Przegląd maszyn budowlanych

Maszyny budowlane to „urządzenia”, ułatwiające pracę na każdej budowie. Dzisiejsze maszyny budowlane można obsługiwać właściwie „jedną rączką”, ponieważ prowadzi się je łatwiej, niż samochód osobowy. Jest wiele rodzajów maszyn budowlanych, jednak różnią się jedną podstawową zasadą. Każda maszyna budowlana przeznaczona jest do określonych prac. Np. nie powinno się koparką podnosić wielkich ciężarów (choć jest to często stosowane), ponieważ służy ona do kopania, a nie do podnoszenia. Tak samo jak ciągnikową kosiarką rotacyjną nie będziemy kosić przydomowego, 4 - arowego ogródka, ponieważ więcej zniszczymy, niż chcielibyśmy uzyskać.

Jakie są maszyny budowlane?

Można podzielić je na kilkanaście podstawowy typów. Są to: urządzenia zmechanizowane, pomocnicze, służące do robót wykończeniowych, transportu bliskiego (jak podnośniki, czy dźwigi), transportu samochodowego (tutaj można wyszczególnić przede wszystkim samochody ciężarowe, czy ciągniki), maszyny zbrojarskie, maszyny do transportu masy betonowej, maszyny do przeróbki kruszywa, oraz prac palowych (kafary, młoty kafarowe, głębiarki), urządzenia nawadniające, maszyny do robót drogowych (czyli te, które pomagają przy wylewaniu asfaltu, oraz stabilizatory podłoża), maszyny do odspajania gruntu)jak popularne spycharki, czy zgniatarki), oraz maszyny do robót ziemnych (czyli koparki, czy ładowarki). Wszystkie te urządzenia są bardzo potrzebne przy pracach budowlanych. Bez nich człowiek oczywiście poradziłby sobie, jednak w dobie rozwoju technologii, dlaczego ma się męczyć? Od tego jest ludzka myśl techniczna, aby pomagać i pracować za człowieka, przy najbardziej ciężkich pracach. Np. w starożytności transportowano potężne bloki skalne (potrzebne do budowy grobowców faraonów) za pomocą kłód drzewa. Dziś (choć już nie ma faraonów) można byłoby to zrobić za pomocą dźwigu, lub innej maszyny budowlanej. Dlaczego? Bo tak łatwiej i bezpieczniej. I nie miałby racji tutaj serialowy Pawlak, mówiący, że „wymyślili te durackie maszyny, bo siły w ręcach nie mieli…”

Modele maszyn budowlanych.

Przykładowym modelem maszyny budowlanej może być koparko – ładowarka WB97S – 5. Posiada ona Moc silnika (kW/KM): 74 / 99,2 Masa maszyny to  8,7 ton. Głębokość kopania (m): max. 6,23 Pojemność łyżki (m3): max. 1,1. Jest to typowa maszyna przeznaczona do pomocy na budowie przy kopaniu i całkowicie spełniająca swoje zadania. Kolejną taką maszyną budowlaną może być np. dźwig Liebherr Mobile Crane LTM 11200 9 1 1200 Tonne. Jest to największy, samojezdny żuraw, posiadający udźwig do aż 1200 ton, przy swojej wadze 108 ton (netto). Połowa z jego 18 kół jest napędzana, ta maszyna przy swojej wadze może jechać nawet z prędkością 75km/h. Jest to rzeczywiście genialna myśl techniczna na miarę XXI wieku.

Spychacz

Podstawową maszyną budowlaną jednak pozostanie zwykły spychacz. Jest on jedną z najważniejszych maszyn do robót ziemno–budowlanych. Jego praca polega na przesuwaniu urobku na niewielkie odległości. Pierwsza taką maszynę zastosowano w 1923 roku i była to typowa rewolucja w budownictwie. Parametry spycharki to siła naporu, długość  i wysokość lemiesza, kąt skrawania i inne. Ich praca to faza odspajania gruntu, przesuwania urobku, oraz rozładunku.

Więcej informacji budowlanych na stronie http://styrodurxps.pl - styropian xps


Komentarze:

2017.03.20 - Marcin Jaskóła:
Czy ktoś mi powie jakimi maszynami budowlanymi pozyskuje się kamień na dachy łupkowe? Widziałem takie dachy w sąsiedztwie i samy bym sobie takie sprawił. Interesuje mnie jednak teraz sama technologia

Więcej informacji ze stolicy na stronie warszawa24.ovh