BMW – łożysko do wymiany

Łożysko i piasta koła należą do najważniejszych elementów układu zawieszenia. Ponieważ ich sprawność wpływa na bezpieczeństwo kierowcy i jego pasażerów, niezwykle ważne jest usuwanie ewentualnych usterek jak najszybciej. Jakie są pierwsze objawy awarii tych części i jak je naprawić?

Dlaczego się zużywają?

Łożysko i piasta koła zasadniczo są odporne na uszkodzenia, jednak podobnie jak inne części auta – i one mają określoną trwałość. O tym, czy te elementy posłużą długo decyduje kilka czynników, do których należą np. stan nawierzchni czy technika jazdy. Co jeszcze wpływa na ich żywotność? Częste jazdy po górach oraz intensywna eksploatacja samochodu mogą spowodować szybsze zużywanie się tych części – wysoka temperatura zacisku hamulcowego przenosi się w takich warunkach na piastę, co powoduje szybsze wytopienie smaru z łożyska. Oprócz tego na ich sprawność może wpływać korozja w wyniku dostania się do łożyska wody, a także – nieprawidłowy montaż, czy niewłaściwa konserwacja.

Niepokojące sygnały

Charakterystycznym objawem nadchodzącej awarii łożyska jest odgłos buczenia podczas jazdy samochodem. O zużyciu tej części świadczy również wyczuwalny luz koła. Jeśli piasta jest mocno wyeksploatowana, często pojawia się drganie kierownicy. Oczywiście żadnego z tych sygnałów nie należy lekceważyć, bo zużyte łożysko może nagle unieruchomić koło, co jest bardzo niebezpieczne i nierzadko prowadzi do groźnych w skutkach wypadków drogowych.

Gdzie szukać części?

Łożysko przenosi duże siły podczas jazdy, wpływa na bezpieczeństwo kierowcy i pasażerów, a także opory toczenia i pracę wielu elementów auta, dlatego też powinno być mocne i wytrzymałe. Wiele osób sądzi, że zamienniki są bardziej atrakcyjną cenowo alternatywą dla części oryginalnych. W rzeczywistości jednak niski koszt zakupu wiąże się najczęściej z równie niską jakością, dlatego nie warto ryzykować. Należy przy tym pamiętać, że w  przypadku łożysk kluczową rolę ma właściwy montaż, stąd bezwzględnie należy przestrzegać zaleceń producenta - sklep BMW będzie najlepszym adresem podczas poszukiwania nowej części. Oryginalne łożysko to gwarancja, że będzie służyło przez wiele lat zapewniając bezpieczeństwo i komfort jazdy.

Sprawdzony warsztat

Kluczowe znaczenie w wymianie łożyska ma prawidłowy montaż. Jeśli zostanie on przeprowadzony w nieodpowiedni sposób, nowa część zużyje się w krótkim czasie, co zagraża bezpieczeństwu jazdy i oczywiście generuje kolejne koszty. Podczas naprawy konieczne jest podniesienie auta oraz zdemontowanie kół, a także hamulców i tarczy hamulcowej. Z całą pewnością nie jest to łatwe przedsięwzięcie, dlatego nie warto decydować się na samodzielną naprawę - najlepszym rozwiązaniem będzie udanie się do specjalisty posiadającego niezbędną wiedzę. Wymiana powinna być przeprowadzona w czystych warunkach, stąd też istotne znaczenie ma nie tylko zakup oryginalnej części, ale również znalezienie odpowiedniego warsztatu.

Komentarze:

2016.09.14 - Alfrdeo:
U nas jak wymieniamy łożyska klientom to dostają auta zastępcze z http://auto-zastepcze.info, klienci mają wysoki standard obsługi a my mamy pewność, że będą zadowoleni. Czy trzeba czegoś więcej? ;)