Jak odzyskać kartę pojazdu?

Zgodnie z obowiązkiem ustawowym, każdy samochód zarejestrowany w Polsce po 1 lipca 1999 r. powinien posiadać kartę pojazdu. Nietrudno się zatem domyślić, iż jest to bardzo ważny dokument dla każdego kierowcy, który został wprowadzony w celu lepszej ochrony kupujących samochody, zwłaszcza używane. Co jednak zrobić, gdy karta pojazdu zostanie zgubiona lub po prostu ulegnie zniszczeniu? Czy są jakieś szanse na to by ją odzyskać?

Karta pojazdu to dokument wydawany w formie niewielkiej książeczki w burgundowym kolorze, które jest ściśle związany z danym samochodem. Zawiera on następujące informacje: dane umożliwiające identyfikację pojazdu (na przykład numer nadwozia), dane techniczne pojazdu (na przykład jego masę własną, poświadczenie faktu zamontowania instalacji gazowej LPG), dane identyfikacyjne właściciela (chociażby jego imię i nazwisko) oraz dane potwierdzające rejestrację pojazdu. Wprowadzona ona została po to by, mówiąc wprost, utrudnić życie samochodowym złodziejom oraz nieuczciwym handlarzom. To właśnie ten dokument poświadcza historię danego pojazdu. Brak karty pojazdu uniemożliwia bowiem rejestrację auta.

Ważną informacją jest to, że nie jest wymagane aby wozić kartę pojazdu w swoim samochodzie. Nie podlega ona bowiem rutynowej kontroli drogowej wykonywanej przez policję, tak jak chociażby dowód rejestracyjny czy dokument poświadczający ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej. Powinna być ona przechowywana w domu tak, aby nie była narażona na przypadkowe zniszczenie bądź zgubienie.

W jaki sposób uzyskuje się kartę pojazdu? Otóż możliwe są trzy sytuacje: zakup nowego pojazdu, kupno auta używanego oraz zakup samochodu sprowadzonego z zagranicy. W pierwszym ze wskazanych przypadków obowiązek wydania karty pojazdu spoczywa na producencie lub importerze auta. Mówiąc najprościej, w tego typu sytuacji kupujący otrzyma kartę pojazdu u sprzedawcy, w salonie. W drugim wypadku, gdy mowa o zakupie auta używanego, kartę pojazdu wydaje jego poprzedni właściciel. Natomiast w sytuacji, gdy samochód został sprowadzony z innego kraju, to na kupującym spoczywa obowiązek wyrobienia karty pojazdu. Powinien on zgłosić się w tym celu do starostwa powiatowego, które jest organem rejestrującym pojazdy.

Należy pamiętać, że karta pojazdu jest wydawana odpłatnie. Aktualna wysokość opłaty wynosi 75 zł i została ustalona przez ministra właściwego do spraw transportu. Obecnie można powiedzieć, ze opłata ta jest wręcz symboliczna, albowiem przed 2006 r. wynosiła ona aż 500 zł.

Co zrobić w przypadku utraty karty pojazdu? Oczywiście, jej posiadanie jest obowiązkiem właściciela danego samochodu – jeżeli została ona wydana. W takim wypadku kierowca powinien zgłosić się do urzędu, który dokonał rejestracji, a więc do starostwa powiatowego z pisemnym wnioskiem o wydanie wtórnika karty pojazdu.

Składając tego typu wniosek należy przedstawić dowód rejestracyjny pojazdu oraz złożyć oświadczenie o zgubieniu lub zniszczeniu karty pojazdu. Trzeba jednak pamiętać o odpowiedzialności za składanie fałszywych zeznań, a więc oświadczenie to powinno zostać złożone zgodnie z prawdą.

Teoretycznie, istnieje również możliwość zgubienia lub zniszczenia karty pojazdu jeszcze przed pierwszą rejestracją samochodu. Należy pamiętać, iż karta pojazdu jednym z dokumentów, które są bezwzględnie wymagane do zarejestrowania danego auta.

Jak widać karta pojazdu to dokument, który ma niebagatelne znaczenie dla każdego kierowcy. Mianowicie, nie tylko poświadcza ona historię danego auta, ale przede wszystkim, bez niej nie jest możliwe zarejestrowanie samochodu – zarówno nowego, jak i używanego. Co więcej, nawet sprzedaż auta, które nie ma karty pojazdu (o ile wcześniej została ona wydana), może być niezwykle kłopotliwa. Nikt przecież nie będzie chciał kupić samochodu niewiadomego pochodzenia, który stanie się dla niego poważnym problemem. Warto więc pilnować tego dokumentu aby uniknąć niepotrzebnych kłopotów i kosztów związanych z wydaniem wtórnika.

Artykuł opracował serwis z ogłoszeniami motoryzacyjnymi www.ogloszenia.informacje.co.uk

Komentarze:

2016.08.01 - Loof:
Kumpel tak się kiedyś stresował podróżami zagrniaczymi samolotami, że wylądował u psychologa http://www.psychoterapia-psychodynamiczna.warszawa.pl :) Jak ktoś się boi latać to takie wizyty pomagają.