Na hamulcach w samochodzie nie warto oszczędzać

Są jednym z najważniejszych elementów auta i wymiernie wpływają na bezpieczeństwo jazdy samochodem. Niestety, przez wielu kierowców traktowane są po macoszemu. Jeżeli nadchodzi czas wymiany elementów układu hamulcowego, nie warto wybierać półśrodków.

Szukanie oszczędności w czynnościach obsługowych dotyczących hamulców może prowadzić do jeszcze większych kosztów – gdy hamulce działają niesprawnie, nietrudno o wypadki. Części układu hamulcowego wcale nie należą do tak drogich, jak mogłoby się wydawać, zwłaszcza gdy mowa o zamiennikach dobrej jakości, ale i części oryginalne nie są wyjątkowo drogie. Koszty finansowe to jednak najmniejszy problem - w końcu w razie wypadku, zagrożone jest życie kierowcy i pasażerów znajdujących się wewnątrz pojazdu.

Regularna wymiana części to podstawa

W samochodach najczęściej wymieniane są klocki hamulcowe – zazwyczaj trzeba wymienić je po 10-40 tysiącach kilometrów zależnie od marki i modelu. Gdy klocki wycierają się, przestają skutecznie hamować, co przekłada się na gorszy poziom bezpieczeństwa auta. Niekiedy konieczna jest też wymiana tarcz hamulcowych, gdy ich stan jest niezbyt dobry – widoczne są na nich wtedy rowki. W niektórych samochodach stosuje się też bębny hamulcowe – znacznie trwalsze od tarcz i tym samym wymienia się je rzadziej.

Wymieniać samodzielnie czy z serwisem?

Jeżeli auto jest nowe lub też nie ma się czasu na samodzielne wymiany najlepiej wybrać rekomendowany serwis, na przykład Autoryzowany Serwis Honda czy innej marki zależnie od tego, jakie auto ma się w posiadaniu, ale można też wybrać serwisy uniwersalne, które specjalizują się w każdej marce. Wymiana poszczególnych części nie jest skomplikowana, a w sieci można znaleźć różne poradniki, niemniej jednak gdy chcesz mieć pewność, że wszystko będzie wykonane prawidłowo, warto skorzystać z pomocy ekspertów. Będzie ona także niezbędna także wtedy, gdy pojawią się większe usterki, na przykład ze wspomaganiem hamulców czy pompą.

Zatem nie zapominaj o tym, jak ważny jest układ hamulcowy w twoim samochodzie – nie oszczędzaj na wymianie części i rób to regularnie, a wtedy bezpieczeństwo twoje, twoich bliskich oraz innych uczestników ruchu będzie lepsze.