Musisz korzystać z kasy fiskalnej? Sprawdź, co warto o niej wiedzieć

Każdy mechanik, który otworzy własny warsztat, powinien pamiętać o obowiązku stosowania kasy fiskalnej. Zgodnie z Rozporządzeniem MF z 4 listopada 2015 roku, naprawa samochodów na rzecz klientów indywidualnych, niezależnie od wysokości osiąganego obrotu, musi być ewidencjonowana na urządzeniu rejestrującym sprzedaży. Innymi słowy, za wykonanie usługi należy wystawić paragon fiskalny.

Jest kilka kwestii, które warto wiedzieć o urządzeniach tego typu. Podstawowym zagadnieniem jest podział na kasy i drukarki fiskalne. Chociaż obydwa rodzaje technologii pozwalają na wystawianie paragonów, ich działanie jest zupełnie inne. Drugą ważną sprawą jest sposób archiwizowania kopii paragonów.

Kasa czy drukarka fiskalna?

Kasa fiskalna jest rozwiązaniem samodzielnym. Oznacza to, że można z niej korzystać bez konieczności zastosowania dodatkowych urządzeń. Przykładowo: bazę PLU, zawierającą informacje o sprzedawanych usługach lub towarach, programuje się bezpośrednio na kasie rejestrującej. Właściciel takiego urządzenia może oczywiście używać dodatkowych elementów systemu, np. terminala płatniczego lub czytnika kodów kreskowych. Nie jest to jednak niezbędne do rejestrowania obrotu.

Co innego w przypadku drukarki rejestrującej sprzedaż. Technologia ta wymaga bowiem połączenia z komputerem (lub terminalem komputerowym), z którego pobierane są m.in. informacje o bazie PLU. Drukarka fiskalna nie jest więc urządzeniem samodzielnym. Ponadto, nie można bezpośrednio do niej podłączyć skanera kodów lub terminala płatniczego. Niemniej, wiele drukarek rejestrującej oferuje wyższe parametry od kas (np. możliwość obsługi większej bazy towarowej).

2 sposoby archiwizowania kopii paragonów fiskalnych

Przedsiębiorca jest zobligowany do przechowywania kopii paragonów fiskalnego przez 5 lat, licząc od końca roku obrachunkowego, w którym dokument ten został wystawiony. Dostępne na polskim rynku urządzenia rejestrujące oferują 2 metody archiwizowania tych danych: technologię tradycyjną lub elektroniczną.

W pierwszym przypadku kasa drukuje jednocześnie 2 dokumenty – paragon fiskalny oraz jego kopię. Urządzenie wykorzystuje więc do pracy 2 rolki papieru termicznego. Na jednej wystawiany jest paragon dla klienta. Drugą należy przechowywać przez wspomniany wcześniej okres.

Na czym innym polega działanie kasy z modułem elektronicznym? Urządzenie drukuje jedynie paragon fiskalny, który należy wydać klientowi, a jego kopię zapisuje na nośniku danych – karcie pamięci SD lub microSD. Do pracy potrzebna jest tylko jedna rolka papieru termicznego, a archiwizowane informacje można dodatkowo zabezpieczyć. Przedsiębiorca ma bowiem możliwość wykonania dodatkowej kopii na komputerze, płycie DVD, pendrivie lub dysku zewnętrznym.

Wybór odpowiedniej kasy fiskalnej nie jest łatwy zadaniem. Dlatego przed zamówieniem konkretnego urządzenia warto skontaktować się bezpośrednio ze sklepem, który ma doświadczenie w sprzedaży rozwiązań technologicznych służących do prowadzenia handlu.

Komentarze:

2016.06.22 - Anna Jasiak:
Prowadzimy z mężem restauracje ze zdrową żywnością i zdecydowaliśmy się na kasę fiskalna, może jest droższa i trudniejsza w obsłudze ale sprzedajemy sporo dronych produktów i jest to dla nas wygodniejsze bo kasa ma wbudowaną pamięć gotowych produktów. Specjalizujemy się głównie w sokach (kiedyś pisali na naszej firmie na blogu http://zdroweimarkowe.pl/blog :) Więc klientów mamy coraz więcej. Więc kasa fiskalna to podstawa. 

2017.01.31 - Kotecki: 
Ja tam nie myślę o kasach fiskalnych :) Właśnie jadę na wycieczkę https://www.europol.com.pl/grecja - jak wrócę to się będę martwić :) 

2018.24.08 - Kamil

Tak, obowiązek jaki nakłada na nas sprzedawców ustawodawca jest oczywisty - kasę posiadać musi każdy sprzedawca (z niewieliki wyjątkami). Jako sprzedawcy ale i serwisanci z dużym doświadczeniem zapraszamy po oferowane przez nas kasy fiskalne. Mamy w ofercie kasy dwóch sprawdzonych firm - Elzab i Novitus. Obie firmy dobrze współpracują także z naszymi programami - magazynowym i księgowym, które polecamy naszym klientom.