Menedżer motoryzacji - czy to zawód dla mnie?

Menedżer motoryzacji jest to osoba, która jest odpowiedzialna za nadzór nad działem usług w odniesieniu do handlu samochodami. Działa jako pośrednik dla: klienta, mechanika oraz dystrybutorów. Większa część jego obowiązków obejmuje dbanie o zadowolenie klientów i relacje z klientami. Jest to w końcu osoba, która jest odpowiedzialna za kwestię produktywności i rentowności działu serwisowego. Część tej odpowiedzialności obejmuje sprzedaż i utrzymywanie najwyższego poziomu obsługi klienta.

Osoba ta jest również odpowiedzialna za nadzorowanie wszystkich elementów bezpieczeństwa, ponieważ odnoszą się do utrzymania samochodów dla klientów. W ramach swoich obowiązków nadzoruje cały proces, upewniając się że tylko najwyższej jakości usługi są oferowane. Menedżer motoryzacji to osoba odpowiedzialna za inspekcję każdego pojazdu, który został naprawiony, a także jest odpowiedzialny za wybór osoby, która nadzoruje to wszystko w razie jego nieobecności.

Menedżer motoryzacji musi być to osoba, która jest w stanie skupić się na kilku różnych zadaniach w tym samym czasie. Obejmuje to nadzór całego personelu, z działem obsługi oraz rekrutacją włącznie. Oni też muszą śledzić wszystkie pliki danych, dokumenty zachowujące wszelkie stosowne informacje dla pracowników, w tym zwracanie uwagi na opinie.

Menedżer motoryzacji musi się upewnić, że sprzedawca w dziale obsługi pracuje w stronę osiągnięcia wyznaczonych celów. W wielu przypadkach, musi utworzyć i monitorować plan marketingowy, który polega na tworzeniu celów dla biznesu. Jeśli zdecydujesz si pracować jako menedżer motoryzacji możesz być także zobowiązany do generowania istotnych informacji do przekazania dla aktualnych klientów.

Nowe pojazdy oraz te powracające z naprawy są zazwyczaj objęte gwarancjami. Obowiązkiem kierownika Działu Obsługi którym jest menedżer motoryzacji jest zrozumieć zawiłości wszystkich gwarancji oraz informować pracowników na temat tych informacji. Typowy menadżer motoryzacji powinien mieć także doświadczenie w naprawie i sprzedaży samochodów. Niektóre salony decydują się takowego zatrudnić spoza ich personelu serwisowego, aby nie tworzyć konfliktu między pracownikami. Bez względu na to, gdzie potencjalny menedżer motoryzacji się uczył i szkolił, konieczne jest, aby była to osoba posiadająca wieloletnie doświadczenie jako mechanik. Zazwyczaj pożądane jest, aby było to doświadczenie powiązane z marką samochodów, z jaką zamierza współpracować.

Praca ta jest to zazwyczaj dobrze płatne stanowisko, a w wielu przypadkach zawiera poważny pakiet socjalny. W wielu przypadkach osoba ta otrzyma samochód służbowy i będzie się cieszyć z pełnych świadczeń medycznych i stomatologicznych. Awans na to stanowisko może być dochodowy. Praca jako menedżer motoryzacji to satysfakcjonujące osiągnięcie dla doświadczonego mechanika.

Po przeczytaniu tego artykułu na pewno będziesz już mniej więcej wiedzieć czy praca jako taki menadżer to odpowiednia aspiracja dla ciebie. Jest to wymagające stanowisko, ale z dużymi perspektywami.

Więcej na stronie studia Warszawa