Przyciemnianie szyb w aucie tylko u fachowców

Proces przyciemniania szyb w samochodach przy pomocy folii termokurczliwej. 

   Podstawową kwestią jest posiadanie odpowiedniego miejsca do przeprowadzenia zabiegu przyciemniania szyb. Miejsce w którym przeprowadzimy zabieg, musi spełniać 2 podstawowe wymogi. Pierwszym jest posiadanie bardzo dobrego oświetlenia, gdyż bez niego nie zobaczymy ewentualnych niedociągnięć. Miejsce powinno być także czyste, pozbawione pyłu i kurzu, które mogłyby dostać się pomiędzy folię a powierzchnię szyby (źródło: http://nzauto.pl/przyciemnianie-szyb-w-aucie/)

   Sam proces zaczyna się od wyboru interesującej nas folii. W ofercie większości producentów możemy znaleźć produkty cechujące się kilkoma poziomami przepuszczalności światła oraz różnymi kolorami. Warto zapytać osobę wykonującą usługę czy wybrana przez nas folia spełnia wymogi prawne, ponieważ zamontowanie produktu o zbyt małej przepuszczalności światła może spowodować utratę dowodu rejestracyjnego podczas policyjnej kontroli. Szyba przednia musi posiadać minimum 75% przepuszczalności światła natomiast szyby boczne przednie 70%. Przepuszczalność światła szyb tylnych nie jest określona w prawie.

Kolejnym krokiem jest przygotowanie samochodu do montażu.

Konieczne jest staranne umycie szyby którą będziemy przyciemniać, jak również zdemontowanie przeszkadzających elementów. W profesjonalnych zakładach unika się zbędnych demontaży z powodu możliwości uszkodzenia plastikowych elementów mocujących. Szyba musi być wyczyszczona bardzo dokładnie przy pomocy specjalnych środków oraz, gdy jest to niezbędne, żyletki ze stali nierdzewnej.  

Następnie przechodzimy do umieszczenia folii na szybie.

Proces ten możemy podzielić na kilka etapów, które będziemy powtarzać z każdą przyciemnianą powierzchnią.

  1. Spryskujemy szybę od zewnątrz wodą wraz ze środkiem ułatwiającym przesuwanie folii. 
  2. Przykładamy folię wraz z warstwą ochronną do szyby i przycinamy ją. Warto zostawić kilka milimetrów zapasu w razie konieczności przesunięcia folii w którąś ze stron.
  3. Usuwamy powietrze znajdujące się pomiędzy powierzchnią szyby a folią narzędziem zwanym raklą i przy pomocy opalarki obkurczamy folię.
  4. Zdejmujemy dopasowaną folię i przechodzimy do wnętrza samochodu
  5. Dokładnie spryskujemy powierzchnię szyby.
  6. Odklejamy warstwę ochronną od folii i przykładamy do powierzchni szyby.
  7. Manewrując folią zwracamy szczególną uwagę na to, by folia zakryła całą powierzchnię. W wypadku, gdy nie zakryjemy powierzchni szyby w 100%, światło będzie przedostawać się do środka psując efekt.
  8. Gdy folia jest precyzyjnie umieszczona zaczynamy proces pozbywania się wody i powietrza spod niej. Korzystamy ponownie z rakli oraz gdy jest taka konieczność – z opalarki.
  9. Na sam koniec wycieramy dokładnie okolice szyby oraz, gdy jest to konieczne, montujemy elementy plastikowe. 
  10. Przed jazdą samochodem należy odczekać kilka godzin. Pozwoli to na trwałe przylgnięcie folii do szyby. 

 

Warto wspomnieć, że jest możliwe przyklejenie folii od zewnętrznej strony szyby, zależy to od osobistych preferencji oraz rodzaju folii z której zdecydowaliśmy się skorzystać.

   Na pierwszy rzut oka proces wydaje się nie być skomplikowany i łatwy do wykonania, jednak jest to mylne wrażenie. Do prawidłowego nałożenia folii termokurczliwej potrzebne jest spore doświadczenie, zdolności manualne oraz odpowiednio przygotowane miejsce. Żeby cieszyć się idealnie dopasowaną folią, która nie straci swoich właściwości przez wiele lat, polecamy udać się do ekspertów z firmy NZauto. W ciągu wieloletniej działalności przyciemnili oni szyby w tysiącach różnych samochodów zdobywając doświadczenie i umiejętności gwarantujące w pełni profesjonalne wykonanie usługi.

Komentarze:

2016.12.09 - Wiesław Kociak:
U nas w samochodzi firmowym był taki problem, że na stacji badania pojazdów inspektor nie chciał podpisać badania ponieważ szyby ponoć były za bardzo zaciemnione. A samochód był prosto z salonu! Nówka! Szyby przyciemniane fabrycznie. Sprawa skończyła się w sądzie. Reprezentował nas adwokat z Katowic (http://adwokat-riedel.pl) - sprawa poszła jak po maśle :) beez problemu wygraliśmy.