Jaki alkomat wybrać?

Już niedługo zacznie się letni – wakacyjny i szalony czas zabaw na świeżym powietrzu oraz przy grillu. Jeśli jesteś kierowcą, który często po takich imprezach siada za kierownicą, koniecznie wyposaż swoje auto w pewien drobny niezbędnik, czyli alkomat. To małe urządzenie, wskaże Ci zawartość lub brak alkoholu w  wydychanym powietrzu. Jednocześnie uchroni Cię przed bardzo niebezpiecznym prowadzeniem auta po spożyciu alkoholu.

Czy wiesz, że zgodnie z obowiązującym prawem polskim, prowadzenie auta pod wpływem alkoholu to czyn zabroniony wykroczeniem lub uznany jako przestępstwo? Kara grzywny oraz konsekwencje prawne zależą od poziomu alkoholu, jakie policja wykaże podczas badania alkomatem, a następnie przy badaniu krwi.

Konsekwencje dla kierowcy prowadzącego auto po spożyciu alkoholu mogą być bardzo poważne, ale nie tylko o złamanie przepisów tutaj chodzi. Przede wszystkim liczy się tutaj również nasze bezpieczeństwo. Kierowca, który nie stosuje się do obowiązującego prawa jest osobą nieodpowiedzialną i niedojrzałą. Prowadząc auto i będąc jeszcze pod wpływem środków zakazanych zagraża nie tylko swojemu bezpieczeństwu, ale także wszystkim innym uczestnikom ruchu drogowego. Nie potrafi dobrze ocenić danej sytuacji, gorzej się koncentruje.

Jaki alkomat wybrać?

Jeśli wieczorem przebywałeś na imprezie i nie masz pewności, czy rano możesz wsiąść za kierownicę, upewnij się czy nie masz alkoholu w wydychanym powietrzu. Alkomat to najszybsza metoda na otrzymanie takiej odpowiedzi.

Spośród całej gamy dostępnych na rynku alkomatów, możemy nabyć takie, które kosztują nieco ponad 100 zł, ale również droższe urządzenia – których cena znacznie wzrasta (możesz poszukać także tańszych wersji w sklepie z prezentami o których piszą na blogu http://www.czasnaprezenty.pl/category/rozne-okazje/).

Niezależnie od tego, jaki alkomat wybierzemy, koniecznie należy pamiętać o tym, że raz na 6 miesięcy, sprzęt tego typu powinien przejść kalibrację. Jest to zabieg, który wykonuje zwykle producent sprzętu i pozwala poprawnie użytkować sprzęt przez dłuższy czas. Alkomat po kalibracji przekazuje poprawne dane. Nie musimy martwić się o to, że są one przekłamane.

Alkomatem za nieco ponad 100 zł wykonamy bardzo poprawne pomiary. Warto jednak pamiętać, że nie wszystkie urządzenia będą w stanie w krótkim czasie zmierzyć poziom alkoholu na kilku osobach. Do częstych pomiarów wykonywanych na kilku kierowcach, warto już wyposażyć się w bardziej profesjonalny sprzęt.

Co wpływa na prawidłowy pomiar?

Aby alkomat mógł działać dobrze, konieczne jest spełnienie kilku ważnych czynników. Przede wszystkim ważna jest temperatura otoczenia. Większość tradycyjnych sprzętów działa poprawnie wyłącznie w temperaturze pokojowej.

Sprzęt bliski temu, który posiada policja, będzie działał poprawnie także w bardzo niskiej temperaturze.

Jeśli chcemy zachować odpowiednią higienę ustników, możemy również zakupić specjalny zestaw jednorazowych końcówek. Przydają się one szczególnie wtedy, gdy z urządzenie będzie korzystało kilka osób.

Alkomat to małe urządzenie, które zmieści się w schowku naszego samochodu. Warto mieć go właściwie zawsze ze sobą. Tylko w taki sposób mamy pewność, że siadamy za kierownicę w stanie, który upoważnia nas do kierowania autem.

Jeśli interesują Cię alkomaty elektroniczne zapoznaj się z ofertami sklepów z akcesoriami samochodowymi oraz AGD/RTV.