7 najlepszych francuskich samochodów

Francuska motoryzacja przez lata zyskała ogromną popularność w naszym kraju. Polscy kierowcy chwalą ją przede wszystkim za niezawodność, zachowanie wysokich standardów bezpieczeństwa, wygodę w prowadzeniu i jeździe oraz atrakcyjny design w projektowaniu samochodów i ich wnętrz. Najsłynniejsze marki aut produkowane we Francji to oczywiście Renault, Peugeot i Citroen. To właśnie ich flagowe produkty zostały wyszczególnione w tym zestawieniu.

Renault Scenic

Spośród francuskich koncernów samochodowych to właśnie Renault cieszy się w Polsce największą sławą. W poprzednich latach najsłynniejszym modelem był Scenic. Jego pierwsza wersja pojawiła się równo 20 lat temu. Szybko zdobyła uznanie na rynku, a rok później otrzymała prestiżowy tytuł Samochodu Roku. Scenic doczekał się trzech generacji. Najnowsza pochodzi z 2009 roku.

Najmocniejsze strony tego minivana to: ergonomia, duża wygoda podróżowania, przestrzenność oraz bezpieczeństwo jazdy. Jest to bardzo ekonomiczne auto, które sprawdza się zarówno na co dzień, w wielkomiejskim ruchu ulicznym, jak i na długich trasach. Dwie pierwsze wersje Scenica były krytykowane za skłonność do częstych awarii. Francuscy twórcy zdecydowanie ograniczyli skalę problemów w trzeciej wersji, dlatego właśnie Polacy tak chętnie wybierają ten model.

Peugeot 308

Następca kultowego modelu 307, który odniósł bardzo dużą popularność, również w negatywnym kontekście związanym z jego awaryjnością. Przed tym samochodem stało ogromne wyzwanie przywrócenia zaufania klientów. Czas pokazał, że francuski koncern stworzył o wiele lepszy produkt, który otrzymał tytuł Europejskiego Samochodu Roku 2014.


Tak jak we wszystkich produkowanych autach, firma Peugeot zadbała o wysoką jakość wzornictwa i wykonania swojego flagowca oraz jego praktyczność. 308 jest idealnym modelem rodzinnym, który zapewnia nie tylko wygodę podróżujących, ale również niskie koszty użytkowania. Oczywiście nie jest pozbawiony drobnych wad technicznych, lecz w żaden sposób nie wpływają one na bezpieczeństwo kierowcy i pasażerów.

Citroen C5

Jedna z najsłynniejszych serii samochodowych na świecie, produkowana już od 15 lat.

Francuski koncern, przy okazji modelu C5, został doceniony za bezawaryjność. Wyróżnia się również jego wygodę. Pod tym względem bije na głowę wielu swoich konkurentów, zwłaszcza przy uwzględnieniu dłuższych tras. Niewielkie koszty eksploatacji także mocno wpłynęły na jego popularność. Jedyne zarzuty dotyczą wprowadzenia stosunkowo niewielu nowoczesnych rozwiązań technologicznych.

Obecnie produkowana jest już trzecia wersja Citroena C5.

Renault Captur

Jest to najmłodsze dziecko koncernu Renault. Na rynek zostało wypuszczone niespełna 3 lata temu, spotykając się z pozytywnym przyjęciem kierowców i ekspertów motoryzacyjnych.

Ten miejski crossover cechuje się ogromną ergonomią, kompaktowym wyglądem oraz zastosowaniem wielu nowoczesnych rozwiązań elektronicznych. Kluczyki zostały zastąpione kartą, a auto wyposażono w system Bluetooth, tempomat czy pełną regulację kierownicy. Na szczególną uwagę zasługują niewysokie koszty użytkowania. Captur nie jest samochodem przeznaczonym do szybkiej jazdy. Jego spalanie jest stosunkowo niskie, szczególnie jeśli zostanie zestawiony z konkurencyjnymi miejskimi autami z tej samej półki.

Peugeot 2008

2013 rok okazał się przełomowy dla koncernu Peugeot. Zarówno wspomniany model 308, jak i ten, doczekały się pozytywnych opinii i licznych nagród. 2008 jest małym crossoverem, jednak wykonanym tak precyzyjnie, że uzyskał miano Samochodu Roku we Włoszech.

Najtańsza benzynowa wersja 2008 została wyposażona w silnik 1,2 o mocy 82 koni mechanicznych. Już ten model zapewnia stabilne i wygodne kierowanie. Widać to zwłaszcza w świetnym pokonywaniu zakrętów. Jego bardzo mocną stroną jest prostota użytkowania. Auto należy do nowoczesnych, lecz nie jest naszpikowane zbędnymi gadżetami. Na uwagę zasługuje jego niebanalny design, odbiegający od standardowego wyglądu crossoverów, zwłaszcza w swej przedniej części. Nie przeszkodziło mu to w zdobyciu bardzo dużego grona zadowolonych użytkowników.

Citroen C4 Picasso

Jest to minivan, który w tym roku będzie obchodził 10-lecie swojego istnienia. W 2013 r. wprowadzono jego drugą generację.

Sercem każdego auta jest silnik. W przypadku Citroena C4 Picasso można powiedzieć, że ma „serce jak dzwon”. To dynamiczny, praktyczny i bardzo funkcjonalny pojazd. Nowsza wersja jest lżejsza od swego poprzednika, co miało wpłynąć na obniżenie kosztów zużycia paliwa. Przyczynił się do tego także silnik BlueHDi, redukujący emisję spalin. Mocną stroną C4 Picasso jest również jego nowoczesność. Model można uznać za przestrzenny, jednak wątpliwości budzą tylne siedzenia, uznawane za nie w pełni komfortowe.

Dacia Logan

Dacia jest rumuńską marką, jednak została przejęta przez znacznie większego gracza z Francji, firmę Renault.

Logan II został premierowo zaprezentowany w 2012 r. podczas targów w Paryżu. Pierwsze testy wykazały jego jakość, znacznie wyższą od poprzednich modeli Dacii. Być może nie jest to najbardziej dynamiczne auto na rynku, lecz świetnie sprawdzi się w przypadku kierowców, którzy na pierwszym miejscu stawiają niewielkie koszty utrzymania. Warto zainteresować się tą wersją serii Logan ze względu na jej przestrzenność. Wybór tego samochodu okaże się najbardziej trafiony dla niewymagających użytkowników, ceniących prostą i niedrogą jazdę.

A artykule wykorzystano materiały pochodzące z serwisu http://francuskie.pl/

Artykuł powstał przy współpracy z wypożyczalnią samochodów premium z Krakowa - LocoCars.pl

Komentarze:

2016.06.10 - Bartek Lipka:
Dlaczego na spisie nie ma czołowego samochodu Renault Espace??? Przecież to kultowy pojazd francuski. Wiem bo mam takowy :) Jeździmy nim wszędzie. W tym roku na przykład jedziemy do Łazów gdzie mamy zaciszne noclegi z basenem przy morzu - sprawdźcie, fajna miejscówka. Pozdrawiam i czekam na Espaca na liście :)