Filtr powietrza w samochodzie – co warto o nim wiedzieć?

Silniki samochodowe to złożone maszyny, które konstruowane są tak, aby wytrzymać duże obciążenie. Aby silnik mógł działać jeszcze sprawniej i dłużej, wyposażany jest też w dodatkowe elementy zabezpieczające – jednym z nich jest filtr powietrza.

Głównym zadaniem filtrów powietrza w silniku pojazdu jest ochrona jego wnętrza przed różnorodnymi zanieczyszczeniami, które mogą się do niego dostawać, na przykład kurzem czy pyłem, które stanowią duże zagrożenie dla delikatnych elementów silnika. Mogą one przedostać się do jego wnętrza razem z powietrzem, które zaciągane jest przez silnik w celu spalania w cylindrach. Maksymalna czystość jest w związku z tym niezbędna, aby auto mogło działać prawidłowo, ponieważ w przeciwnym przypadku, gdy filtr powietrza nie jest sprawny, konsekwencją może być uszkodzenie cylindrów silnika i tym samym kosztowne naprawy.

Kiedy warto wymienić filtr powietrza?

Filtry powietrza stosowane w silnikach można podzielić na dwa rodzaje – suche oraz mokre. Niezależnie od tego, jaki filtr jest zastosowany w twoim pojeździe, zawsze sprawdzaj regularnie jego stan. Gdy gołym okiem widoczne są uszkodzenia czy też jest on mocno zabrudzony, wtedy istnieje ryzyko uszkodzenia silnika. Warto przy tym wskazać, że filtry powietrza w samochodach z silnikiem diesla szybciej ulegają zanieczyszczeniu, ponieważ pobierają one powietrze w sposób ciągły i dodatkowo także mają zwiększoną produkcję spalin.

Zazwyczaj filtr powietrza trzeba będzie wymienić po około 40 000 kilometrów lub po 2 latach, ale nie jest tak zawsze. Duży wpływ na jego stan ma sposób jazdy kierowcy czy też warunki jazdy, dlatego też powinien być on za każdym razem sprawdzany przez specjalistów. Honda autoryzowany serwis w Warszawie czy w innym mieście, podobnie jak placówki innych producentów, sprawdzają auta pod tym kątem za każdym razem. Oczywiście w razie konieczności, wymieniają także filtr na nowy.

Silnik to najważniejszy element samochodu, dlatego też trzeba o niego dbać. Jednym z kluczowych elementów, który ma wpływ na jego działanie, jest właśnie filtr powietrza, dlatego też nie warto zwlekać z jego wymianą na nowy, gdy zajdzie taka właśnie potrzeba.