Ryzykowna praca na ulicy? Jakie elementy odzieży ochronnej zabezpieczą Cię przed nieszczęściem?


Wybór ubrania ochronnego pod względem zajmowanego stanowiska jest ogromnie ważny w kontekście zapewnienia całkowitego bezpieczeństwa i komfortu pracy. W tym temacie zajmiemy się bardzo szeroką grupą zawodową, która każdego dnia podejmuje ryzyko, wypełniając swe obowiązki w zależności od panujących warunków atmosferycznych. Praca na zewnątrz nie należy do najprostszych i przyjemnych, dlatego przełożeni muszą zrobić wszystko, aby było to trudniej odczuć.

Jaki rodzaj odzieży i obuwia roboczego wybrać?

Każda pora roku inaczej wpływa na przebieg pracy w otwartej przestrzeni. W sezonie wiosenno-letnim dobrze jest zdecydować się na bawełniane przewiewne koszulki bez rękawków oraz lżejsze kombinezony, najlepiej pozbawione wypełnienia. Większą wygodę zapewniają też spodenki z krótkimi nogawkami. Możemy je założyć tylko wtedy, gdy nie występuje ryzyko urazu nóg od kolan w dół. Okres jesienny kojarzy się z częstymi opadami deszczu, dlatego powinniśmy zabezpieczyć ciuchy przed przemoknięciem. Opady znacząco utrudniają prace na zewnątrz, w związku z czym ubrania nie mogą przepuszczać wody. Możemy przez to doprowadzić do wyziębienia organizmu. Tutaj sprawdzą się kurtki przeciwdeszczowe, z regulowanym kapturem i ciepłym materiałem, np. polarem oraz wodoodporne oddychające spodnie. Wybrane ciuchy powinny umożliwiać swobodne wykonywanie ruchów. Kiedy przychodzi pora zimowa, najtrudniejsza dla pracowników fizycznych, należy całkowicie wymienić zestaw odzieży. Zakładamy koszule, grubsze bluzy, kamizelki, a na to ocieplane kurtki lub kombinezony. Spodnie muszą zapewniać odpowiednie ciepło oraz chronić przed deszczem i śniegiem. Nie możemy zapomnieć o czapkach, nausznikach oraz rękawiczkach, najlepiej z kieszonką na ogrzewacze.

Do pracy na świeżym powietrzu wystarczą nam dwie pary butów rocznie. W cieplejsze miesiące warto nosić sandały robocze lub wygodne trampki. Wraz z przyjściem chłodniejszych pór roku, musimy dostosować rodzaj obuwia do spadających temperatur. Najlepszym wyborem będą skórzane, wodoodporne buty ochronne, wraz z wkładką antyprzebiciową i podeszwą antypoślizgową, niezbędną do robót wysokościowych. Oczywiście istotne jest również to, aby stopy mogły czuć się w nich swobodnie. Bez zapewnienia komfortu użytkowania nie uda nam się w pełni skupić na przydzielonych obowiązkach.

W jaki sposób pracodawca może pomóc swojemu zespołowi?

Najlepszym wyjściem jest zapewnienie właściwych warunków w przypadku skrajnie wysokich lub niskich temperatur. Chodzi o wygospodarowanie pomieszczenia, w którym pracownicy mogliby się ochłodzić lub ogrzać. Latem wystarczy wstawić do niego kilka wentylatorów, natomiast zimą powinno się zorganizować odpowiednie źródło ciepła.

Pracownicy powinni mieć stały dostęp do rozgrzewających napojów, podczas zimniejszych miesięcy. Z kolei w trakcie upałów przełożeni zwykle dostarczają kilka zgrzewek schłodzonej wody mineralnej. W ten sposób łatwiej przetrwać te trudne, dla pracy w otwartej przestrzeni, warunki.

Aby nie nosić przy sobie rzeczy osobistych, tj. telefon, portfel czy klucze, pracodawca często dostarcza specjalne pokrowce, które zabezpieczają przedmioty przed opadami i zabrudzeniami. Można je również wykorzystać dla ochrony narzędzi używanych w trakcie pracy.

 

Zobacz również serwis, na którym dostępna jest odzież ochronna w szerokim asortymencie.Komentarze:

2017.01.27 - Elvarin:
Jeżeli chodzi o ochronę to ja korzystam z horospoków i tego typu serwisów jak ten http://znaczenie-godzin.pl/. Nie wiem, jakoś od zawsze mam przekonanie do tego typu rozwiązań.