdża czy wyjeżdża. Natomiast,  jeśli jesteś na tym etapie kiedy razem z bramą decydujesz się też na nowe panele ogrodzeniowe koniecznie spójrz na przykładowe realizacje.

Kolejna decyzja do podjęcia to:

Brama otwierana ręcznie czy zautomatyzowana?

Oczywiście w większości przypadków brama ręczna będzie bardziej przystępna. Koszt konfiguracji zależy od kombinacji stylu i funkcji, na które się zdecydujesz. Ręcznie otwierane bramy mogą kosztować zaledwie 1000 zł, podczas gdy automatyczne bramy mogą łatwo kosztować ponad 10 tysięcy - w zależności od funkcji.  Automatyczna brama dojazdowa zapewnia szereg dodatkowych korzyści – również tych pod względem bezpieczeństwa Twojej posiadłości, jak i samego samochodu. Tak samo, dodatkowa technika wbudowana w automatyczne bramki dojazdowe oznacza, że z czasem może być więcej usterek - a przez to mogą też pojawić się wyższe rachunki za naprawę.

Jeśli wybierzesz automatyczną bramę wejściową, musisz również określić, czy wolisz jej otwarcie z wpisem kodu na klawiaturze, czytnik kart czy też inny rodzaj systemu kontroli bramy podjazdu.

Materiały bramy dojazdowej

Kute żelazo stanowi szczególnie dobry wybór materiałów do automatycznych bram wjazdowych - ze względu na właściwości antykorozyjne.

Inne dobre alternatywy to:

  • Bramy podjazdowe ze stali
  • Aluminiowe bramy podjazdowe
  • Warto też rozważyć bramy drewniane - ze względu na niższe koszty. Jeśli jednak zdecydujesz się na bramę drewnianą, po prostu zdaj sobie sprawę, że będzie to wymagało więcej konserwacji niż metalowa brama.

 

Utrzymanie bramy podjazdowej

Podjazdy do bram i same bramy są oczywiście wystawiane na działanie czynników atmosferycznych przez cały rok.

Dlatego wymagają regularnej konserwacji, aby zapewnić ich sprawną funkcję.

Na przykład:

  • Zawiasy na bramach muszą być regularnie smarowane.
  • Napęd łańcuchowy na bramie przesuwnej również musi zostać nasmarowany.
  • Musisz odstraszyć szkodniki od zagnieżdżania w otworach bramy i wokół niej.
  • Elementy odpowiedzialne za otwieranie bram muszą być często czyszczone i smarowane.

 

Większość właścicieli domów pozostawi instalację bramy podjazdowej, tak samo jak montaż ogrodzenia profesjonalistom. Jednak jeśli jesteś typem należącym do majsterkowiczów, musisz znać kilka podstaw, aby wiedzieć jak samemu zabrać się do tego zadania. Pamiętaj, aby pozostawić dużo miejsca na samochód (lub dwa), aby mogły zaparkować na podjeździe przed bramą przed jej otwarciem. Jeśli zdecydujesz się na bramę wahadłową, najlepiej zainstalować ją tak, aby odsuwała się od ruchu przychodzącego.