Kupno samochodu za granicą, a korzystna wymiana waluty

Coraz więcej z nas decyduje się na kupno samochodu za granicą, szczególnie w Niemczech. Dobre serwisowanie oraz atrakcyjna cena kuszą Polaków. Pamiętajmy jednak, aby ekscytacja wywołana zakupem nowych „czterech kółek” nie przyćmiła nam obiektywnej oceny sytuacji. W dużej mierze wiąże się to ze sposobem, w jaki wymieniamy walutę na nasz nowy samochód.

Najkorzystniejsze metody

Większość z Was z pewnością intuicyjnie pomyśli o wymianie waluty w kantorze stacjonarnym na granicy. Nic bardziej mylnego. Jest to stosunkowo drogie rozwiązanie, a kursy w tego rodzaju placówkach potrafią być wyjątkowo wysokie. Równie niekorzystne stawki obowiązują w bankach, które za pośrednictwem usług dodatkowych (jedną z nich jest wymiana walut) starają się zarobić na klientach, których konta prowadzone są za darmo lub za niewielką opłatą.

Jednym z najkorzystniejszych rozwiązań jest skorzystanie z wymiany walut online. Kantory internetowe są w Polsce coraz bardziej popularne, a wszystko to dzięki wyjątkowo korzystnym kursom walut. Ich działalność jest stosunkowo tania w utrzymaniu, a serwisy w dużej mierze zautomatyzowane i działające 24 godziny na dobę. Właśnie dlatego właściciele e-kantorów mogą pozwolić sobie na atrakcyjne stawki, na które nie decydują się osoby zarządzające ich stacjonarnymi odpowiednikami. Na czym jednak polega działalność kantorów internetowych?

Cała transakcja przebiega w całości za pośrednictwem sieci. Wystarczy, że klient posiada konto walutowe. Załóżmy, że chce uzyskać euro na zakup nowego pojazdu o równowartości 50 000 złotych. Przelewa on wymaganą kwotę na konto serwisu, a podczas rejestracji podaje, na jaki rachunek chciałby otrzymać przewalutowaną kwotę. Zazwyczaj już po kilkunastu minutach, ponieważ właśnie tyle zajmuje kantorom weryfikacja transakcji, otrzymuje on kupione euro na swoje konto walutowe. Całość dokonywana jest z domowego fotela lub nawet w podróży! Jeśli klient chce zapłacić za samochód gotówką, to bez przeszkód może wypłacić pieniądze w jednej z placówek swojego banku.

Ile można zaoszczędzić?

Wysokość naszych oszczędności może wahać się w zależności od tego, w jakim banku posiadamy swoje konto oraz jak wysoka będzie wymieniana kwota. Zakładając, że chcemy uzyskać 10 000 euro na zakup nowego samochodu, w przypadku najdroższych banków może być to nawet kilka tysięcy złotych oszczędności! Jest to zatem opłacalne rozwiązanie, jeśli decydujemy się na wymianę dużej ilości pieniędzy. Kantory internetowe stanowią dobrą alternatywę, jeśli odpowiednio wcześniej zaplanuje się zakup pojazdu. Uzyskane pieniądze, które stracilibyśmy korzystając z kantorów stacjonarnych lub kursów bankowych, można przeznaczyć np. na opłaty związane z rejestracją samochodu w kraju.

Aby znaleźć najtańszy e-kantor, zaleca się skorzystać z kalkulatorów zamieszczanych na porównywarkach. Jednym z czołowych serwisów tego typu jest portal StrefaWalut.pl. Można tam w szybki i przystępny sposób znaleźć najtańszy serwis oferujący internetową wymianę walut. Wystarczy wpisać wysokość wymienianej kwoty, nazwę naszego banku oraz wybrać odpowiednią walutę!

Bezpieczeństwo

Jednym z najbardziej kontrowersyjnych tematów odnośnie funkcjonowania kantorów internetowych jest ich bezpieczeństwo. Największe z nich cieszą się jednak świetną renomą wśród tysięcy klientów. Pomimo, że wiele z nich nie jest kontrolowana przez Komisję Nadzoru Finansowego, to zastosowanie odpowiednich zabezpieczeń SSL, potwierdzeń SMS oraz szybkość transakcji skutecznie przekonują użytkowników. Dla najmniej ufnych internautów zaleca się skorzystanie z kantorów internetowych prowadzonych przez największe banki na rynku. Tego typu serwisów pojawia się coraz więcej i cieszą się one bardzo dobrą renomą.

Artykuł powstał przy współpracy z rankingiem kantorów online http://strefawalut.pl

Komentarze:

2016.12.01 - Natalia:
Czy jeżeli korzystałam z wymiany walut online i zamimeniałam wyłatę jaką były funty na złotówki to w corocznym picie 37 muszę wpisać wartość funtów cy złotówek? Mam program ze strony http://pity2016ng.pl/ i tam wszystko jest ładnie napisane ale właśnie tej kwestii mi brakło. Ktoś wie? 

2017.30.01 - Daniel

W mojej ocenie co do rozliczenia podatku PIT warto o to zapytać się w Urzędzie Skarbowy a kontakt do każdej placówki w naszym kraju idzie znaleźć za pośrednictwem portalu o Urzędach Skarbowych urzadskarbowy.com.pl