Chcesz kupić samochód za granicą? Zastanów się jak wymienić walutę

Chcesz zakupić samochód za granicami naszego kraju? Dwa razy się zastanów, zanim wymienisz walutę w tradycyjnym kantorze czy za pośrednictwem banku. Zarówno pierwsza jak i druga propozycja może wiązać się z dużymi kosztami, które przecież chciałbyś zminimalizować.

Jakie jest zatem najbardziej optymalne i odpowiednie rozwiązanie?

Nie można udzielić na to pytanie jednoznacznej odpowiedzi, jednak warto zwrócić uwagę na działalność e-kantorów. Czym tak naprawdę są internetowe kantory i na czym polega ich działalność?

Wbrew pozorom jest to branża, która swoją działalnością praktycznie nie różni się od jej tradycyjnych odpowiedników. Główne zmiany polegają na tym, że zamiast wymieniać złotówki na fizyczną walutę, to posługujemy się kontem walutowym. Jest to usługa z której korzysta już bardzo wielu klientów różnych banków. Pozwala ona na posiadanie osobnego rachunku, na którym nasze środki są przetrzymywane w obcej walucie. Również kantory internetowe korzystają z kont walutowych. Cały proces polega na zalogowaniu się na stronie jednego z serwisów i przelaniu na konto kantoru środków, które po kilkunastu minutach odbierzemy na drugim rachunku już w obcej walucie. Jest to rozwiązanie wygodne i nieinwazyjne. Nie wymaga od nas fizycznej obecności w tradycyjnym kantorze czy ryzyka związanego z podróżowaniem z dużą ilością gotówki. Wszystkie czynności związane z e-kantorem możemy wykonać z domowego zacisza.

Jednak do rzeczy

Ile można zaoszczędzić, korzystając z kantorów internetowych? W stosunku do ich bankowych czy tradycyjnych odpowiedników – bardzo dużo. Nawet do 8%! Jeżeli zatem wymieniasz pieniądze na zakup samochodu, którego cena wynosi (w przeliczeniu) 50 000 złotych, to kantor internetowy pozwoli Ci zyskać aż 4 tysiące złotych. Dlaczego tak się dzieje? E-kantory niwelują wiele kosztów, jakie są związane z tradycyjną ich działalnością. Nie muszą wynajmować dużej liczby pracowników, nie dotyczą ich opłaty za lokal, a same są w stanie obsłużyć o wiele większą liczbę klientów, która nie jest uzależniona od ich fizycznego położenia. Wszystko to sprawia, że marże proponowane przez kantory internetowe są wyjątkowo niskie.

Bezpieczeństwo internetowych kantorów jest tematem spornym

Zasadność ich działalności potwierdzają tysiące zadowolonych klientów, jednak polskie prawo nie nadąża nad rozwojem usług internetowych. Z tego właśnie względu kantory internetowe nie podlegają kontroli KNF’u. Jest to główny powód, z uwagi na który ze skorzystania z ich usług rezygnują potencjalni klienci. Na szczęście przewidywania pokazują, że tematem kantorów internetowych zainteresowali się polscy prawodawcy. W najbliższym czasie ich status prawny powinien zostać dookreślony, a wtedy już nic nie stanie na przeszkodzie, aby z nich skorzystać. W rzeczywistości, liczba klientów e-kantorów stale rośnie. Można zatem pokusić się o stwierdzenie, że w przyszłości podzielą one los banków, które aktualnie w dużej mierze przerzuciły swoją działalność na e-bankowość. Polacy cenią sobie zarówno wygodę, jak i konkurencyjność rynku, więc nie ma tutaj miejsca na tradycyjne kantory.

Kto zatem wymienia waluty w kantorach internetowych?

Rozrzut klientów jest bardzo duży. Są to zarówno ludzie, którzy chcą zakupić np. samochód w obcej walucie, spłacają kredyt we franku szwajcarskim, dokonują międzynarodowych transakcji czy dostają wypłatę w euro. Duże grono osób to firmy a także osoby korzystające z nich też przed wakacjami, aby móc pozwolić sobie na więcej przyjemności podczas najbliższego wyjazdu, płynących z zaoszczędzonych pieniędzy.

Jak dobrać odpowiedni kantor internetowy? Skorzystaj z porównywarki kantorów. Portale takie jak kantorbox.pl pozwalają w szybki i wygodny sposób dostosować usługę do Twoich indywidualnych potrzeb. Wybierz kwotę oraz walutę na jaką chcesz ją wymienić, a porównywarka wybierze dla Ciebie najkorzystniejsze oferty. Ogromnym plusem jest fakt, że tego rodzaju portale posiadają w swoich zasobach dane jedynie tych najbezpieczniejszych kantorów, więc nie będziesz musiał bać się o pewność Twojej transakcji.

Autor: ranking kantorów online kantorbox.pl

Komentarze:

2017.04.19 - Lester 

U nas w kantorze mają specjalne przemysłowe tablety, na których wyświetlane są aktualne kursy walut. Zawsze przed wyjazdem do Niemiec porównuję je z kursami na zachodzie. Nie jest tak tragicznie