Medycyna estetyczna kontra chirurgia plastyczna – z jakiej pomocy skorzystać po wypadku samochodowym?

Medycyna estetyczna czy chirurgia plastyczna?

Obie wymienione wyżej dziedziny kojarzą się stereotypowo z poprawianiem urody i zabiegami, które niekoniecznie są potrzebne dla ludzkiej egzystencji. Istnieją jednak przypadki, kiedy obie te dziedziny ratują ludzkie życie lub zdrowie- dzieje się tak chociażby po ciężkich wypadkach lub przebytych operacjach nowotworowych. Którą z dziedzin wybrać, a także która z nich pomoże nam zniwelować nieprzyjemne skutki przykrych wypadków?

Jakie zabiegi w medycynie estetycznej?

Na wstępie należy zaznaczyć, że medycyna estetyczna i chirurgia plastyczna pomimo że podobne i nazywane naprzemiennie zajmują się czymś innym. Medycyna estetyczna specjalizuje się w zabiegach nieco mniej inwazyjnych, związanych z usuwaniem przebarwień, naczynek czy poprawą jakości skóry. Medycynę estetyczną wykorzystuje się więc w usuwaniu konsekwencji wypadków, do których należy chociażby poparzenie, zatrucie kwasami czy wypadek samochodowy.

Chirurgia plastyczna

Chirurgia plastyczna zajmuje się nieco poważniejszymi zabiegami, o większej inwazyjności. Do niej zaliczane są cięższe zabiegi, poprawiające wygląd naszego ciała. Nie wszyscy wiedzą, że część zabiegów z dziedziny chirurgii plastycznej są refundowane przez NFZ. Temat refundacji jest w Polsce tematem dość kontrowersyjnym, jednak w poważnych przypadkach istnieje taka możliwość. Wśród przypadków, kiedy można ubiegać się o zwrot kosztów do Narodowego Funduszu Zdrowia należą wszelkie zabiegi służące poprawie wyglądu ciała czy twarzy, które zostały zniekształcone w wyniku wypadku.

Na refundację można liczyć także w wypadku niwelowania następstw fizycznych przebytej choroby lub pozbywając się defektów wrodzonych, takich jak rozszczep wargi. Osobną kwestią jest refundacja zabiegu ze wskazania medycznego. Do takich przypadków zalicza się między innymi niedorozwój piersi, opadająca powieka czy porażenie nerwu twarzowego. Do tego zaliczyć należy także zabiegi niwelujące blizny po oparzeniu. Co ważne, zwrot wyżej wymienionych kosztów może być całkowity lub częściowy, co powoduje, że pacjent zmuszony jest dołożyć część kwoty do zabiegu. Decydując się o wnioskowanie o refundację należy posiadać dokument potwierdzający naszą możliwość korzystania z usług Narodowego Funduszu Zdrowia. Tylko i wyłącznie w takim przypadku można liczyć na pomyślny proces refundacji.

Dla kogo zabiegi?

NFZ coraz częściej otwiera się na pomoc ofiarom wypadku czy chorób przewlekłych. Będąc ofiarą wypadku samochodowego można skorzystać z zabiegów medycyny estetycznej lub chirurgii plastycznej, w zależności od rodzaju ubytku na zdrowiu. W przypadku cięższych obrażeń, takich jak blizny czy ślady po złamaniach czy otarciach należy wybrać zabiegi z dziedziny chirurgii plastycznej. Chociaż ofiary wypadków samochodowych posiadają najwięcej widocznych ran, to jednak przypadków, w których można wykorzystać medycynę estetyczną jest znacznie więcej. Jest to temat dość sporny i nadal wywołujący wiele kontrowersji, jednak w ciężkich przypadkach zdrowotnych warto rozważyć tą propozycję.

Więcej o zabiegach kosmetycznych dowiesz się na stronie http://vesuna.pl/


Komentarze:

2017.03.17 - Alina Mojrzeszek:
Według mnie dobry kurs jakim jest wizaż będzie mógł nauczyć nas zawodu w którym będziemy potrafili robić takie rzeczy jakie opisane są w artykule.