Jak odliczyć VAT od samochodów w 2015 roku?

W połowie roku 2015 zmianie ulegną przepisy dotyczące odliczenia podatku VAT od samochodów. Może warto, dlatego zdecydować się przeczekać chwilę, żeby skorzystać z nowych przepisów?

Jak wyglądają nowe przepisy?

Od dnia 1 lipca 2015 roku, wchodzą w życie nowe przepisy dotyczące odliczenia VAT od samochodów. Istnieć będzie możliwość pełnego odliczenia VAT od kwoty pojazdu, który został zakupiony na firmę. Ustawodawca umożliwi również pełne odliczenie VAT od kosztów paliwa. Niezależnie czy samochód posiada instalację gazową, jest na ropę, czy benzynę.
Żeby możliwe było pełne odliczenie VAT za zakupiony samochód osobowy do firmy, należy spełnić pewne warunki. W tym celu należy zgłosić pojazd w Urzędzie Skarbowym, wypełniając druk VAT-26. Wszyscy pracownicy muszą się zapoznać z regulaminem użytkowania pojazdu. Firma ma obowiązek sporządzić taki regulamin. Konieczne jest również założenie i prowadzenie kilometrówki, wszystko to w celu odliczenia VAT.

Samochód, który będzie służył odliczeniom, może być wykorzystywany tylko i wyłącznie w celach firmowych. Nie wolno go użytkować w innym celu, ponieważ, nie będzie przedsiębiorcy wtedy przysługiwało prawo do odliczeń. Znaczące jest to, że aby kilometrówka była prawidłowo prowadzona, to należy spełnić pewne kwestie i uzupełnić ją o konieczne informacje. W dokumentacji, muszą znaleźć się takie informacje, jak dane właściciela pojazdu, numer rejestracyjny, oraz pojemność silnika. Wpisy muszą być odpowiednio numerowane, a obok musi znajdować się data wyjazdu, oraz jego cel. Dodatkowo, należy wprowadzić krótki opis trasy, a także liczbę przebytych kilometrów. W dokumencie, nie może również zabraknąć stawki za kilometr i podpisu. W 2015 roku, stawki za kilometrówkę dla samochodów osobowych, wyglądają następująco: dla pojazdów o pojemności silnika do 900cm3 to 0, 5214zł za kilometr. Pojazd z silnikiem ponad 900cm3 to 0, 8358zł za kilometr, motocykl to 0, 2302zł za kilometr, a motorower 0, 1382zł za kilometr. Stawki warto znać, ponieważ jest to potrzebne każdemu przedsiębiorcy do prawidłowego rozliczenia się z kilometrówki za użytkowany pojazd osobowy w przedsiębiorstwie.

Warto również wiedzieć, że w tym momencie, czyli do 30 czerwca 2015 roku, jeżeli w przedsiębiorstwie wykorzystywany jest prywatny samochód, to niema możliwości odliczenia VAT, od kosztów zakupionego paliwa. Po 1 lipca, będzie taka możliwość. Podatnik, który wykorzystuje w działalności swój prywatny samochód, będzie mógł odliczyć 50% VAT, od paliwa. Możliwe jest i będzie również, odliczenie 50% VAT, od wszelkich kosztów eksploatacyjnych, poniesionych względem użytkowanego samochodu. Warto wiedzieć, że nierozliczona kwota, będąca częścią podatku VAT, przy samochodach osobowych, które są środkami trwałymi w firmie, zwiększy koszt uzyskania przychodów.

Czy warto wstrzymać się z zakupem pojazdu?

Jeżeli planujemy w najbliższym czasie zakup samochodu osobowego do naszej firmy, to na pewno warto poczekać z tym, do 1 lipca 2015. Będziemy mieli wtedy większe możliwości w odliczeniu VAT od nowego pojazdu, oraz możliwe będzie odliczenie części VAT, od paliwa i części eksploatacyjnych. Wbrew pozorom, jeżeli korzystamy z samochodu w przedsiębiorstwie i jest on niezbędny, to oszczędności mogą być znaczące. Warto, dlatego wiedzieć o zmianach w przepisach i być z nimi na bieżąco.

Każdy przedsiębiorca szuka oszczędności w prowadzonej działalności gospodarczej. Jeżeli jest możliwość odliczenia pewnych kwot, to warto do tego dążyć i starać się to robić. Czasami zwroty mogą być znaczące, a zaoszczędzone pieniądze można wykorzystać w inny sposób, aby rozwinąć lepiej swoją firmę. Paliwa są coraz droższe, jest to, więc dla wielu firm duże ułatwienie i zmniejszenie wydatków. Oprócz tego, możliwe jest zakupienie nowego samochodu na firmę, ponieważ odliczenia również nie są małe. Jak wiadomo, samochód potrzebny jest praktycznie w każdym przedsiębiorstwie. Zawsze lepiej użytkować pojazd fabrycznie nowy niż używany.

Informacje dostarczył nam portal http://jcmksiegowosc.pl/ - usługi księgowe dla firm.

Komentarze:

2015.05.13 - Karol Janecki:
Wszystko się może zmienić na lepsze gdy podniosą kwotę wolną od podatku :) (info: http://www.kwop.pl/kwota-wolna/)