Wady i zalety leasingu samochodowego

W przypadku decyzji o zakupie auta na firmę, przedsiębiorcy i właściciele działalności zastanawiają się nad sposobem jego finansowania. Mogą wziąć kredyt samochodowy w dowolnym banku lub dokonać zakupu w ramach leasingu. Warto bliżej przyjrzeć się tej drugiej, znacznie chętniej wybieranej formie, na którą decyduje się blisko aż 70 % przedsiębiorców.


Czym w rzeczywistości jest leasing samochodowy?

Leasing auta polega na użytkowaniu danego rodzaju samochodu na zasadzie umowy pomiędzy właścicielem firmy, na którą został zakupiony pojazd, a tzw. leasingodawcą, którą jest firma ściśle zajmująca się tego typu działalnością. Po określeniu i spisaniu warunków, harmonogramu, wysokości oraz ostatecznego terminu spłaty, przedsiębiorca może już korzystać z samochodu przy zaledwie minimalnym wkładzie środków finansowych, lecz nie staje się jego właścicielem.

Jakie zalety z tego tytułu możemy wyróżnić?

Firmy profesjonalnie zajmujące się leasingiem aut oferują swym klientom szereg udogodnień, które wpływają na częstszy wybór przedsiębiorców właśnie tego rodzaju finansowania.

Najczęściej wymienianą zaletą jest możliwość stosunkowo łatwego otrzymania leasingu. Jest to spowodowane uproszczeniem wszelkich procedur i formalności oraz przede wszystkim niesprawdzaniem i nieobciążaniem zdolności kredytowej przedsiębiorcy, co w przypadku kredytu bankowego jest niemożliwe.

Klienci bardzo chwalą stałość i niezmienność opłat dokonywanych w ciągu trwania zawartej umowy. W większości przypadków nie nadwyrężają one budżetu firmy tak dotkliwie jak comiesięczne raty kredytowe, co jest związane jedynie z użytkowaniem samochodu, a nie jego pełnoprawnym posiadaniem.

Po uzgodnieniu wszystkich warunków umowy, auto wzięte w leasing w szybkim tempie zostanie zarejestrowane i wejdzie w posiadanie przedsiębiorcy, co bardzo często jest decydujące dla rozwoju działalności firmy.

Korzyści wynikają również z obowiązków leżących po stronie leasingodawcy. To właśnie on jest odpowiedzialny za pokrycie całości ubezpieczenia samochodu. W większości przypadków odpowiada również za koszty przeglądów i napraw pojazdu. Jest to niewątpliwie spora oszczędność czasu i pieniędzy dla właściciela przedsiębiorstwa, na które auto zostało wzięte w leasing.

Jakie wady wynikają z wzięcia samochodu w leasing?

Zdecydowanie najpoważniejszą wadą tego systemu jest nieposiadanie wyłącznych praw do pojazdu. Przez cały okres korzystania z samochodu jego właścicielem jest firma leasingująca. Wynika z tego sporo przeszkód, np. brak możliwości uzyskania rabatów w większości towarzystw ubezpieczeniowych czy niemożność dokonania trwałych modyfikacji technicznych. Dotyczy to również blokady sprzedaży lub wymiany auta przez leasingobiorcę, o czym może z kolei decydować kredytobiorca.

Znacznie surowsze niż przy zaciągnięciu kredytu bankowego są konsekwencje wynikające z zaległości w opłacaniu rat leasingowych. Nie są to naliczane karne odsetki, lecz nawet zerwanie umowy i konieczność bezzwłocznego oddania użytkowanego samochodu. Oczywiście w tej sytuacji wcześniejsze wpłaty nie podlegają zwrotowi. Warto również zaznaczyć, że utrata pojazdu wziętego w leasing przez jego użytkownika nie skutkuje przerwaniem opłacania tego zobowiązania.

Dużym nieudogodnieniem jest także obowiązek oddania auta do leasingodawcy po zakończeniu okresu objętego umową. Oczywiście istnieje możliwość odkupienia pojazdu za część jego łącznej wartości, pod warunkiem, że w dokumentach został uwzględniony punkt o wykupie auta, jednak najczęściej jest to po prostu nieopłacalne. W tym miejscu zyskuje na tym kredyt bankowy, ponieważ po jego spłacie samochód automatycznie staje się własnością kredytobiorcy.

Przy uwzględnianiu minusów wariantu leasingowego obowiązuje krótszy czas trwania umowy. Maksymalny okres w tym przypadku wynosi 5 lat, co stanowi połowę okresu kredytu samochodowego.  Leasingobiorca nie ma możliwości wcześniejszego wypowiedzenia umowy ani zawieszenia spłaty kredytu, nawet na krótki czas.

Zobacz ofertę Idea Banku, który oferuje kredyt dla firm na samochód

 

Komentarze:

2016.08.30 - Jacek Miukulski:
Swego czasu rozmyślałem, czy wziąć leasing nie na samochód ale na Yacht. Wychodziło całkiem fajnie finansowo ale ostatecznie zrezygnowałem z pomysłu. Korzstam obecznie z czarterów na https://czarteruj.com/ i równie dobrze odbieram taki rodzaj wypoczynku. 

2017.12.05 - karol
Warto zobaczyć jakie oferty kredytowe mają zagraniczne firmy (np. tutaj Imprumut rapid). Ciekawe kiedy u nas będzie podobna oferta?