Bierzesz auto w leasing? Sprawdź, na co zwrócić uwagę, zanim podpiszesz umowę

Planujesz rozbudować flotę firmowych pojazdów? Skorzystaj z oferty firm leasingowych – na takie rozwiązanie decyduje się spore grono polskich przedsiębiorców. Zanim jednak podpiszesz umowę, poznaj kryteria decydujące o opłacalności konkretnej oferty leasingowej.

Jak wynika z danych Związku Polskiego Leasingu (ZLP), w 2017 roku wartość wszystkich sfinansowanych pojazdów wyniosła ponad 30 mld zł. Tak dobre wyniki świadczą o dużej popularności leasingu samochodowego. Aby jednak taka forma finansowania była opłacalna, jej wybór nie może być przypadkowy.

Leasing samochodu – kryteria wyboru

Leasing leasingowi nierówny, mimo że oferty wydają się bardzo do siebie zbliżone. Różnice widoczne są zwykle po wnikliwiej analizie, dlatego wybór konkretnego leasingodawcy należy dokładnie przemyśleć.

Wybierając leasing samochodowy, zwróć uwagę na takie czynniki jak np.:

  • wysokość opłaty wstępnej

Opłata wstępna to jednorazowy koszt ponoszony przez przedsiębiorstwo na rzecz firmy leasingowej, która stanowi procentowo ustalaną wartość pojazdu. Im niższa wymagana opłata wstępna, tym mniej środków na start musi mieć przedsiębiorca.

  • wysokość miesięcznych rat

Miesięczne raty leasingowe powinny być dostosowane do sytuacji materialnej przedsiębiorstwa. Im niższe, tym mniejsze finansowe obciążenie firmy. Dlatego ciekawą opcją wydaje się Leasing SMARTPLAN na nowe samochody dostępny w ofercie Toyota Leasing. Raty są niższe nawet o 50% – przedsiębiorca spłaca jedynie tę część wartości pojazdu, która odpowiada rzeczywistej utracie wartości samochodu w okresie trwania umowy leasingowej.

  • czas trwania umowy

Dobrze, jeśli firma ma możliwość wyboru optymalnego czasu trwania umowy leasingowej. Dzięki temu wszystkie koszty może dostosować do indywidualnych potrzeb.

  • szybkość ścieżki leasingowej

Uproszczone procedury oraz minimalne formalności dopełniane u dealera – taki powinien być dobry leasing samochodowy. Dzięki temu przedsiębiorca nie traci czasu na wizyty u leasingodawcy i w salonie – wszystko może załatwić w jednym miejscu.

Leasing samochodowy – czy naprawdę się opłaca?

Leasing samochodowy jest formą finansowania, która przynosi przedsiębiorcom wiele korzyści. Wśród najważniejszych zalet wymienić można m.in.:

  • utrzymanie płynności finansowej – to zasługa niskiej opłaty wstępnej oraz stałych i przewidywalnych kosztów miesięcznych
  • optymalizację podatkową – obniżenie wysokości podatków za sprawą wliczenia w koszty uzyskania przychodu miesięcznych rat i wydatków związanych z eksploatacją pojazdu
  • możliwość wymiany samochodu na nowy – po 3–4 latach użytkowania auta.

Leasing to dobry sposób na rozbudowanie floty pojazdów. Najważniejsze jest jednak to, aby wybrać korzystną ofertę – taką, która będzie dopasowana do indywidualnych potrzeb oraz oczekiwań konkretnego przedsiębiorcy.

Dodaj komentarz