Jak prawidłowo przechowywać opony i felgi?

Wraz ze zmianą pogody i temperatury, zdecydowana większość z nas zmienia w swoich autach opony. Jest to bardzo prawidłowe szczególnie ze względu na nasze i innych uczestników drogi bezpieczeństwo, ale to właśnie wtedy pojawia się pewien problem. Jak przechowywać opony i felgi, by nadawały się do użycia w przyszłym sezonie? Jest na to kilka rad.

Dobrze przechowywane posłużą dłużej

Dobrze przechowywane opony mogą nawet o kilka sezonów dłużej nam posłużyć. Dlaczego? Odpowiedź jest prosta, Nieużywana opona, która jest przechowywana w złych warunkach najprościej się starzeje, a ponadto z reguły odkształca i niema, co ukrywać nadaje się tylko do śmieci. Opony i felgi, a ku zaskoczeniu wielu także koło zapasowe wymagają takiej samej troski jak każdy inny element w naszym aucie. Odpowiednio zadbane nie przysporzą nam zmartwień i zbędnych wydatków.

Zatem do dzieła!

Przed zmianą opon z letnich na zimowe lub odwrotnie dobrze jest pomyśleć o porządnym umyciu felg. Przy korzystaniu w ciągu roku z myjni automatycznych zyskujemy czyste auto bez większego wysiłku, jednak to w felgach, w miejscach trudno dostępnych gromadzi się najwięcej brudu i resztek płynu hamulcowego, a pozbycie się ich do końca na myjni graniczy z cudem. Na rynku obecnie jest dostępnych wiele produktów, które łatwo i szybko usuną zaschnięte zabrudzenia czy to z felg aluminiowych czy też stalowych.

Ważne by nie używać środków żrących, a jedynie tych przeznaczonych do mycia felg. Większość z nich jest sprzedawana w sprayu i nie wymaga od nas wiele. Mycie felg wbrew pozorom jest ważne nie tylko ze względu na estetykę, ale i to, że wiele zabrudzeń z czasem może na nich powodować uszkodzenia, których nie będziemy w stanie tak łatwo usunąć. Gdy już zadbamy o porządne mycie felg możemy udać się na zmianę opon. Bez względu na to czy zmieniamy same opony czy też opony z felgami, to przechowywanie ich jest podobne. Jednym z najlepszych sposobów jest położenie ich w słupku, jedna na drugiej oddzielone od siebie np. tekturą czy pozostałością po kartonie. Jednak musimy pamiętać o tym by ostatnią oponę zabezpieczyć dodatkowo jeszcze od dołu gdyż najbardziej jest narażona na uszkodzenia (ktoś ją szturchnie stopą, potknie się itp.), dlatego też świetnym sposobem jest podłożenie pod nią czegoś równego, gładkiego np. płyta meblowa itp. Podwyższenie daje zawsze nam dodatkowe zabezpieczenie.

Taki słupek najlepiej ustawić w miejscu łatwo dostępnym, gdyż, co jakiś czas powinniśmy opony obracać i zamieniać miejscami. To zagwarantuje nam brak odkształceń. Jednym z ważniejszych czynników, które mają wpływ na nasze opony jest temperatura. Nie może być ona za niska, ani za wysoka. Więc przechowywanie w nieocieplonym garażu nie do końca może okazać się dobre dla nich. Wiele sprzecznych zdań pojawia się na temat pakowania opon w worki foliowe, a dopiero potem ustawianiu ich w słupku. Z logicznego punktu widzenia owszem uchroni je to przed światłem i kurzem, ale w wilgotnych pomieszczeniach jak np. piwnice dodatkowo je zniszczy z racji na brak dostępu powietrza i zawilgocenie. Ciekawym wyjściem są pokrowce na opony. Nie przepuszczają słońca, a mimo to ich struktura pozwala na swobodny obieg powietrza. Więc jeśli myślimy nad dodatkowym ich zabezpieczeniem to właśnie pokrowce wychodzą na tle innych najlepiej. To, co jeszcze powinniśmy wiedzieć w kwestii przechowywania opon to oferowane nam zewsząd haki i wieszaki do podwieszenia. Jest to dobre, gdy po pierwsze mamy miejsce by je zamontować i po drugie to, co najważniejsze przechowujemy oponę wraz z felgą. P

rzy samych oponach zdecydowanie nie powinniśmy tego robić gdyż może, a w zasadzie na pewno to je uszkodzi. Jeśli mamy więcej miejsca możemy opony ustawić obok siebie w pozycji pionowej, ale tu także obowiązuje zasada przekładania ich, co jakiś czas by nie zniszczyć bieżnika. Dostępne są na rynku specjalne stojaki, które zapewniają oponie miejsce z każdej strony, ale to nie zwalnia nas z obowiązku ich przewracania np. raz w miesiącu. Nie zapominajmy, że opona to także koło zapasowe i te o nie zadbać powinniśmy. Mimo iż jeździ ciągle w bagażniku to również jest narażona na uszkodzenia poprzez różne czynniki. Idealnym rozwiązaniem jest pokrowiec na koło zapasowe (dostęny np. tutaj: http://www.europak.pl/pokrowce/na-kolo-zapasowe/). Uchroni nas przed wpadaniem drobnych śmieci i niszczeniem koła, a także zamortyzuje stawianie na nim ciężkich zakupów itp. Bez względu na to czy są to opony z felgami, same opony czy też koło zapasowe to, jeśli chcemy by długo nam posłużyły powinniśmy o nie dobrze zadbać i odpowiednio je przechowywać.