Problemy z akumulatorem - jak sobie z nimi radzić?

Kłopoty z uruchomieniem silnika samochodu zimą są powszechnie znane. Podobne sytuacje równie często mają miejsce także latem. Jakie czynniki wpływają na żywotność akumulatora i przyspieszają jego zużycie?

Żywotność akumulatora

Akumulator samochodowy zużywa się w zależności od kilku czynników. To np. warunki eksploatacji - częstotliwość krótkich podróży wobec dłuższych tras. Ważna jest również temperatura, w jakiej akumulator pracuje.

Na niełatwy i skrócony żywot skazane są akumulatory samochodów rzadko używanych oraz jeżdżących jedynie na krótkich dystansach. W pierwszym przypadku mówimy o okresie głębokiego rozładowania, po którym następuje bardzo intensywne ładowanie. W drugim - o permanentnym niedoładowaniu. Oba przypadki są dla akumulatora niekorzystne i przyczyniają się do problemów z rozruchem.

źródło: https://www.motointegrator.pl/poradnik/akumulatory_zarowki/jak-dobrac-akumulator-2/

Usterki akumulatora zimą i latem

Kłopoty z funkcjonowaniem akumulatora  kojarzą się nam zwykle z okresem jesienno – zimowym, kiedy panują wyjątkowo niekorzystne dla akumulatora warunki atmosferyczne, jak wilgoć czy mróz. Wtedy szczególnie się obawiamy, że nie uda nam się uruchomić silnika.

Wiosną i latem, kiedy jest cieplej i nie doskwierają nam śniegi ani mrozy, o ewentualnych problemach z akumulatorem w ogóle nie myślimy. Kiedy rezygnujemy z jazdy samochodem, a samochód stoi nieużywany nawet dwa tygodnie, doprowadzamy do wspomnianej wcześniej sytuacji głębokiego rozładowania akumulatora, co nie jest dla niego korzystne.

Oddziaływanie wysokich temperatur na akumulator

Wszyscy doskonale wiemy, że niskie, a zwłaszcza ujemne temperatury, są dla naszych samochodów szkodliwe. Mało kto natomiast zdaje sobie sprawę z tego, że również wysokie temperatury nie są dla akumulatora korzystne i prowadzą do jego szybkiego samorozładowania. W celu zachowania pełnej wydolności akumulatora w temperaturach 30 - 35°C konieczne jest dwukrotnie częstsze ładowanie niż przy 20 – 25°C. Gdy panują wysokie temperatury, a dodatkowo słońce podgrzewa maskę, komora silnika zachowuje się podobnie jak piekarnik i jest w stanie nagrzać się nawet do kilkudziesięciu stopni Celsjusza. Prowadzi to do korodowania dodatnich płyt akumulatora, a w rezultacie do skrócenia okresu jego eksploatacji ogólnej żywotności.

Podczas ładowania prądem o wysokim natężeniu akumulator wydziela wodór i tlen, które powodują erozję płyt. Ponadto, podczas ładowania głęboko rozładowanego akumulatora takim właśnie prądem i przy wysokich temperaturach, rośnie tempo ubywania elektrolitu, co wysusza płyty i może prowadzić do powstawania zwarć. Jeśli posiadamy akumulator obsługowy, poprzez odkręcenie jego korków możemy sprawdzić poziom elektrolitu i w razie potrzeby uzupełnić go wodą destylowaną.

O czym jeszcze warto pamiętać?

Za ubytki prądu odpowiedzialne są obecne w samochodach systemy elektroniczne: sterowniki zamka centralnego, alarm, radioodtwarzacz. Akumulator nowy naładowany do pełna traci przez nie mniej więcej 0,5% ładunku dziennie, co oznacza, że po 2-3 miesiącach nieużywania samochodu powinien posiadać jeszcze tyle energii, by uruchomić silnik. Jednak nie każdy samochód wyposażony jest w akumulator nowy. Większość jeździ z bateriami częściowo zużytymi, których moc i stan naładowania dalekie są od maksimum. W takim przypadku nawet po kilkunastu dniach zostawienia auta w bezruchu możemy mieć problem z odpaleniem samochodu.

Po kilku latach bezproblemowego użytkowania akumulatora warto udać się do serwisu na jego test, by dowiedzieć się, jaka jest jego kondycja i na jak długo nam jeszcze wystarczy. Jeśli mamy problemy z uruchomieniem auta, konieczna jest natychmiastowa wizyta w serwisie, która pozwoli sprawdzić, czy winny jest akumulator, czy instalacja elektryczna w aucie. Jeśli instalacja – trzeba będzie ją naprawić, jeśli akumulator – konieczny będzie zakup nowego.

Komentarze:

2017.03.28 - Ryszard:
A po co w ogóle regenrować akumulatory. W dzisiejszych czasach nowy kosztuje 150-250 zł. Kadego chyba stać na taki wydatek. Ewentualnie wejdź na portal i weź 300 zł kredytu. Spłać szybko i pi problemie.