Serwis klimatyzacji samochodowej - jak powinien być przeprowadzony?

Dzisiaj praktycznie każde auto jest wyposażone w klimatyzację. Korzystamy z niej nie tylko latem – podczas upałów, ale również zimą. Niewielu kierowców zdaje sobie jednak sprawę z tego, że przeprowadzany co jakiś czas serwis klimatyzacji jest niezwykle ważny. Na szali leży przecież nasze zdrowie. Jak powinien być przeprowadzony serwis klimatyzacji samochodowej? Sprawdźmy.

Jakie są skutki niesprawnej klimatyzacji?

Specjaliści alarmują, że niesprawna, zagrzybiona klimatyzacja może powodować poważne skutki zdrowotne. Oddychamy przecież zanieczyszczonym drobnoustrojami powietrzem. Co jest przyczyną takiego stanu rzeczy?

Po pierwsze trzeba powiedzieć, że proces jest prosty – klimatyzacja wydmuchuje zanieczyszczone bakteriami i grzybami powietrze, my je wdychamy i potem chorujemy. Winowajcą jest przede wszystkim parownik, ze względu na panującą tam wilgoć, jest on siedliskiem drobnoustrojów i grzybów. Robiąc przegląd klimatyzacji, powinniśmy zwrócić uwagę również na filtry powietrza. Pamiętajmy, że ta część, jeśli jest zużyta, nie zapewni nam odpowiedniej ochrony. – mówi Piotr Dembowski z serwisu czesci24.pl.

Co nas powinno zaalarmować?

Jest naprawdę wiele symptomów, które mogą świadczyć o tym, że nasza klimatyzacja działa nieprawidłowo. Podstawowymi objawami są: głośniejsza praca, słabsze chłodzenie i nieprzyjemny zapach, który się z niej wydobywa. Z nieprzyjemnym zapachem z klimatyzacji spotkało się już ok. 70-80% kierowców. Niestety wielu z nich nadal lekceważy ten symptom. A może to się skończyć poważnymi konsekwencjami zdrowotnymi – alergiami czy chorobami układu oddechowego. Lekceważenie zakłóceń w pracy klimatyzacji może się również skończyć wymianą kluczowych dla tego układu elementów – np. sprężarki – a to dosyć kosztowny zabieg.

Jak wygląda serwis klimatyzacji?

Znawcy tematu przekonują, że gruntownego przeglądu klimatyzacji powinno się dokonywać co najmniej raz w roku. Wówczas można mieć pewność, że działa ona sprawnie i nic nieprzewidzianego się nie zdarzy. Najlepiej jeśli zostawimy to specjalistom, którzy nie tylko mają doświadczenie, ale również odpowiedni sprzęt.

Nasza klimatyzacja podczas takiego przeglądu zostanie nie tylko odgrzybiona, ale również sprawdzone zostaną jej najważniejsze elementy: sprężarka, kompresor, czy chociażby poziom płynu chłodzącego. Jeśli podczas takiego przeglądu znaleziona zostanie jakakolwiek usterka – zostanie natychmiast usunięta – dodaje Piotr Dembowski (czesci24.pl)

Posiadanie klimatyzacji w aucie to dziś niemal standard. To również obowiązek dokonywania corocznych przeglądów i naprawiania nawet małych usterek. Warto się tym zainteresować, ponieważ w grę wchodzi zdrowie całej naszej rodziny.

Serwis klimatyzacji na terenie Krakowa? Zobacz oferty na http://krakow-atrakcje.pl/

Komentarze:

2016.06.08 - Ada Mrowiec:
A czy serwis klimatyzacji zobowiązany jest do stosowania filtrów jakimi są odżelaziacze wody? Ponoć w klimatyzacjach również należy stosować tego typu produkty. Trafiłam na stronę http://www.ultrafiltracja.pl/pl/c/Odzelaziacze/74 i czytam o bardzo szerokim zakresie działania takich filtrów. Dobrze by było mieć takie coś na stałe w samochodzie.

2018.05.01 - Krzysiek
Pamiętajcie, że wydatki związane z klimatyzacja w aucie firmowym to też koszt uzyskania przychodu: http://urzadskarbowy24.pl/podatek-za-przeglad-klimatyzacji-w-samochodzie/