Kupiłeś używane auto, ale zdążyłeś się rozmyślić? Czy masz prawo zwrotu?

Dokonałeś zakupy samochodu używanego i doszedłeś do wniosku, że nie była to trafna decyzja? Zastanawiasz się czy masz jeszcze możliwość zwrócenia auta do poprzedniego właściciela i odzyskania pieniędzy? Oczywiście może dojść do zwrotu samochodu, jednak takie rozwiązanie pojawia się wyłącznie w określonej sytuacji.

Możesz walczyć o zwrot pieniędzy tylko w momencie, gdy zakupiony przez Ciebie samochód jest niezgodny z opisem znajdującym się w ogłoszeniu. Sytuacje takie mają miejsce, gdy w czasie zakupu nie została przeprowadzona profesjonalna kontrola przez mechanika, która mogła by potwierdzić informacje na temat stanu pojazdu przekazane przez właściciela. Często niestety o usterkach lub nieprawidłowościach dowiadujemy się dopiero po dokonaniu transakcji i rozpoczęciu użytkowania samochodu. Na szczęście taka sytuacja daje nam możliwość reklamacji i walki o zwrot pieniędzy. W zależności od tego w jaki sposób dojdzie do porozumienia z poprzednim właścicielem, możemy oczekiwać naprawy nieprawidłowo działających elementów pojazdu lub zwrotu pieniędzy.

Niestety sytuacje takie często kończą się sprawą w sądzie, ponieważ sprzedawca nie chce przyznać się do zatajenia ważnych informacji na temat samochodu. Zazwyczaj jednak sprawy takie kończą się pozytywnie dla kupcy, który musi zwrócić auto i w zamian otrzymuje wpłaconą gotówkę. Należy pamiętać o tym, że czas, który mamy do zgłoszenia reklamacji to trzydzieści dni od momentu zauważenia wady. Zazwyczaj nieprawidłowości takie możemy zauważyć w czasie oględzin samochodu przez profesjonalnego mechanika, który zauważy usterki znajdujące się w aucie od dłuższego czasu.

Możliwość rozwiązania umowy posiadamy niezależnie od tego czy kupna dokonaliśmy od osoby prywatnej, czy może z firmy zajmującej się skupem samochodów. Pamiętajmy jednak, że to rozwiązanie skierowane jest tylko i wyłącznie do osób, które otrzymały auto niezgodne z opisem właściciela, w którym pojawiły się ukryte nieprawidłowości. W momencie, gdy po prostu po pewnym czasie zmieniliśmy zdanie w sprawie zakupu samochodu nie mamy prawa rozwiązać umowy i i żądać zwrotu pieniędzy. W takich sytuacjach musimy pomyśleć o innym sposobie na zmianę auta.

Oczywiście istnieje możliwość uniknięcia problemu związanego z zakupem auta o cechach różniących się od tych w opisie właściciela. Wystarczy, że w czasie zakupu skorzystamy z pomocy profesjonalnego mechanika, który na miejscu oceni stan samochodu i pozwoli nam zapoznać się z wszystkimi jego wadami i porównać je z opisem. W takim przypadku nie będziemy zaskoczeni problemami wynikającymi ze złego stanu zakupionego przez nas samochodu oraz będziemy mieli szansę uniknięcia dokonania zakupu niesprawnego lub nieprawidłowo działającego produktu.

Pamiętajmy o tym, że najlepiej starać się uniknąć podobnego problemu, jednak gdy dokonaliśmy już zakupu auta i zauważyliśmy usterki, o których nie poinformował nas właściciel nadal mamy szansę odzyskać nasze pieniądze lub doprowadzić do usunięcia problemów przez sprzedawcę bez dodatkowych kosztów z naszej strony.