Sam naprawiasz swój samochód? Sprawdź porady dotyczące odzieży ochronnej.

Fakt, iż nasz samochód naprawiamy samodzielnie, bez konieczności odstawiania go do warsztatu samochodowego, nie zwalnia nas z racjonalnego podejścia do kwestii zachowania odpowiednich środków ostrożności oraz używania wyposażenia, które stanowiłoby ochronę nie tylko dla naszej odzieży, ale przede wszystkim niwelowało możliwość wystąpienia sytuacji zagrażających naszemu zdrowiu.

Rękawice - rzecz święta

Niezależnie od zakresu prowadzonych prac naprawczych, przede wszystkim wykonywane są one przy użyciu naszych rąk. Stąd tak ważne jest, aby w podstawowym wyposażeniu środków ochronnych znajdowały się właśnie rękawic, które nie tylko zabezpieczą nas przed pobrudzeniem od smarów czy oleju, ale uchronią skórę przed zbyt niską czy wysoką temperaturą, jak również przed jej fizycznymi uszkodzeniami. Ważna jest ich jakość, która przekłada się na odpowiedni poziom chwytliwości oraz dobre dopasowania do dłoni.

Cechy te zapewniają szerokie możliwości manipulowania narzędziami w czasie wykonywania precyzyjnych prac, jak choćby przy naprawie elementów instalacji elektrycznej. Kupując rękawice ochronne, zadbajmy, by wybrać te o wysokim stopniu wytrzymałości, co w czasie prac naprawczych zagwarantuje nam właściwą ochronę przed czynnikami, które mogłyby spowodować uszkodzenie powierzchni naszej skóry. Ceny rękawic, w zależności od materiału, którego są wykonane sposobu nadania im wytrzymałości, posiadania dodatkowych cech ochronnych oraz marki, wahają się od kilku do nawet stu złotych za parę. Nastawiając się na minimalne koszty, możemy znaleźć na rynku najbardziej podstawowe rękawice, które swoje cechy ochronne oraz odpowiednia przyczepność zyskują dzięki zastosowaniu na powierzchni materiału powłoki poliuretanowej lub nitrylowej.

Rękawice bardziej zaawansowane posiadać będą skórzane wykończenia zastosowane w miejscach narażonych na największy stopień zużycia (np. między kciukiem a palcem wskazującym), jak również bardzo przydatne rzepy umieszczone na wysokości nadgarstka, które skutecznie będą zapobiegać możliwości zsuwania się rękawic w czasie wykonywania czynności naprawczych.

Wyginaj ciało śmiało

W pracy przy naprawie samochodu bardzo ważny jest komfort, który często zależy od nieskrępowania podczas wykonywanych ruchów. Aby jednocześnie mieć pełną swobodę w czasie pracy, jak również dbać o ochronę dużych powietrzni naszego ciała (nogi, ręce, korpus), musimy dobrać odpowiedni kombinezon ochronny lub alternatywnie spodnie robocze i bluzę, które zapewnią nam własciwy stopień zabezpieczenia. Bardzo ważna jest w przypadku tych elementów "garderoby" ich elastyczność, wytrzymałość, odporność na brud oraz działanie szkodliwych czynników zewnętrznych. Cechy te można uzyskać, kupując ubrania wykonane z dobrej jakości materiałów (mieszanka poliestru i bawełny, posiadająca wysoką gramaturę),  które posiadają odpowiednie wzmocnienia dzięki zastosowaniu wielokrotnych szwów. Dobra odzież, to w przypadku pracy amatora mechaniki samochodowej, odzież funkcjonalna.

Zwróćmy zatem uwagę, by przy doborze odpowiednich jej elementów nie pominąć tej cechy. Zapewnić ją mogą ubrania wyposażone w odpowiednią liczną przemyślenie usytuowanych kiszeni zamykanych na rzep lub suwak, które umożliwiają łatwiejszych i szybszy dostęp do najbardziej potrzebnych narzędzi i elementów używanych w czasie prac w naszym warsztacie.

Nie ważne gdzie, ale w czym stąpasz

Pozwalają zachować stabilność, odpowiedni poziom równowagi, ale przede wszystkim zapewniają bezpieczeństwo w kontakcie ze śliską powietrznią, czy ostrymi elementami. Mowa tu o obuwiu ochronnym, które w przypadku mechaniki samochodowej ma równie ważne znaczenie, co ochrona dłoni. Jeśli chcemy zagwarantować sobie odpowiedni poziom zabezpieczenia przed upadkiem lub poważnym skaleczeniem, warto zainwestować w obuwie wykonane z impregnowanej skóry naturalnej, która nie będzie chłonąć wody czy innych płynnych substancji. Innym ich ważnym elementem jest solidna, dobrze wykonana podeszwa antypoślizgowa, posiadająca dodatkowo stalowa podbitkę chroniąca stopę przed uszkodzeniami spowodowanymi jej przepiciem przez ostre przedmioty np. gwóźdź lub śrubę.

Zadbaj o wzrok

Wykonując prace przy użyciu narzędzi pneumatycznych lub elektrycznych postaw na ochronę oczu - czyli wykonane z przezroczystego materiału gogle ochronne, mocowane za pomocą gumki. Taka inwestycja nie jest droga (ok. 10-30zł), a może uchronić przed poważnym uszkodzeniem wzroku spowodowanym odpryskiem maleńkich cząsteczek różnych materiałów.

... i układ oddechowy

Narażamy go zwłaszcza podczas wykonywania prac lakierniczych oraz tych  polegających na intensywnej obróbce mechanicznej. Szczególnie szkodliwe są tu opary wydzielające się z lakierów, unoszący się pył oraz chmury olejowe, które skutecznie mogą podrażnić nasz układ oddechowy. Aby zadbać o właściwą filtrację powietrza oraz swobodne oddychanie należy wyposażyć się w dobrej jakości maskę ochronną. I mimo, ze koszt ich zakupu będzie oscylował znowu w granicach stu złotych, będzie on dla osób wykonujących na własną ręke prace mechaniczne wydatkiem koniecznym.

 Jeśli podsumujemy wszystkie wydatki związane z zakupem poszczególnych elementów odzieży ochronnej spełniających wysokie kryteria jakości  przyjdzie nam wydać dobre kilkaset złotych.  W ostatecznym jednak rozrachunku jest to niewielki koszt w porównaniu z kwotami, jakie przyszłoby nam zapłacić, oddając samochód do profesjonalnego warsztatu mechanicznego. Poza tym w przypadku amatorskich prac mechanicznych prowadzonych na własna rękę nie ma nic ważniejszego, niż to, by naprawiając nasz samochód, bądź co bądź rzecz martwą, nie uszkodzić naszego zdrowia. 

Informacje na temat ochrony osobistej podczas pracy w motoryzacji ootrzyaliśmy dzięki firmie gvarant.pl - producent odzieży roboczej

Komentarze:

2016.07.16 - Marcin Bisz:
Pamiętajcie miłe Panie, żeby ściągać z sieebie rózne pierścionki i wisiorki kiedy zabieracie się za samodzielną naprawę waszych samochodów :) Ostatnio naprawiałem rozrząd w Oplu Tigrze i zaskoczył mnie widok małego wisiorka który był w środku :) Po nabitej firmie na wiosiorku znalazłem wisiorek na stronie http://www.alicejo.pl/wisiorki i mogłem go zwrócić właścicielce. Ale okazało się, że nie był już do użytku.